Továbbra is aggódik Washington a magyar demokráciáért, ezért a magyarországi nagykövet sürgeti, hogy a kormány vizsgálja meg újra az alaptörvényt, valamint a sarkalatos törvényeket - írja a csütörtökön megjelenő Heti Válaszban Eleni Tsakopoulos Kounalakis cikke alapján az Associated Press.
Az Egyesült Államok magyarországi nagykövete úgy véli, hogy a magyar kormánynak felül kell vizsgálnia a demokratikus intézményeket, úgyis mint a parlamentet, az igazságszolgáltatást és a médiát érintő reformokat - írja az Associated Press (AP) hírügynökség.
A Heti Válaszban csütörtökön megjelenő, ám az AP birtokába került cikkben ugyanis Eleni Tsakopoulos Kounalakis amerikai nagykövet kijelenti, Washington továbbra is aggódik amiatt, hogy több törvény, valamint a január elsejével hatályba lépő új alaptörvény hogyan fogja érinteni a demokratikus intézmények függetlenségét, valamint a demokrácia fékeit és ellensúlyait.
A diplomata emellett leírja, hogy a magyarországi reformokkal kapcsolatban mindig fontosnak tartja néhány alapvető tény kiemelését. Először is azt, hogy Orbán Viktor miniszterelnök kormánya "szabad és tisztességes választásokon nyert hatalmas többséget", és ezt az Egyesült Államok tiszteletben tartja. A második helyen azt említi, hogy Magyarország demokrácia; ezért a magyar nép dolga eldönteni, hogy országa mely irányba haladjon. Harmadszor megjegyzi, hogy amikor az Egyesült Államok "aggodalmaknak ad hangot a magyar demokrácia irányát illetően, akkor mi azt barátként tesszük" - áll Eleni Tsakopoulos Kounalakis írásában.
A lap az AP információi szerint idézi Kounalakist, aki kijelentette, bár senki nem tagadhatja le, hogy szükség van reformra, a mostani reformokkal a kormány a nagyobb hatékonyságra összpontosít. A nagykövet sürgeti a kormányt, hogy vizsgálja meg újra a sarkalatos törvényeket, valamint az alaptörvényt, mert, mint mondja, több olyan hiteles véleményt hallani, amely kérdéseket vet fel.
Kounalakis azt írja, mielőtt az alaptörvény hatályba lépne, arra biztatja a kormányt, hogy "jól fontolja meg intézkedéseit", mert "számos hiteles hang tesz fel kérdéseket." Ezek között említi például, hogy megfelelő fékek és ellensúlyok vannak-e az új rendszerbe építve ahhoz, hogy megőrizzék a demokratikus intézmények függetlenségét a magyarok eljövendő generációi számára. A fontos kérdések közé sorolja a következőt is: hogyan képes egy kormány a demokrácia intézményeit - mint a bíróságok és a média - a legjobban működtetni és szabályozni.
Az AP ezzel kapcsolatban megemlíti, hogy a kritikusok attól tartanak, a kormány különösen hosszú időre ültette saját embereit a Médiatanács, az Állami Számvevőszék, valamint az ügyészség élére, a jövő héten pedig a kétharmaddal rendelkező Fidesz kormányközeli embereket fog kinevezni újabb két igazságszolgáltatási kulcspozícióba, a Kúria elnöki posztjára és az újonnan létrehozott Országos Bírói Hivatal élére, ezzel veszélyeztetve a pártatlanságot és a függetlenséget.