2010. november. 08. 08:36 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. november. 08. 10:15 Itthon

Tölgyessy: közvetett megszorításokkal él a kormány

Bár Orbán Viktor szótárából hiányzik a megszorítás kifejezés, az új kormány bőven él a közvetett megszorítások eszközével - mondta Tölgyessy Péter elemző, egykori Fidesz-képviselő a Magyar Rádió 180 perc című reggeli műsorának.

A költségvetés számai a kormányok tényleges politikájáról többet mondanak, mint száz politikusi beszéd - mondta Tölgyessy Péter arról, hogy a kormány egy hete nyújtotta be a 2011-es költségvetést. A kormány tervei szerint tovább csökken az újraelosztás mértéke, de a közhatalom így is az éves bruttó hazai termék 36 százalékát, tehát minden harmadik forint jövedelmet elvon az adóival - mondta.

Orbán Viktor régóta a saját osztályát, a feltörekvő sokgyerekes családokat és a hazai vállalkozókat tartja az igazi nemzetfenntartó erőnek - hangsúlyozza Tölgyessy. A miniszterelnök reméli, hogy a most adott indító lökéssel a megtámogatott felső-középrétegek hamarosan lendületet adnak az egész magyar gazdaságnak, így az jövőre három, később 4-5 százalékos növekedést érhet el.

 

hvg.hu

Miközben a rendőrségnek 12 százalékkal több jut jövőre, az egészségügy, de különösen a szakrendelő intézetek részesedése a bruttó hazai termékből minden korábbinál alacsonyabb lesz - mutat rá az elemző, hozzátéve, hogy mindeközben a közhatalom szerveire költött pénzek aránya a bruttó hazai termékből mindösszesen 0,04 százalék ponttal mérséklődik. A közszolgálatban 2011-ben sem növekednek a bérek, holott ezek reálértéke az elmúlt négy év folyamatos megszorításai miatt idén már a Medgyessy Péter emelései előtti szintre esett vissza.

Orbán Viktor szótárából hiányzik a megszorítás kifejezés, ám ettől még az új kormány bőven él a közvetett megszorítások eszközével, ettől függtelenül - Tölgyessy úgy látja - a Fidesz első költségvetése mégis valóságos irányváltást ígér. A változások alapja a magyar vállalkozói ideológia, amely szerint: a feltörekvő rétegek viszik a vállukon az országot, ha az állam radikálisan visszavágná adóikat, megszabadítaná a hazát a külföldiek túlerejétől, hamarosan előbbre lennénk. Ezen világlátás alapján a nagyszabású adócsökkentéshez nem kell nagyon más, mint az egyébként is „dologtalan” közalkalmazottak megszorongatása, valamint a munka világából kimaradó „ingyenélőknek” jutó jóléti kiadások visszavétele, továbbá az úgymond „nem termelő” ágazatokban tevékenykedő külföldi cégek megsarcolása - fogalmaz az egykori SZDSZ-elnök, majd később fideszes képviselő.

Tölgyessy szerint az elmúlt húsz esztendő miniszterelnökei jobbára az elitek igazságáról kívánták meggyőzni az országot, most viszont Orbán Viktor a nép reményeit mondja a szemébe a régi eliteknek. Az elemző emlékeztet ugyanakkor arra is, hogy az egykulcsos adó Szlovákiában és Romániában önmagában nem növelte jelentősen a gazdasági növekedést, nem fehérítette ki nagy arányban a nem adózó gazdaságot, viszont a válság idején igencsak hiányoznak a kieső bevételek az államháztartásból. A most háttérbe szorított, de finanszírozási rendszerükben nem megújított területek, az egészségügy, a közoktatás intézményei idővel zajosan követelhetik a náluk égetően hiányzó pénzeket.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.