2011. november. 11. 20:26 MTI Utolsó frissítés: 2011. november. 11. 20:13 Itthon

"Semmiféle jogbiztonság nincs Magyarországon"

A tárgyalás a fő cél, nem a randalírozás - hangsúlyozta Varga László, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) elnöke pénteken Kaposváron a négy megyéből - Baranya, Tolna, Somogy és Zala - érkezett több mint száz szakszervezeti tisztségviselő, közszolgálati munkahelyek képviselői részvételével tartott rendezvény előtt az MTI-nek.

A közszolgálati munkavállalói találkozó célja, hogy a szakszervezetek által már korábban megfogalmazott és a kormánynak átadott javaslatokat egyeztessék, és ennek megfelelő közös álláspontot alakítsanak ki az országos érdekegyeztetés fórumain - közölte a 29 tagszervezetből álló, mintegy 130 ezer aktív taggal számoló konföderáció elnöke. 

Varga László a SZEF álláspontját képviselve a legfontosabbnak azt tartja, hogy "szűnjön meg a most már negyedik éve tartó bérbefagyasztás", iktassák törvénybe a közszolgálati munkavállalók teljes körére hatályos cafeteria-rendszert, és egy minimális összeggel kezdődjön is el a működtetése, valamint kompenzálják a nyugdíjkorhatár emelése miatt hátrányos helyzetbe került csaknem 70 ezer közalkalmazottat.

A SZEF elnöke a munka törvénykönyvének tervezett módosítása kapcsán úgy fogalmazott: elfogadhatatlan a szakszervezeti jogok csorbítása, az eddigi párbeszédstruktúra szétverése és a szakszervezeti jogfosztás.

SZEF: munkahelyek tízezrei szűnnek meg

Fehér József, a SZEF alelnöke, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálatban Dolgozók Szakszervezetének főtitkára úgy vélekedett: "a magyar közszolgálat eljutott abba az állapotba, hogy létre kell hozni egy nemzeti közszolgálatmentő összefogást".

Elmondása szerint ma már arról nem arról van szó, hogy a negyedik éve befagyasztott bértáblák úgy maradnak-e, ahogy a kormány tervezi, vagy hogy tovább csökken-e a reálkereset, amely messze elmarad a 2002 előtti szinttől, "ma már arról van szó, hogy holnap tudnak-e működni az iskolák, gyógyítanak-e az egészségügyi intézmények, lesz-e Magyarországon megbízható közrend, közbiztonság, és egyáltalán tudnak-e működni a hivatalok". 

Olyan mértékben vontak ki forrásokat a közszolgálatból, ami nemhogy munkahelyteremtést jelentene, hanem munkahelyek ezreinek, tízezreinek megszüntetését okozza - tette hozzá. Megjegyezte: "erről beszélünk most", és ha nincs megállapodás, december 3-án Budapesten egy közszolgálati tüntetésen fognak tiltakozni.

Bárdos Judit, a SZEF alelnöke, a Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezetének főtitkára három fő követelést fogalmazott meg. Éspedig azt, hogy "szüntesse be a kormányzat az állampolgárok rendvédelem elleni hergelését és a rendvédelem elleni totális támadást", a visszamenőleges hatályú jogalkotási technikát, "mert semmiféle jogbiztonság nincs Magyarországon ezáltal, hiszen senki sem tudhatja, hogy a meghozott jogszabályt holnapután hogyan változtatják meg", továbbá elvárják, hogy "a kormány végre fejezze be a forráskivonást a rendvédelem területéről". 

PDSZ: "a rendszer össze fog omlani"

Galló Istvánné, a SZEF alelnöke, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke az MTI-nek kifejtette: úgy látják, hogy a közoktatási, azaz most már nemzeti köznevelési törvény tervezetének koncepcióján nem fognak változtatni. Annak ellenére sem, hogy mint mondta: "súlyos szakmai hibákat tartalmaz, és ha ezt a parlament így fogja elfogadni, akkor a rendszer össze fog omlani". A PSZ hétoldalas anyagot juttatott el az oktatási bizottság hétfői ülésére, és kifejezetten ezekre a szakmai hibákra hívja fel a figyelmet - tette hozzá. 

Megjegyezte: jól jellemzi az elmúlt hónapok történéseit, hogy csütörtökön a szakképzés átalakításáról szóló koncepciót a kormány úgy fogadta el, hogy előzetesen semmiféle egyeztetés nem történt sem a szakmai, sem az érdekvédelmi szervezetekkel, pedig ez több százezer gyereket és több tízezer munkavállalót érint.

A szakszervezeti vezetők közül Fehér József - ellentétben Bárdos Judittal és Galló Istvánnéval - az MTI-nek azt mondta: lát esélyt a megfogalmazott javaslatok elfogadására. Szerinte bizakodásra az adhat okot, hogy ő az elmúlt húsz évben - amikor jó néhány szakszervezeti akciónak részben szervezője, részben résztvevője volt - egy sem akadt, amelyiknek előbb vagy utóbb ne lett volna eredménye.

Hirdetés