Baktalórántháza városközpontját és Budapest XIV. kerületének régi épületeit ugyanaz a cég újíthatja fel - előbbi település a mostani zuglói polgármester, Papcsák Ferenc választókerülete volt korábban. A kerületben több korábbi szolgáltatóval indoklás nélkül mondták fel a szerződést.
Ugyanaz a cég nyert el egy jelentős szerződést Zuglóban, amelyik Papcsák Ferenc kerületi polgármester korábbi választási körzetében is fontos beruházáshoz jutott. A Közbeszerzések Tanácsának honlapján megjelent pályázat szerint a nyertes HBF Építőipari Kft. a XIV. kerület tulajdonában lévő lakóépületek és intézmények felújításának munkálataira szerződött idén június 21-én. A tender összértékét a kiírásában még 1,4 milliárd forintra becsülte az önkormányzat, a hvg.hu-val viszont azt közölte, hogy a cég 480 millió forintos munkát nyert el. Szintén a HBF varázsolhatja újjá a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Baktalórántháza központját.
A két megbízás természetesen nem összeférhetetlen, de annyiban érdekes, hogy még a 2002-es parlamenti választások idején éppen Baktalórántháza volt a választási körzete a jelenlegi zuglói polgármesternek, Papcsák Ferencnek. Akkor a voksolás nem zajlott le botrány nélkül, ugyanis bebizonyosodott, hogy a település alpolgármestere kétezer forintot ígért azoknak az embereknek, akik a Fidesz-MDF jelöltjeként induló Papcsák Ferencre teszik le szavazatukat. 2004-ben a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bíróság emiatt jogerősen felfüggesztett börtönre és százezer forint pénzbüntetésre ítélte a város korábbi alpolgármesterét.
Újra szerződnek a régiekkel, csak másképp
A HBF Kft.-vel kapcsolatban a zuglói képviselő-testület LMP-s tagja, Várnai László a hvg.hu-nak azt állította, s blogján is beszámol róla, hogy úgy tudja, „a társaság alvállalkozóként foglalkoztat olyan cégeket is, akikkel eddig az önkormányzat egyenesen dolgoztatott”, tehát közvetlenül velük szerződtek. A HBF egyik tulajdonosa az a László Géza Béla, aki 1999 és 2004 között az Antenna Hungária vezérigazgatója volt, később pedig igazgatóként, igazgatósági tagként, illetve elnökként tevékenykedett egészen 2008 júliusáig. A XIV. kerületi önkormányzat tájékoztatása szerint az ingatlan-felújításokra nem volt hatályos keretmegállapodás vagy szerződés, ezért kellett új közbeszerzési eljárást kiírni a munkák megkezdéséhez. Cseke Vanda, az önkormányzat sajtóreferense a hvg.hu-nak hangsúlyozta, hogy a pályázók közül HBF Kft. tette a legjobb ajánlatot.
A zuglói önkormányzat a felújítások mellett közétkeztetésre, a kerületi önkormányzati ingatlanok takarítására, őrzésére is közbeszerzést írt ki, ezeken több korábbi szolgáltatót lecseréltek. A kozbeszerzes.hu-n 2011. augusztus 5-én jelent meg az a hirdetmény, amelyben közlik, hogy a Zuglói Vagyonkezelő Zrt. tulajdonában lévő irodaépületek őrzésvédelmét immár a Cordon-Team Vagyonvédelmi Kft. látja el.
A szakmában "korrekt, de nem túl jelentős piaci tényezőként" számon tartott vállalkozás ügyvezetője, Chászár László 1990-ig állambiztonsági tisztként, utána pedig a magánszférában a vagyonvédelem területén tevékenykedett. Az 1997-ben megalakított Cordon-Teamben Chászár László mellett tulajdonos volt a Lián Kertészeti Szövetkezet is. A Liánban a cégalakítás idején felügyelőbizottsági tag volt Papcsák Ferenc. Chászár a hvg.hu-nak elmondta, akkoriban nem ismerte Zugló jelenlegi vezetőjét. A megbízáshoz pedig a szerencse segítette őket. „A közbeszerzéseket folyamatosan figyeljük, így akadtunk rá és pályáztunk a XIV. kerület által kiírt munkára." A Cordon-Team másik jelenlegi tulajdonosa, Varga Imre szintén megfordult a kertészeti vállalatnál, amelynek egyik tagja volt 1998 júliusától a cégnyilvántartás szerint, majd később vezetője lett. Chászár elmondta, hogy Vargát régről ismeri. A férfi azt követően lépett be a Cordon-Teambe, hogy a kft. a Lián segítségével tőkeerőssé vált.
Takarítás és közétkeztetés
A zuglói önkormányzati ingatlanok tisztán tartásában is másik vállalkozás kapott szerepet. A debreceni székhelyű, de budapesti telephelyet idén június 29-e óta fenntartó Hunép Uniszol Zrt. vezérigazgatójának, Rácskai Józsefnek a tájékoztatása szerint szeptemberben szűnt meg a szerződésük a Zuglói Vagyonkezelő Zrt.-vel, amely a munkát másnak adta oda. Szintén hirtelen, indoklás nélkül történt váltás a közétkeztetés terén. Legalábbis nem tudtak magyarázatot adni a hvg.hu-nak az eddig ezt a feladatot ellátó Junior Zrt-nél. Mint elmondták, próbáltak a polgármesterrel beszélni, de a kerület vezetője nem fogadta őket.
A közétkeztetés kapcsán több pályázat eredménytelenül zárult – közölte Cseke Vanda –, ezért „az önkormányzat augusztus elején a közbeszerzési törvény alapján hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárást indított. "Olyan ajánlattevőket hívtunk meg, akik rövid határidő alatt teljesíteni tudják az elvárás szerinti feladatokat. A nyertes cégek a Sodexo Magyarország, a Hungast-Mecsek Kft., valamint az Elamen Kereskedelmi és Vendéglátó Kft. lettek." A Hungast-Mecsek Kft. tulajdonosa a Hungast Kft., amelynek Pest megyében idén tavasszal ellehetetlenült a helyzete. Az önkormányzat ugyanis mintegy 800 millió forinttal maradt adósa a társaságnak, amely a megyei önkormányzat által fenntartott oktatási és szociális intézményekben biztosította a közétkeztetést.
Kérfalusi Attila, a cégek vezetője a hvg.hu-nak azt mondta, hogy a Pest megyei önkormányzattal nem tudtak megállapodni, a pénzükből még semmit sem láttak viszont, ezért polgári peres útra terelik az ügyet. A zuglói közétkeztetés kapcsán pedig megerősítette azt az információnkat, hogy a XIV. kerületi közintézmények számára Esztergomban főznek, onnan szállítják az elkészült ételeket. "Ott található a legjobb konyhánk, ami által biztosítva van a ránk eső tizenöt zuglói intézmény – 3000-3500 fő – ellátása" – közölte Kérfalusi Attila.