Devecserben 43 család akar teljesen új lakást
Devecserben 225 család és 69 vállalkozás nyújtotta be azt a kárigény-bejelentőlapot, amelyen a nem lakóépületekben keletkezett káraik enyhítését kérhetik a vörösiszap-katasztrófa károsultjai - tájékoztatta Muhoray Árpád vezérőrnagy, az újjáépítési kormányzati koordinációs központ parancsnoka vasárnap az MTI-t.
A kormány a veszélyhelyzet során a nem lakóépületekben keletkezett károk enyhítésére támogatja a háztartási ingóságok pótlását - ingatlanonként 500 ezer forint értékhatárig - és személyenként 200 ezer forintig készpénzben az ingatlanba bejelentettek ruhaneműinek pótlását - áll a kormányrendeletben.
Az október 4-én bekövetkezett katasztrófa során az ajkai zagytározóból kizúdult lúgos vörösiszap 297 házat öntött el Devecserben, a szakértők 225 ingatlant javasoltak bontásra. Az újjáépítési kormányzati koordinációs központ jogi munkacsoportja vasárnap is folytatta az egyeztetést a lakossággal, s az eddigi összesítés szerint a három településen 43 család igényelte új lakás építését, 33-an költöznének használt ingatlanba a településeken, három tulajdonos a meglévő ingatlanának felújítását kérte és 57 család további gondolkodási időt kért - mondta Muhoray Árpád.
Hozzátette: a jogi munkacsoport 239 kárhelyszínt vett nyilvántartásba, és a vasárnapi összesítése szerint ebből 205 Devecserben, 34 Kolontáron található. Egy kárhelyszín egy ingatlant jelent, ezért a tervek szerint a Belügyminisztérium által kijelölt jogászok jövő hét szerdáig minden károsulttal tudnak legalább egyszer egyeztetni - tette hozzá. Kitért arra is, hogy az összesen 600-700 embert érintő egyeztetés családonként eltérő, van ahol még az értékbecslésnél tartanak. Az egyéni egyeztetés során nyilatkoztatják a károsultakat arról, hogy az állam által felajánlott új építésű ingatlant kérnek vagy inkább használt lakásba költöznének.
A két hete hatályba lépett újjáépítésről szóló kormányhatározat szerint 2011. június végéig fel kell építeni a károsultak új házát, és az azt igénylők 15 típustervből válogathatnak. A kormányhatározat szerint a károsultaknak az elemi lakhatási feltételeket biztosítják, melléképületek, garázsok és pincék építésére nincs lehetőség.