Itthon Dreissiger Ágnes 2011. szeptember. 26. 14:20

Orvosbéremelés: eltökélt rezidensek, kétkedő igazgatók

Kedden országjáró körútra indultak a rezidensek, hogy felhívják a kormány figyelmét bérük és munkakörülményeik rendezésére. Az akciót már nyáron bejelentették. Háromezer letétbe helyezett felmondás után tartanák akciójukat sikeresnek. A kórházigazgatók megértők, de nem támogatók.

Országjáró körútra indul kedden a Magyar Rezidens Szövetség annak érdekében, hogy december 31-ig minél többen helyezzék letétbe felmondásukat. A figyelemfelhívó kampányt még nyáron jelentették be, a fiatal orvosok célja, hogy a kormány érdemi intézkedéseket hozzon az orvosi bérek és munkakörülményeik rendezésére.

Papp Magor, a szövetség elnöke a hvg.hu-nak azt mondta: már több mint ezren éltek ezzel a lehetőséggel, és ahhoz, hogy az akció sikeres legyen, legalább háromezer orvos letétbe helyezett felmondása szükséges. „Ez egy tervezett országjáró körút, valamennyi megyeszékhelyre és nagyobb kórházba elmegyünk, és tájékoztatjuk az ott dolgozókat” - fogalmazott Papp.

Háromezer a sikerhez

Először a miskolci és a mezőkövesdi kórházba mentek, a következő héten pedig Szeged és térsége nagyobb intézményeit látogatják körbe. A céljuk, hogy a következő egy-másfél hónapban végigjárják az összes nagy kórházat, a rendezvényen részt vesznek a Magyar Orvosi Kamara és a Magyar Orvosok Szövetsége helyi képviselői is.

Rezidensek demonstrációja
Végel Dániel

Papp Magor szerint ha "annak idején Csehországban a 40 ezer tagú orvostársadalom 3800 nyilatkozattal vitte sikerre az akcióját, Magyarországon a 28 ezres orvos létszám mellett háromezer felmondó nyilatkozattal már jelentős hatást lehetne gyakorolni a döntéshozókra".

A szövetség elnöke azt mondta: már tájékoztatták a kórházak vezetőit erről a lépésről, „mindenhol megértéssel fogadták érkezésünk hírét, látják, hogy nem ellenük, hanem értük folyik a küzdelem. Még mindig vannak páran, akik azt hiszik, ez kizárólag a rezidensekről szól, holott az akciónk célja elsősorban a szakorvosi bérek rendezése, és ezen keresztül az ellátórendszer működőképességének fenntartása. Ezért van az, hogy az akciónkhoz jelentős számú szakorvos is csatlakozott már.”

Nem örömmel

Harmath György, a Heim Pál Gyermekkórház főigazgatója viszont azt mondta lapunknak: egyelőre nem keresték meg a rezidensek őket, de „nem hiszem, hogy a nálunk dolgozók fogékonyak lennének erre az akcióra”. Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke, aki egyben a Veszprémi Kórház igazgatója is, a hvg.hu-nak szintén azt mondta: tud az akcióról, de egyelőre még nem keresték meg őket hivatalosan ez ügyben. „De ha meg is keresnek minket: nem fogadjuk őket örömmel. Érthető a törekvésük, de mégsem szerencsés a módszer. Ugyanígy a toborzóirodákat sem engedjük be a kórházakba. Mi inkább a rezidensek ösztöndíjprogramját támogatjuk, ami itt, Veszprémben még kedvezőbb.”

Csiba Gábor, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház igazgatója is úgy fogalmazott lapunknak: a törekvésekkel egyetértenek, de a módszerrel nem. A Rezidens Szövetség már írásban is megkereste őket, „és természetesen biztosítunk nekik teret arra, hogy kifejtsék véleményüket.”

Hirdetés