2011. január. 31. 09:23 MTI Utolsó frissítés: 2011. január. 31. 10:44 Itthon

Csődben a zalai mintafalu

Mintegy 1,5 milliárd forint tartozás miatt adósságrendezési eljárást indult az önkormányzat kérésére a mintafaluként emlegetett Gelsén - írta hétfői számában a Zalai Hírlap.

Csődben van a mintafaluként emlegetett Gelse - írja a Zalai Hírlap. A Zala Megyei Bíróság pénzügyi biztosnak a Vectigalis Zrt.-t jelölte ki. Tájékoztatásuk szerint az önkormányzat 60 napon túli tartozásainak összege meghaladja a 292 millió forintot. A számlát az elmúlt években felvett 955 millió forint hitel és annak kamatai, valamint 40 millió forint folyószámlahitel is terheli. Ha a pályázati támogatásokat is vissza kell fizetniük, a tartozás végső összege meghaladhatja a 2 milliárd forintot. A hitelezők inkasszót nyújtottak be, ezért januárban csúszott a bérek kifizetése.

Az önkormányzat - három képviselő az előző ciklusban is tagja volt a testületnek, Szegedi Ferenc független polgármester pedig tavalyelőtti lemondásáig az alpolgármesteri posztot töltötte be - ismeretlen tettes ellen sikkasztás, hűtlen kezelés gyanújával feljelentést tett a rendőrségen. Fegyelmi eljárást indítottak Téglás Zsuzsanna körjegyző ellen, aki december közepén lemondott tisztségéről.

A csődhöz nagymértékben hozzájárultak az elmúlt évtizedek nagy beruházásai - olvasható a napilapban. Pályázati úton ugyan jelentős állami és uniós támogatáshoz jutott a település, de az önrészt az önkormányzatnak kellett finanszíroznia. A beruházások révén "mintafaluvá" vált Gelse; az iskola a térség legkorszerűbb intézményének számít, felújították a faluközpontot és tanuszodaként is működő fedett termálfürdő épült.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.