2011. március. 29. 06:47 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 29. 06:21 Itthon

Együttes ülést tartanak afrikai és európai képviselők a fővárosban

Budapest ad otthont 2011. május 16-18. között a 78 afrikai, karibi és csendes-óceáni (AKCS) ország képviselőit és 78 európai parlamenti képviselőt tömörítő együttes parlamenti közgyűlésnek. Az esemény hivatalosan azt a célt szolgálja, hogy találkozhassanak az Európai Unió és azon AKCS-országok delegáltjai, amelyek aláírták a cotonoui (Benin) egyezményt.

A 2000-ben létrejött nemzetközi szerződés célja a szegénység csökkentése és az afrikai, karibi és csendes-óceáni országok fokozatos integrációja a világgazdaságba, a fenntartható fejlődés hangsúlyozásával.

Szilasi Ildikó Hermina Afrika-szakértő, a Concord Cotonou munkacsoportjának munkatársa, egy korábbi, a Minority Rights Group által szervezett sajtóbeszélgetésen kiemelte: az eseményen a politikusok a kényes témákról is nyíltan beszélnek, gyakran ütköztetik például az európai és az afrikai álláspontokat a jó kormányzásról. A Minority Rights Group az etnikai, vallási, és nyelvi kisebbségek és őslakosok jogaiért küzdő, nem kormányzati szervezet, budapesti irodájuk 1996 óta működik a szervezet európai központjaként.

A Concord a nemzetközi fejlesztéssel, vészhelyzetek megoldásával és fejlesztési képzéssel foglalkozó nem kormányzati szervezetek európai szövetsége, Cotonou munkacsoportja egyebek mellett a civil társadalom bevonásával és az AKCS-országokban működő szervezetekhez fűződő kapcsolatokkal foglalkozik.

Farkas Zsófia, a Minority Rights Group emberi jogi és fejlesztési programvezetője szerint a májusi parlamenti közgyűlésen mód nyílik annak vizsgálatára is, hogy az európai uniós segélyek valóban eljutnak-e a rászorulókhoz, a pénzt hatékonyan használják-e fel. A tanácskozáson találkoznak "azok, akik kapják és azok, akik adják" a pénzt - foglalta össze.

A legutóbbi, 2010. decemberi találkozón, amelyet a kongói Kinshasában tartottak, az anyák egészségének és a gyermekhalandóságnak a kérdéseit, továbbá az ásványkincsek - elsősorban a gyémánt és az arany - illegális kiaknázását tekintették át - idézte fel a szakértő.

Louis Michel, a parlamenti közgyűlés társelnöke akkor kijelentette: az erőforrások illegális kiaknázása alapvető probléma a Kongói Demokratikus Köztársaságban. Arra ösztönözte a közgyűlést, gyakoroljon nyomást az unióra, hogy kövesse az Egyesült Államok kongresszusának példáját, és fogadjon el a "véres ásványok" felhasználását tiltó jogszabályt - olvasható az Európai Parlament honlapján.

 

Hirdetés