Ha választásra kényszerül, inkább Gyurcsány Ferenc mellé áll az ügyészséggel és a Fidesszel szemben, igaz, a volt miniszterelnököt szívesen látná már a párton kívül. Nem tart attól, hogy Gyurcsány "magával viszi a tagságot", és nem zárja ki, hogy később pártközi alapon együtt tudnak majd működni, viszont ígéri, az MSZP-n belüli furkálódásnak erős kézzel fog véget vetni. A frakcióvezetőkkel készült interjúsorozatunk harmadik részében Mesterházy Attilát a szocialisták kitörési kísérleteiről, a várható pártszakadásról kérdeztük.
hvg.hu: Bár a pártban éppen a szakításról folyik a vita, mégis elment a volt miniszterelnök melletti szimpátiatüntetésre. Annyira ellenszenvesnek tartja az ügyészséget, hogy hirtelen megkedvelte Gyurcsány Ferencet?
Mesterházy Attila: A kérdés első felére adott válaszom: igen. Gyurcsány Ferenccel vitáim voltak. Fel nem oldható véleménykülönbségek vannak köztünk, de ezek nem személyes ügyek. A Fidesz, Orbán Viktor ellenfél, de szocialista politikusra szocialista politikusként soha nem mondanék ilyet.
hvg.hu: Elképzelhető, hogy vizsgálat hatására az MSZP a vitákat félretéve végül összezár Gyurcsány mögött?
M. A.: Ebben a kérdésben én első perctől kezdve egyértelmű álláspontot képviseltem. Amikor pár hónappal ezelőtt nyilvánosságra került, hogy az ügyészség Gyurcsány meggyanúsítására készül, azonnal felhívtam őt és megkérdeztem, hogy én, illetve az MSZP miben tudunk segíteni. Majd kiálltam sajtótájékoztatót tartani, ahol elmondtam, hogy hiszünk az ártatlanságában és számíthat a támogatásunkra. Függetlenül attól, hogy milyen vitánk van, ehhez továbbra is tartom magam.
hvg.hu: Kölcsönös ez az érzés? Megköszönte Gyurcsány a támogatást?
M. A.: Nem köszönte meg, de igazából nem is várom. A meggyőződésem miatt álltam ki mellette, nem azért, hogy megköszönje.
hvg.hu: Miért gondolja, hogy koncepciós eljárást folytat az ügyészség?
M. A.: Mert nevetséges, amivel gyanúsítják. Ha jól értem, az ügyészség azzal vádolja, hogy a kormány semmilyen javaslatot nem tett arra, milyen módon segítse az állam a beruházást, hanem az ügyben maga Gyurcsány döntött, miközben az ügyészség szerint ezt nem tehette volna meg. A mindenkori miniszterelnöknek viszont feladata, hogy bizonyos beruházások sorsát nyomon kövesse, adott esetben támogassa, ha az az ország javát szolgálja, munkahelyeket teremt. Hadd mondjak egy másik példát az első Orbán-kormány időszakából. Elődje, a Horn-kabinet úgy döntött, hogy az Egyesült Államokból vásárol F16-os vadászgépeket. Hosszú egyeztetési folyamat után döntött így, mindenki, a külügy, a honvédelmi minisztérium is ezeket a gépeket ajánlotta. A kormányváltás után a kabinet elé az F16-os vadászgépeket tartalmazó kormány-előterjesztés ment be. Majd, az akkori hírek szerint, a miniszterelnök személyes döntése okán a svéd Gripenek vásárlását támogató határozat született. Tehát Orbán Viktor maga írta felül a javaslatot, és mai napig nem tudjuk, miért ezt a döntést hozta. Akkor Orbán Viktor is bűncselekményt követett el?
hvg.hu: A beruházókkal történt 2009-es találkozóról készül emlékeztető szerint Gyurcsány megnyugtatta a befektetőket, hogy a minisztériumi engedély rendben lesz, pedig az államnak előnytelen volt az ingatlancsere és erre állítólag a Pénzügyminisztérium is figyelmeztette a kormányt. A Gyurcsány-kormány egyik utolsó intézkedése pedig az volt, hogy kiemelt projektté nyilvánította a beruházást. Nem gondolja, hogy mégiscsak tisztázni kéne a volt miniszterelnök szerepét?
M. A.: Orbán Viktor akkori döntéséről viszont semmilyen emlékeztető vagy jegyzőkönyv nem készült, csak azt tudjuk, hogy személyesen ő változtatta meg az eredeti javaslatot. Egyébként előfordul, hogy egy politikus rossz döntést hoz, ezért többnyire meg is büntetik a választók. Ha tudatosan kárt okoz, akkor annak persze megvannak a jogi következményei. Ráadásul, mint utólag kiderült, Orbán Viktor is tárgyalt a sukorói ügyben érintett üzletemberekkel, tehát ő is fontosnak tartotta ezt a beruházást. Éppen ezért tűnhet úgy, hogy ez a kormány által befolyásolt ügyészség koncepciós eljárása. Figyelemelterelés az országot szakadékba taszító dilettáns gazdaságpolitikáról, az embereket fojtogató megszorításokról. Az euró árfolyamát nézve már most megbukott a jövő évi költségvetés, és mivel kenyér nincs, kell a cirkusz.
hvg.hu: A Gyurcsány melletti kiállás elvezethet-e a párton belüli átmeneti kiegyezéshez a szemben álló felek között?
M. A.: A parlamenti folyosói beszélgetésekből kiderült, hogy a fideszesek az MSZP-n belüli konfliktusok elhúzódásában érdekeltek. Jó nekik, ha magunkkal és nem a kormány, az ország dolgaival vagyunk elfoglalva. Hiába tartunk sajtótájékoztatót a költségvetésről, a megszorításokról, a gyermekszegénységről, a munkahelyteremtésről, a jobboldali média soha nem erről kérdez minket, kizárólag a Gyurcsányhoz fűződő viszonyom érdekli ezeket az orgánumokat. Világos, hogy ez Orbán Viktor forgatókönyve: figyelmet elterelni, megosztani, befelé fordítani a szocialista pártot.
hvg.hu: Az MSZP esetleges szakadása nemcsak a jobboldalinak mondott lapok számára bír hírértékkel. Mire számít, mikor hagyja el a pártot a volt miniszterelnök platformja, a Demokratikus Koalíció?
M. A.: Az elmúlt napok blog- és Facebook-bejegyzéseit nézve úgy látom, eldöntötték, hogy elhagyják a pártot. Ha menni akarnak, menjenek, mert minden egyes hét veszteség, nyűglődés mindkét fél számára. Én egyben vagyok érdekelt: legyen békés az elválás. Ne térdig vérben gázolva menjenek, ne egymást gyalázva történjen meg a távozás. Mert az Orbán-rendszerrel szembeni küzdelemben számítanunk kell egymásra. Arra, hogy 2014-ben akár szövetkezhetnek is a kormánnyal szembeni demokratikus pártok, mozgalmak, hogy ezt a rendszert le tudjuk váltani, a kukába tudjuk dobni. Ha nem tudnak az MSZP-vel tovább együtt menni, akkor hát nézzük meg, ki mekkora támogatást tud gyűjteni külön-külön. Az MSZP a Jobbikon kívül nyitott minden párt, civil szervezet felé.
hvg.hu: Mire számít, ha Gyurcsányék kiválnak, a tagság mekkora hányada követi őket?
M. A.: Ezt majd az élet eldönti. Mindenkinek egyénileg kell meghozni ezt a döntést. Egy biztos, nagyon sokan gondolják úgy, hogy rengeteget köszönhetnek a Szocialista Pártnak, élményeket, szakmai karriert, lehetőségeket. A többség számára a szocialista párt nem csak egy politikai alakulat, hanem egy olyan közösség, ahová szívesen tartoznak. Ez érzelmi kötődést is jelent.
hvg.hu: Mit gondol a Medián és a Nézőpont Intézet szeptemberi felméréséről, mely szerint a Jobbik beérte az MSZP-t?
M. A.: A kormányzati megrendelésekkel kitömött Nézőpontot most hagyjuk. Ami a Mediánt illeti: tény, hogy a Jobbik veszély Magyarországra nézve. Szociális válság van, nagy az egzisztenciális kiszolgáltatottság, egy ilyen helyzetben nagyobb a fogadókészség az olcsó demagógiára, populizmusra. Egy ilyen időszakban a kiszolgáltatott emberek sokszor az érzelmeikre hallgatnak, ilyenkor könnyebb az egyszerű demagóg üzenetekkel népszerűséget szerezni, mint elmagyarázni, hogy például bármilyen hibákat is követtek el a bankok, egy rossz döntéssel romba lehet dönteni a pénzügyi közvetítő rendszert, ami a hitelezés, közvetve a gazdaság leállását, munkahelyek megszűnését eredményezi. Nehéz elfogadtatni, hogy felelősen kell ezekhez az összetett problémákhoz nyúlni, még ha nem is szeretjük a bankokat. Persze ahogy közeledünk a választások felé, úgy lesz nagyobb a választók felelősségtudata, hiszen tudják, megtanulták, hogy nem lehet hazárdőrökre bízni a kormányzást. Ugyanakkor van egy félelem is az emberekben: nem merik megmondani, hogy kire szavaznának. Most főleg az MSZP-sek azok, akik tartózkodóbbak, ezért a közvélemény-kutatások szerintem nem pontosak. A Jobbik és az LMP támogatói persze magabiztosak, hiszen új, múlt nélküli pártokról van szó, nem vádolják őket semmivel, a fideszes törzsszavazók pedig sosem féltek felvállalni szimpátiájukat.
hvg.hu: A mérések szerint a Fidesz tábora is csökkent, a kormány elutasítottsága pedig igen magas, az MSZP mégsem tud ebből profitálni.
M. A.: Valóban csökken a Fidesz népszerűsége, de a szavazók előbb a bizonytalanok táborát gyarapítják, utána zsilipelnek át más pártokhoz. A legfontosabb szerintem, hogy az MSZP a második legnépszerűbb párt, alternatíva a bizonytalanok számára. Persze azt sem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy egy jobboldali pártból könnyebb egy másik jobboldali pártba átlépni, mint egy baloldali szervezet támogatójává válni. Azok a szavazók, akik radikális megoldásokat vártak a Fidesztől és most csalódtak, nyilván a Jobbikot fogják választani. Ha megnézzük a Fidesz-szavazók másodlagos preferenciáit, akkor ott főleg a Jobbik fog feltűnni. De az is biztos, hogy egy állandóan vitatkozó, magával foglalkozó párt nem érdekli a választókat, éppen ezért kell ezen gyorsan változtatnunk.
hvg.hu: Hol vannak az MSZP korábbi támogatói, akiket még az előző ciklusban veszítettek el, és nem a Fidesz táborát gyarapították?
M. A.: Azért tavaly még arról írtak az elemzők, hogy a Szocialista Pártnak annyi, eltűnik a történelem süllyesztőjében, helyébe az LMP vagy egy nagy civil mozgalom lép majd, most viszont arról értekeznek, hogy miért nem vagyunk már olyan erősek, hogy leváltsuk a Fideszt. Hadd mondjak egy példát: 1990 után, amikor hasonlóan nagy volt az MSZP veresége, két évig nem nőtt, hanem csökkent a párt népszerűsége, majd 1994-ben történelmének legnagyobb győzelmét aratta. Ezzel csak azt akartam mondani, hogy nem választhatjuk a könnyebb utat, a demagógiát, mert nekünk 2014-re kell olyan helyzetet teremtenünk, hogy választható alternatíva legyen az MSZP. Fokozatosan újjá fogjuk építeni a pártot a ciklus végéig: 2012 a párt nyitásának lesz az éve, 2013 a szövetségkeresés és -kötés időszaka, 2014 pedig a kampány éve lesz. Nem mehet bele még egyszer úgy egy párt, különösen a szocialisták egy kampányba, hogy nem mondja meg őszintén az embereknek, mire számíthatnak. Mi már megfizettük ennek az árát 2006-ban, és most a Fidesz bánhatja ugyanezt. A Fidesznek volt 2,7 millió szavazója, a mostani mérések szerint 1,6-1,8-nál tartanak, a két párt között jelenleg 600-700 ezernyi különbség van. Már nem a duplája, mint januárban volt. A biztos pártválasztók körében az MSZP a januári 16 százalék helyett 27 százalékon áll. Lassú a növekedés, de nem lehet átugrani az egyes építkezési fázisokat. Azért egy akkora történelmi vereség után időt vesz igénybe a párt újjáépítése. Valóban jelentős tömegeket veszítettünk, de szerintem ők főleg a bizonytalanok táborát gyarapították már korábban is, vissza kell nyernünk őket, ez egy komoly kihívás.
hvg.hu: Miért nem növekszik gátszakadásszerűen az ellenzéki pártok, adott esetben – ahogy ön fogalmazott – a váltópárti státuszát megőrző MSZP támogatottsága?
M. A.: Az MSZP támogatottságát négy év alatt veszítette el, és négy év alatt fogja visszaszerezni. Az MSZP népszerűsége lassú, fokozatos növekedést mutat. Ezt a folyamatot minden erővel gyorsítani kell, de nekünk a következő választás napján kell csúcsformában lennünk.
hvg.hu: Ha most lennének a választások, mit mondana, miért érdemes az MSZP-re szavazni?
M. A.: A szocialista kormányzást nagyon sok kritika érte – részben jogosan –, de most már látható, a Fidesz kormányzásához képest sokkal tervszerűbb, kiszámíthatóbb, nyugodtabb volt. Azért érdemes ránk szavazni, mert a politikánk nem a gazdagok további gazdagodását segítené, hanem a társadalmi különbségek csökkentését és a gazdaságpolitikánk középpontjában a munkahelyteremtés és a gazdaság élénkítése állna, amivel fenntartható fejlődési pályára tudnánk állítani az országot és kiszámítható üzleti környezetet teremtenénk a vállalkozásoknak. Helyreállítanánk a jogállamot, megszüntetnénk a visszamenőleges hatályú törvénykezést és nem adnánk politikai megrendeléseket az igazságszolgáltatásnak. Úgy tudnánk képviselni a nemzeti érdekeinket, hogy azzal nem romboljuk le az ország nemzetközi presztízsét. Ja és mi mindenkivel a párbeszédre és az érdekegyeztetésre törekednénk, ráadásul tőlünk a másként gondolkodóknak sem kéne félniük.
hvg.hu: Kik jönnek szövetségesként számításba?
M. A.: Én a szélsőjobboldali pártot kivéve bárkivel szívesen együttműködök, viszont nem lehet az együttműködés kizárólagos alapja az, hogy váltsuk le Orbán Viktort, mert utána közösen kormányozni is kell. Az együttműködés érték- és programalapú kell legyen, aminek csak az lehet a fő üzenete, hogy egy jobb, biztonságosabb és igazságosabb országot akarunk teremteni. Egyébként most is keressük például az LMP-vel a kapcsolatot, de ők nem akarnak velünk együttműködni. Ők azt mondják, nem érdekes, hogy mi lesz az időközi választás eredménye Püspökladányban, a II. kerületben. (Karácsony Gergely pont az ellenkezőjéről beszélt a Népszabadságnak – a szerk.) Mi meg azt mondjuk, pont most kéne kipróbálni, hogy megy az együttműködés, mert ezeknek a választásoknak nincs olyan nagy kihatása az országos politikára, nincs akkora tétje.
hvg.hu: Bár az MSZP-ben a tavalyi választás óta folyamatosan a korábbi hibákkal való szembenézésről beszélnek, az előző ciklusok meghatározó politikusai továbbra is fontos posztokat töltenek be a pártalapítványban, a frakcióban, a szakpolitikai kabineteket például a volt miniszterek irányítják. Miért nincsenek személyi konzekvenciái a szembenézésnek?
M. A.: Ami a tartalmai szembenézést illeti, már megtörtént. A szavazók ráadásul már egyre kevésbé ezt várják tőlünk, sokkal inkább azt figyelik, hogy a jelenlegi politikai, gazdasági helyzetben mit mondunk. A legutóbbi tisztújítás után egy új elnökség állt föl és az elmúlt egy évben több mint 400 fiatal vett részt különböző képzéseken. Közülük többeket a nyilvánosság is meg fog ismerni a következő hónapokban.
hvg.hu: Korábban több MSZP-s képviselő is azt mondta a hvg.hu-nak, hogy a párt idősebb politikusai elégedetlenek az ön elnöki tevékenységével. A nyáron állítólag összefogtak ön ellen, ami egy újabb törésvonalat jelent a pártban.
M. A.: Ha valakinek van kritikai észrevétele, az álljon elém és mondja el a véleményét, mert az építő kritikát szívesen veszem, de név nélkül ne üzengessen a sajtón keresztül. Ez egy nagyon rossz hagyomány, erről a párt sikeressége érdekében le kell szokni. Én teszem a dolgom és nem ezekkel a szivárogtatásokkal foglalkozom, mindenki más is jobban tenné, ha arra koncentrálna, ő mit tehet az MSZP-ért, nem pedig csak zsűrizne és intrikálna. A szocialista pártnak amúgy még nem volt olyan elnöke, akit nem próbáltak volna valakik fúrni egy idő után. Jövőre lesz tisztújító kongresszus, ahol a küldöttek véleményt mondanak a teljesítményemről. Mindenkinek, akinek ambíciója van, ott megmérettetheti magát. Én is ezt fogom tenni!
(A Fidesz frakcióvezetőjével, Lázár Jánossal készült interjúnkat itt, az LMP képviselőcsoportját irányító Schiffer Andrással készült interjúnkat pedig itt olvashatja.)