2011. február. 11. 15:17 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 11. 15:40 Itthon

Újabb bizonyítékok várhatók a moszkvai ingatlanügyben

Hétfőn írásban is benyújtja a gyanúsítottakat szabadlábra helyező végzés elleni fellebbezését a Központi Nyomozó Főügyészség a moszkvai ingatlanügyben. Az főügyészség szóvivője szerint ebben újabb bizonyítékokat tárnak majd a bíróság elé.

Megállapította a megalapozott gyanú meglétét a Pesti Központi Kerületi Bíróság, csak úgy ítélte meg, hogy az előzetes letartóztatás elrendeléséhez szükséges, úgynevezett különös okok nem állnak fenn - mondta Fazekas Géza, a főügyészség szóvivője pénteken.

Fazekas kitért rá, hogy szóban már bejelentették fellebbezésüket a bíróságon, de ezt írásban is megteszik. Kifejtette: a bíróság álláspontja szerint nem volt elég konkrét az ügyészség hivatkozása, így részletesebb, újabb bizonyítékokat és indokokat sorolnak fel a fellebbezésben. A szóvivő erről bővebben nem beszélt, arra hivatkozva, hogy azokat előbb a bíróság ismerje meg.

A 2009 novembere óta tartó eljárás három gyanúsítottját: Horváthné Fekszi Márta volt külügyi államtitkárt, Tátrai Miklóst, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. volt vezetőjét és Székely Árpád volt moszkvai nagykövetet csütörtökön helyezte szabadlábra a Pesti Központi Kerületi Bíróság. A gyanúsítottak a nyomozóhatóság szerint - az árfolyamveszteségre is tekintettel - a magyar államnak összesen csaknem 7 milliárd forint vagyoni hátrányt okoztak egy moszkvai ingatlanügylettel.

A főügyészség szóvivője pénteken cáfolta azt a sajtóhírt, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. volt vezérigazgatóját a háromhetes gyereke mellől állították volna elő. 

Fazekas Géza ismertette: kedden reggel 7 órakor egyszerre jelentek meg a három gyanúsított lakásán, de a vagyonkezelő volt vezetője nem volt otthon. Telefonon felvették vele a kapcsolatot, és kérték, hogy személyesen jelenjen meg az otthonában. A gyanúsított azonban nem jelent meg, helyette mintegy két órával később a felesége érkezett oda a csecsemővel és közölte: férje az ügyvédjével a főügyészségre tart. Ekkor ismét felhívták a gyanúsítottat, a házkutatáshoz szükséges, hogy ő is jelenjen meg, így másodszori felhívásra odament.

A megalapozott gyanú lényege szerint az akkori moszkvai magyar nagykövet - a Külügyminisztérium mint vagyonkezelő nevében eljárva - érvényes felhatalmazás hiányában, a vagyonkezelésre vonatkozó jogszabályok megkerülésével 2008. március 14-én szerződést írt alá egy ismeretlen tulajdonosi hátterű, külföldi bejegyzésű társaság képviselőjével a magyar állam tulajdonát képező, a külügyi tárca vagyonkezelésében lévő moszkvai kereskedelmi képviselet elidegenítéséről.

A szerződés 23,6 millió amerikai dollár vételárat tartalmazott, amely jóval kevesebb az ingatlan moszkvai piaci forgalmi értékénél. A vevő cég közvetlenül a szerződéskötést követően a vételárból 21,3 millió dollárt utalt át a magyar állam részére, ezt az összeget az MNV Zrt. értékesítési bevételi számláján írták jóvá, és 3,5 milliárd forintra váltották át.

Az ügyészség szerint a jogszerűtlenül megkötött, előnytelen szerződésről mind Horváthné Fekszi Márta akkori államtitkár, mind pedig Tátrai Miklós tudott, ennek ellenére azt a látszatot igyekeztek kelteni, hogy az értékesítés még nem történt meg.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.