2011. március. 19. 18:15 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 19. 18:28 Itthon

Szétszórt csontok egy zalai kápolnánál

Kirándulók vették észre szombaton, hogy feltehetően emberi csontok fekszenek szétszórva a Zala megyei Szentgyörgyvárhoz közeli Alsómándpuszta kápolnájánál, ahol évek óta vandálok pusztítják az elhagyatott építményt és sírboltját - értesült az MTI.

Természetjárók szembesültek azzal, hogy a 76-os út mentén álló kápolna előtti területen, valamint az ajtó nélküli építményen belül is szétszórva hevernek emberi csontok, a sírlapokat és a koporsókat pedig összetörték. Ádovics István, Szentgyörgyvár független polgármestere az MTI érdeklődésére szombaton elmondta: nem újdonság számára a vandál pusztítás, szinte hetente hívják, hogy az arra járók milyen állapotokat tapasztaltak. Legutóbb három napja maga is járt a kápolnánál, és ő is azzal szembesült, hogy ismeretlenek törtek-zúztak az egykori temetkezési helyen.

A polgármester szerint a még ma is látványos épület nem az önkormányzat, hanem az egyházközség tulajdonában áll. A település lakói legutóbb két évvel ezelőtt takarították ki és állították helyre az épületet, de annak ajtaját és a később helyébe rakott vasrácsot is ellopták, s mára az összes sírhelyet tönkretették. Az önkormányzatnak jelenleg nincs olyan alkalmazottja, aki legalább a pusztítás nyomait el tudná tüntetni, de reményei szerint a jövő hónaptól közmunkást vehetnek fel, aki elvégzi ezt a munkát. Megoldást pedig az a nemrég benyújtott pályázat hozhat, amelynek sikere esetén nemcsak állagmegóvást végeznek, hanem be is falazzák a domboldalban álló kápolna feljáratát, hogy illetéktelenek többé ne juthassanak be - mondta el a polgármester.

A Zalai Hírlap szerint az alsómándpusztai kápolnában az 1970-es évekig tartottak szentmiséket, és utoljára 1984-ben temetkeztek a sírboltjában.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.