Tölgyessy: a Jobbik dilemmájára nincs jó megoldás
Egyik ellenzéki párt sem látszik a jövő kormányképes váltópártjának, mindhárom inkább csak legitimálja a Fidesz új államát - mondta Tölgyessy Péter az MR1-Kossuth Rádiónak adott, héftő reggel sugárzott interjújában.
Míg az őszi önkormányzati választásokon a szocialisták már érezhetően javítottak tavaszi eredményeiken, addig a két újonnan parlamentbe jutott erő, a Jobbik és az LMP rontott tavaszi teljesítményén - mondta Tölgyesssy Péter a közrádió 180 perc című reggeli műsorának adott interjújában.
A rendszerváltás utáni Magyarország olyan bántóan nem tudott hitet, azonosulási pontokat adni az elmúlt húsz évben felnövekvő korosztályoknak, hogy azok közel negyede a nekik érzelmi közösséget kínáló Jobbikhoz menekült - mondja az elemző. A héten a párt kihívta a híveit az utcára, és a baloldali ellenzéket követve elhagyta a parlamenti alkotmányozó bizottságot is. A párt döntően továbbra is a befolyását vesztő baloldal világlátásával szemben határozza meg magát, ám kijelentései szerint eztán megkísérel a jobboldali kormány ellenzéke is lenni, és megpróbálja újra birtokba venni a köztereket. Ám a valóságos gazdasági szabadságharcot indító Orbán Viktor mellett egyszerűen nem jut tér az eddig radikális rendszertagadásával hódító Jobbiknak. Az elvileg révbe érő párt így hamar elveszítette korábbi lendületét - mutat rá Tölgyessy Péter. A Jobbik megváltást ígért választóinak, ám megváltásba a kétharmados Fidesz-többség kezdett bele. Orbán Viktor hatalomra kerülve minden megszólalásában felmutatta a világkapitalizmus elleni lázadás gesztusait, a Jobbik így csak csekély súlyú asszisztense lehet az újabb rendszerváltásba kezdő Fidesznek. Márpedig - mondja Tölgyessy - egy segéderőre nincs miért szavazni. A Jobbik stratégiai dilemmájára egyszerűen nincsen jó megoldás, illetve egyedül a Fidesz látványos kudarca lenne az - mutat rá az elemző.
Tölgyessy szerint az LMP gondjai részben hasonló okokból származnak: a rendszerváltás utáni húsz év politikáját tagadó párt nehezen találja a helyét a Fidesz és a szocialisták között. Az önkormányzati választások is jókora kudarcot hoztak a pártnak - idézi fel Tölgyessy. Az LMP korrekt akar maradni a politikai vitákban, ám így álláspontja a szélesebb közönség számára sokszor követhetetlen. És minden újszerűsége és jogvédő értelmiségi szembenállása ellenére nem látszik a kétharmados hatalom legkeményebb ellenzékének. Így - mondta Tölgyessy - minden bajával együtt az MSZP tűnik a Fidesszel leginkább szembeszegülő pártnak, ami az önkormányzati voksoláson már sokban segítette a szocialistákat.
A magyarok nagyobbik fele most Orbán Viktor koncepciójához köti reményeit, nem igazán érzik a miniszterelnök lépéseinek roppant kockázatát - mondja az elemző, miközben úgy véli, ha most nincs is erőteljes kereslet az ellenzéki véleményre, ha ez az igény bármiért megjelenne, gyorsan megváltozhat a hazai politika állapota.