A Fidesz az öngyilkos zirci nyugdíjasról beszélt
Embertelenség egy ember értelmetlen halálából politikai tőkét kovácsolni - mondta Némedi Lajos, a Fidesz veszprémi szervezete alelnöke a megyeszékhelyen tartott sajtótájékoztatóján pénteken. A veszprémi alpolgármester egyben őszinte részvétét fejezte ki a szombaton elhunyt 55 éves zirci rokkantnyugdíjas gyászoló családjának.
A veszprémi kórházban az év utolsó napján halt meg az a férfi, aki még december közepén a nyugdíjbiztosítási igazgatóság megyeszékhelyi ügyfélszolgálatán váratlanul szíven szúrta magát. Réfi Jenő, a nyugdíjbiztosító igazgatójának akkori közlése szerint a férfi december 14-én egy ellátást megállapító határozattal érkezett a Veszprém Megyei Kormányhivatal Nyugdíjbiztosítási Igazgatóságára, amelyben arról tájékoztatták, hogy rokkantnyugdíja november elsejétől megszűnt.
Rendszeres szociális járadékot állapítottak meg részére, mivel a felülvizsgálat szerint állapota javult, és csökkent egészségkárosodásának mértéke. Az ügyfélszolgálat munkatársával az 55 éves zirci férfi közölte, hogy nem ért egyet a nyugdíjbiztosító határozatával, majd hirtelen felállt és szíven szúrta magát - tette hozzá az igazgató.
Némedi Lajos pénteki veszprémi sajtótájékoztatóján a Fidesz veszprémi szervezete nevében őszinte részvétét fejezte ki az elhunyt hozzátartozónak, és közölte: embertelenség egy ember értelmetlen halálából politikai tőkét kovácsolni. A politikus ezzel arra a hétfői megemlékezésre utalt, amelyet civilek és a Demokratikus Koalíció (DK) helyi képviselői szerveztek az elhunyt emlékére.
Hozzátette: első- és másodfokú eljárás keretében születnek döntések a nyugdíjbiztosítónál, és van jogi lehetőség a másodfokú döntések bírósági felülvizsgálatára. Az elhunyt nem kezdeményezte a bírósági felülvizsgálatot, nem élt a lehetőségével - mondta. Hangsúlyozta, hogy a rokkantnyugdíjas egészségi állapotának felülvizsgálata egy 2007-ben - tehát a Gyurcsány-kormány idején - elfogadott törvény alapján történt, amelyről szigorúan szakmai szempontok figyelembe vételével döntenek az orvosok.
A Fidesz veszprémi alelnöke szerint az akkori törvényre Navracsics Tibor és Kovács Zoltán Veszprém megyei országgyűlési képviselők nemmel szavaztak. Némedi Lajos ugyanakkor úgy vélte, hogy semmilyen probléma megoldásának nem lehet eszköze az öngyilkosság.