Csányi embere lemondott, óvják az OTP-t
Csányi Sándor a Gyurcsány-féle bankadó idején még a nyereséges tevékenységek elvitelével fenyegetőzött. Most ilyet nem tesz, de az OTP-pénztárak vezetője lemondott a Stabilitás Pénztárszövetség elnöki posztjáról.
"Ma is az a véleményem, hogy afrikai és ehhez hasonló fejlett gazdaságú országokban létezik csak ilyen" - nyilatkozta Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója a bevezetett bankadó kapcsán. Igaz, ezt nem most, az Orbán-kormány különsarcáról, hanem a Gyurcsányéról jelentette ki - írja a Népszava, hozzátéve: a jelenlegi bankadó kapcsán nem fogalmazott meg hasonlókat az OTP első embere. A lap felidézi: amikor az első Gyurcsány-kormány hasonló adót vetett ki, majd Orbánékhoz hasonlóan meghosszabbította azt, csak más néven (akkor járadék lett a többletadóból), Csányi fenyegetőzni kezdett, kilátásba helyezte, hogy a bankcsoport az intézkedésre válaszul legnyereségesebb tevékenységeit kiviszi az országból. A pénzügyi cégek végül tudomásul vették a kormány igényét, hogy a két év alatt 30-30 milliárd forinttal járuljanak hozzá a költségvetéshez. Emlékeztetnek a bankvezér 2005-ös nyilatkozatára is, amelyben Csányi úgy fogalmazott: jó volt a kapcsolata mind a Horn-, mind az Orbán-, mind a Gyurcsány-kormánnyal.
A lap cikkében arra is kitér, hogy a napokban lemondott a magán-nyugdíjpénztári szektor száz százalékát tömörítő Stabilitás Pénztárszövetség elnöki posztjáról Nagy Csaba, aki egyben az OTP-pénztárak vezetője. A hivatalos indoklás szerint távozását a csoporton belüli elfoglaltsága indokolta, ugyanakkor meg nem erősített információk szerint a személycserét inkább az motiválhatta, hogy Csányi Sándor meg akarta kímélni bankját a magánnyugdíj-pénztárak körül kialakult vitától. Csányinak - írja a Népszava - ugyanis van veszítenivalója, hiszen az OTP toronymagasan vezeti a pénztári listát. Csaknem 805 ezer tagja van, s hozama alig marad el a kisebb pénztárakétól.