Kiállt a szerdán leváltott Koltay Gábor mellett a József Attila Színház társulata. A művészek nyílt levélben fordultak Tarlós Istvánhoz, jelezve, hogy nem a direktort, hanem Csomós Miklós főpolgármester-helyettest kellene leváltani. A színház problémái nem újak, bár az elmúlt egy évben jó irányba haladtak az ügyek.
Koltay Gábort szerdán azonnali hatállyal menesztette Tarlós István a József Attila színház éléről. A döntést a bizalom elvesztésével indokolta Csomós Miklós kultúráért felelős főpolgármester-helyettes.
Budapest vezetésének álláspontja szerint az igazgató átlépett hatáskörén, nemcsak a régi társulat szerződését hosszabbította meg, de még újakat is kötött, a városvezetéssel való egyeztetés nélkül. Értesüléseink szerint ez valóban így történt: Koltay érkezésekor keveseket bocsátott el, és a helyükre is vett fel másokat. Csomós szerint Koltay feladata a válságmenedzselés lett volna, tevékenységével azonban nem hogy stabilizálta, de vélhetően tovább rontotta a színház pénzügyi helyzetét.
A rendező – szerdai közleménye szerint – megdöbbenéssel vette tudomásul azonnali menesztését. "Őszintén remélem, a történtek nem azt jelentik, hogy a színházat mégiscsak bezárják, vagy más formában kerül hasznosításra az épület" - írta a bő két hónapig regnáló direktor. Csütörtöki sajtótájékoztatóján Koltay Gábor a szerződéskötéseket azzal indokolta, hogy március elején az a döntés született: a színház "hagyományainak megfelelően, társulatos formában" működik tovább.
Még spóroltak is
"Az első pillanattól kezdve magától értetődő volt, hogy ezzel a társulattal képzelem el a jövőt" – mondta Koltay az MTI tudósítása szerint. Megjegyezte: a szerződéseket a spórolás jegyében kötötték meg, a színészek ingyen vállalták az évad első három előadását, és a stáb lemondott a túlórapénzről is. Koltay szerint ezzel több 10 millió forintot spóroltak meg.
Míg a színház tavaly 354 millió forintból gazdálkodott, idén ebből 223 millió forintot elvontak. Ez azt mutatja, hogy a főváros nem társulattal rendelkező színházban gondolkodik, ennyi pénzből ugyanis lehetetlen folytatni a megkezdett munkát. A Honfoglalás, a Sacra Corona és más, történelmi témájú filmek rendezője szerint leváltásának valódi oka az lehet, hogy felerősödtek azok a hangok, amelyek társulat nélkül képzelik el a József Attila Színház jövőjét.
A főpolgármesternek írt nyílt levélben a társulat azt írja: "Csomós Miklós olyan ellentmondásokba ütközött saját magával, amire csak azt reagálhatjuk, hogy nekünk megrendült a bizalmunk Csomós Miklósban, ezért azonnali hatállyal menesztjük a kulturális gondolkodású emberek köréből". A társulat szerint nem Koltayt kellene leváltani, hanem Csomós Miklóst.
Nem újak a bajok
A József Attila Színház körül kialakult botrány nem Koltay Gábor menesztésével kezdődött. A korábbi igazgatót, Méhes Lászlót tavaly júliusban nevezték ki a színház élére, aki Léner Pétert váltotta. A hvg.hu információi szerint akkor nem volt formális átadás-átvétel, Méhes úgy tudta, prosperáló intézményt vesz át. Kinevezése után egy hónappal derült ki, hogy a színháznak 270 millió forintos tartozása van.
Addigra azonban Méhes már leszerződtette a színészeket a következő évadra, és művészeti vezetővé nevezte ki elődjét, az MSZP-s kötődésű Léner Pétert. Méhes komoly megszorításokat vezetett be, így néhány hónap alatt 106 millió forintra faragta le a színház adósságát, ráadásul a fennmaradt összeget már lehetett részletekben fizetni, többek közt az APEH-nak és az ELMŰ-nek.
Januárban vetődött fel, hogy a József Attila Színház megszűnik önállónak lenni, az épületre pedig hasznosítási pályázatot írnak ki. Méhes azonban februárban – egy személyes találkozó alkalmával – garanciát kapott Tarlós Istvántól arra, hogy a színház megmarad. Méhes László ezen feltétel teljesülése esetén a lemondását is felajánlotta, hogy a városvezetés a bizalmát élvező direktort nevezhessen ki. Méhes így júniusig folytatta volna a munkát.
Teljes jogkörrel
Csomós Miklós februárban közölte Méhessel, hogy nem köthet szerződést a színészekkel a következő évadra. Méhes arra kérte a főpolgármester-helyettest, hogy ezt adja írásba. Csomós levelét a színház vezetése nyilvánosságra hozta, felháborítva Tarlós helyettesét. Méhes László ekkor felmondott, és 6 millió forintos végkielégítését sem vette fel. A városvezetés azt kérte tőle, hogy március végéig maradjon.
A főpolgármester márciusban – pályáztatás nélkül – nevezte ki Koltay Gábort, ugyanakkor május 17-én kiírt egy igazgatói pályázatot is; Koltay már ekkor jelezte, hogy indul majd a pályázaton is. Koltayt Csomós Miklós mutatta be a társulatnak, és Fehér Anna kérdésére válaszolva közölte: az új direktor teljes jogkörrel rendelkezik. Ez azt jelenti: Koltay köthet szerződéseket. Az igazgató jelezte: alapvetően a meglévő társulattal kíván tovább dolgozni.
Információink szerint a városvezetés (e témában ez elsősorban Csomós Miklóst jelenti) arra számított, hogy Koltay kirúgja majd Lénert, és átalakítja a színház társulatát is. A Városházán meglepve tapasztalták, hogy Koltay és Méhes szakmai viszonya kifejezetten jó, kölcsönösen tisztelik egymást és súrlódásmentesen dolgoznak együtt. Lénernek pedig olyan szerződése van, hogy olcsóbb megtartani, mint kirúgni.
A korábbi ígéreteknek megfelelően Koltay Gábor arra számított, hogy az intézmény önálló marad, és elegendő pénzt kap a működésre, ezért kisebb felújításokba is belekezdett.