2010. december. 07. 16:17 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 07. 16:07 Itthon

"Szétrombolja a munkahelyi légkört a belső ellenőrzés"

A Független Büntetés-végrehajtási Szakszervezetek Országos Szövetsége egyetért azzal, hogy ellenőrzik őket, de a módszerrel, hogy "megpróbálják a 75-80 ezer forint nettó fizetéssel rendelkező kollégáikat belerángatni valamibe", azzal nem.

Szétrombolja a munkahelyi légkört és egymás iránti bizalmatlanságot szül a belső ellenőrzés új rendszere, amit hétfőn fogadott el az Országgyűlés - mondta Fabók Ferenc, a Független Büntetés-végrehajtási Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke.

A büntetés-végrehajtás (bv) dolgozói jobban egymásra vannak utalva, mint például a rendőrök, hiszen a börtönben egy bv-s egyedül vagy egy kollégájával felügyel 180-200 fogvatartottra, és csak egymásra számíthatnak. Egyetértünk azzal, hogy ellenőriznek minket, de a módszerrel, hogy megpróbálják a 75-80 ezer forint nettó fizetéssel rendelkező kollégáinkat "belerángatni" valamibe, azzal nem - jegyezte meg. Fabók Ferenc szerint a rendszerváltás előtti időszakokat idézi az új rendelkezés, amikor az ügynököknek az volt a dolguk, hogy provokáljanak. 

Felhívta a figyelmet: véleményük szerint a hivatásosoknál elenyésző a korrupció, nem úgy a parlamenti képviselőknél, ezért javasolták korábban, hogy a megbízhatósági vizsgálatokat terjesszék ki az országgyűlési képviselőkre is. Az életvitel ellenőrzésével kapcsolatban azt mondta: annak tartalma egyelőre megfoghatatlan, nem tisztázott, ezért elengedhetetlen, hogy azt meghatározzák.

A parlament a kormánypárti képviselők támogatásával fogadta el a belügyminiszter által benyújtott, az egyes rendészeti tárgyú és az azokkal összefüggő törvények módosításáról szóló javaslatot. A jövőben egy szervezet - várhatóan a Nemzeti Védelmi Szolgálat - végzi a belső bűnmegelőzést és bűnfelderítést a teljes rendvédelmi területen. A szervezet bűnmegelőzési ellenőrzést végez, felderíti a hatáskörébe tartozó bűncselekményeket, "ellenőrzi a hivatásos állomány tagjai kifogástalan életvitelét, és gondoskodik a megbízhatósági vizsgálatok folytatásáról".

A szervezet feladatai között új elemként jelenik meg az ügyészi felügyelet mellett végezhető megbízhatósági vizsgálat, amelyre az indoklás szerint azért van szükség, mert kiemelten fontos társadalmi érdek annak vizsgálata, hogy a dolgozók eleget tesznek-e a jogszabályban előírt hivatali kötelezettségüknek.

A megbízhatósági vizsgálat lefolytatását ügyész engedélyezi vagy tagadja meg. Megbízhatósági vizsgálatot tesztjelleggel, preventív módon rendelnek el. Ennek során a titkos információgyűjtés bírói engedélyhez nem kötött eszközei és módszerei is alkalmazhatók. A vizsgálóknak lehetőségük van arra, hogy mesterségesen teremtsenek a valóságban előforduló vagy feltételezhető élethelyzeteket, akár szabálysértés vagy bűncselekmény elkövetésével.

Hirdetés