2010. november. 29. 09:16 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. november. 29. 10:37 Itthon

Tölgyessy: Orbán számára nincs visszaút

Orbán Viktornak rendszere biztos megalapozásához legalább négy-öt százalékos növekedésre van szüksége; nincs számára visszaút: megkezdett művét átütő sikerre viszi, vagy elbukik - mondta Tölgyessy Péter elemző az MR1-Kossuth hétfő reggeli műsorának adott interjúban.

Az Orbán-kabinet döntésével tartalmilag lényegében államosítja a kötelező nyugdíjpénztárakat, a kormány által javasolt új feltételek között alig lesz valaki, aki érdekelt marad magán-nyugdíjpénztári tagsága megtartásában - mondta Tölgyessy Péter elemző a 180 perc című reggeli rádióműsorban.

Tölgyessy úgy véli, 1997-ben alighanem téves döntés volt a kötelező magán-nyugdíjpénztári rendszer bevezetése: általa megugrott a költségvetés hiánya és adóssága. Szerinte jobban járt volna az ország, ha az állami nyugdíjon belül valósult volna meg az egyéni számlák svéd típusú rendszere. Csakhogy most a nyugdíjpénztárak felszámolásának is meglesz a maga nem csekély költsége, mivel a most felélt megtakarítások már középtávon is hiányozni fognak - mondta a rádióműsorban az elemző.

A kormány most nem a nyugdíjasokat akarja megvédeni, hanem adócsökkentési terveihez keres közvetlenül minél kevésbé fájdalmasan elérhető fedezetet: Orbán Viktor komoly növekedési többletet remél a vállalkozások, az adófizető gyerekesek és főleg a legjobban keresők közterheinek radikális visszavágásától, de intézkedéseivel az ország megtakarításait éli fel kétséges növekedési reményekért - világít rá Tölgyessy.

A kormánytöbbség mindjobban egyénre és vállalatra szólóan alkotja meg adó- és egyéb törvényeit, ám ez kiszámíthatatlanná és eszközjellegűvé teszi a jogrendszert, s minden korábbinál inkább a különböző részérdekek szolgálatába állíthatja a közhatalmat - fejtegette az elemző. A miniszterelnök változatlanul döntően nem az intézmények rendjére, hanem a személyes lojalitásra alapozza politikáját. Meggyőződése, hogy elég, ha az emberek őt magát szeretik. A kulcspozíciókba, így most a Legfőbb Ügyészség élére, nem általánosan elfogadott, a Fidesz támogatottságát erősítő tekintélyeket keres, hanem a személyéhez bizonyítottan hűséges vezetőket állít - mondta Tölgyessy.

Tölgyessy Péter az új médiaszabályozásról szólva elmondta, a már felállított médiahatóság felügyelete alá vonná nem csupán az elektronikus sajtót, hanem a nyugati világban teljesen szokatlanul a nyomtatott és internetes újságírást is, s a határozatlan fogalmakkal meghatározott jogsértések esetén országos napilapra, internetes honlapra 25 millió forintos bírság lesz eztán kiszabható. Vezető tisztségviselő személyében is megbírságolhatóvá válik, ráadásul ismételt súlyos jogsértés esetén a médiaszolgáltatásra szóló jog visszavonható.

A törvényjavaslat az MTI bázisán vonná össze a közszolgálati hírszolgálatot, az MTI hagyományos hírügynökségi feladataival azonban bajosan köthető össze a hírverseny kikapcsolásával történő hírműsorkészítés - mondta az elemző. Arra is rámutat, hogy az elkötelezett kormánypárti választók kiszolgálására a Fidesz közelében immáron terjedelmes médiabirodalom működik.

A közvélemény-kutatások adatairól beszélve Tölgyessy úgy látja, hogy a szélesebb közvélemény még alig érzékeli az új kurzus roppant kockázatait. Ám egyre több a kritikus hang, s egyre biztosabban megmutatkozik a kétharmados többség csapdájának előre tudható létezése. Az elemző emlékeztet rá, hogy a Fidesz először az örökül kapott csontvázakra hivatkozva remélt gazdasági mozgásteret nyitni magának, de kísérlete látványos fiaskója után a kétharmados többség nem tarthatta fel a kezét, és nem hivatkozhatott a körülmények hatalmára, hanem mennie kellett előre.

A kormány a magyar kis- és középvállalkozásokra, a hozzá közel álló nagyvállalatokra, valamint a jól kereső, sokgyerekes új feltörekvők támogatására koncentrálva végrehajtotta radikális adóátrendező elképzeléseit, s most a gazdasági növekedés gyors nekilendülésében reménykedik, de ideje nem sok lesz, mert a rendkívüli intézkedések teremtette források két-három esztendő után jobbára kimerülnek, s a növekedés sikerének igazolása nélkül a külföldi befektetők messze elkerülhetik az országot. Az orbáni kísérlet akár katasztrófába is torkollhat; az új rendszer biztos megalapozásához legalább négy-öt százalékos növekedésre van szüksége a kormánynak. Orbán számára Tölgyessy szerint már nincs visszaút, megkezdett művét átütő sikerre kell vinnie, vagy elbukik.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.