A mai napig nem kapott választ a zuglói ellenzék arra a kérdésre, hogy az év eleji, százmilliós nagyságrendű értékpapírügyletre a kerület polgármestere, Papcsák Ferenc személyesen adta-e hozzájárulását, és vállalt-e valamilyen kötelezettséget. Az ügyletet véghezvivő Zuglói Eszközkezelő Kft. dokumentuma szerint az ötvenmillió forint feletti kötelezettségvállalásban a polgármester dönt. Papcsák Ferenc azt mondta, a döntések mindig bejárják a hivatalos utat, de az év eleji óta ilyen nagy ügylet nem köttetett.
Máig nem adott kielégítő tájékoztatást saját képviselő-testületének a zuglói önkormányzat egy hónapokkal ezelőtti értékpapírügyletről. A kerület vezetése év elején megvált OTP-részvényeitől, és más értékpapírokból vásárolt be. Márciusban, a Japánban történt természeti katasztrófa után adták el az 51 500 darab OTP-részvényt, az értékpapírokért kapott 277 millió forintból – mint azt megírtuk – államkötvényeket, illetve Magyar Telekom-, Mol- és E-Star-részvényeket vásároltak, utóbbi papírokra mintegy 99 milliót költöttek. Minderről Várnai László LMP-s önkormányzati képviselő számolt be a hvg.hu-nak korábban.
A politikustól tudtuk meg azt is, hogy milyen értékpapírokat vásároltak, hivatalos megkeresésünkre ugyanis nem reagált a Zuglói Polgármesteri Hivatal, amely egyébként a tőzsdeügyleteket bonyolító eszközkezelő cég tulajdonosa. Pedig Várnai László több problémát vetett fel, mindezt a blogjában is feltüntette. Az egyik az volt, hogy az OTP-részvények hasznosításáról szóló tervezetet a képviselők a március 17-ei testületi ülésen tárgyalták volna meg, ám az elmaradt, mert előtte öt nappal - arra hivatkozva, hogy a földrengés miatt tőzsdei áresés várható - lebonyolították az ügyletet. Várnai másik felvetése az volt, hogy egyáltalán érdemes volt-e értékpapír adására és vételére külön céget létrehozni, mivel azokat kötési díj ellenében bármelyik brókercég elvégzi, és akkor nem kell külön összegeket fordítani az adófizetők pénzéből egy egész szervezet fenntartására.
Jól jött a "saját" részvény?
A részvények kapcsán Várnai úgy vélte, hogy talán nem véletlen választás volt az E-Star. A korábban RFV elnevezésű cég papírjaiból ugyanis Papcsák Ferenc - vagyonnyilatkozata alapján - rendelkezett kétezer darabbal, csakúgy, mint az ügyletre létrehozott Zuglói Eszközkezelő ügyvezető igazgatója, Istók Ede is, aki ezer részvénnyel volt tulajdonos az RFV-ben, sőt mindketten a cég felügyelőbizottságában is tagok voltak. Akkori megkereséseinkre nem, csak cikkünk megjelenése után árulta el Papcsák Ferenc, hogy részvényeitől megvált az előtt, hogy az eszközkezelő bevásárolt volna az E-Starból. Sőt, a március 12-én vett E-Star-részvények, Istók Ede utólagos - két héttel későbbi - közlése szerint már nem voltak a Zuglói Eszközkezelő Kft. birtokában. A céget egyébként Istók Ede helyett idén júniustól Köteles Ferenc vezeti.
Hónapok óta várnak Papcsák válaszára
A zuglói képviselők közül többeket továbbra is érdekelne az eszközkezelő működése. Így a szocialista Imre Gergely kérdéseket tett fel Papcsák Ferencnek április végén, ám arra, mint a hvg.hu-nak elmondta, máig nem kapott választ. Az önkormányzati képviselő többek között arra volt kíváncsi, hogy mivel mind az OTP-részvények eladása, mind az E-Star-papírok megvétele szerinte meghaladta a Zuglói Eszközkezelő szervezeti és működési szabályzatában (SZMSZ) rögzített 50 millió forintos értékhatárt, aminél az önkormányzat vezetőjének kell kötelezettséget vállalnia, az megtörtént-e és milyen módon. A képviselő feltette azt a kérdést is, hogy minderről a „polgármester úr hozta-e meg a döntést, vagy ha hozzájárulását adta a döntésekhez, azokat milyen formában tette meg?”.
Az önkormányzat tulajdonolta Zuglói Eszközkezelő Kft. interneten fellelhető "befektetési irányelvei" szerint az ezekkel kapcsolatos hatásköröket, az MSZP-s helyi politikus által hivatkozott SZMSZ tartalmazza, de a „döntések az ügyvezető vagy az alapító hatáskörébe tartoznak", ez pedig a Zuglói Önkormányzat. Az SZMSZ viszont a polgármester döntésévé teszi többek között az ötvenmillió forint értékhatár feletti kötelezettségvállalást, "a társaság saját vagyonát érintően ingatlan vagy bármilyen más tárgyi eszköz és/vagy befektetett pénzügyi eszköz elidegenítését, a társaság vagyonát érintően a társaság vagyoni értékű jogának elidegenítését", valamint a társaság vagyonának, vagyoni értékének megterhelését.
Papcsák Ferenc nyilván az átruházott tulajdonosi jogok alapján járhat el, de kérdésként felmerül, hogy a nagyobb összegű értékpapírügyleteknél nem volna-e szerencsés a zuglói képviselő-testület hozzájárulását is kikérni. A polgármester minderről a hvg.hu-nak azt mondta, hogy a döntéseket nem ő maga hozza meg, hanem "a hivatali út bejárása után – az alpolgármesterrel, a jegyzővel és a pénzügyi osztályvezetővel történt ellenjegyzés után – szignózza le". "Az év eleji után nem köttetett még egyébként ötvenmillió forint feletti ügylet" – közölte lapunkkal Papcsák Ferenc. A polgármester megígérte, hogy Imre Gergely meg fogja kapni a választ, miután az eszközkezelő felügyelőbizottsága jóváhagyta. "A képviselőnek, ha bármilyen meglátása, javaslata, kérdése van, nyugodtan fordulhat hozzám, az ajtóm mindenki előtt nyitva áll" – mondta Papcsák a hvg.hu-nak.