Megszűnik a kulturális bizottság Budapesten
Megszűnik a kulturális bizottság, az ügyek közvetlenül a Fővárosi Közgyűlés elé kerülnek – derült ki a Magyar Hírlapból, melynek a kultúráért és oktatásért felelős főpolgármester-helyettes adott interjút.
A kulturális bizottság megszűnik, az ügyek közvetlenül a Fővárosi Közgyűlés elé kerülnek. A tervek szerint – és a Nemzet fővárosa program alapján – a pályázatok előkészítése és akár a döntési folyamat is szakmai és civilszervezetek bevonásával történik majd: ez átláthatóbb rendszert jelent. A cselekvési terv már elkészült, reményeink szerint néhány hónapon belül nyilvánosságra hozhatjuk. Első lépésben a színházakat fogja érinteni - mondta a Magyar Hírlapnak adott interjújában Csomós Miklós.
A kultúráért és oktatásért felelős főpolgármester-helyettes a lapnak elmondta: noha a Fővárosi Önkormányzatnak elsősorban a saját intézményeivel szemben vannak kötelezettségei, nem tekinthetnek el attól, hogy Budapesten számos más fenntartású intézmény is működik. Ezért ezekkel is keresik az együttműködés lehetőségét, áthidalva a kétszintű önkormányzati rendszer problémáját. "Ide tartozik, hogy többségében csak a kerületek tartanak fenn művelődési házakat, a színházak zömét pedig a főváros finanszírozza, de emellett léteznek állami fenntartású és persze független színházak is. A fenntartói oldal tehát sokszereplős, a cél az, hogy hatékonyan együttműködjenek. Ezért rendszeres kapcsolat kialakítását tervezzük" - tette hozzá.
"A média meglehetősen kevés szót ejt a közgyűjtemények helyzetéről, ezért is alakulhat ki az a torz kép, hogy ott nem történik semmi. Ez azonban nem így van. A fővárosi levéltár új épületbe költözött, uniós pénzek bevonásával többmilliárdos digitalizálási rendszer kialakítása van folyamatban az országos és a fővárosi levéltárban is, amelybe, ha sikeres lesz, a megyei levéltárak is bekapcsolódhatnak. A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár folyamatosan felújítja fiókkönyvtárait, és az állatkertben is történik fejlesztés, most a nagytó és a sziklakert újult meg" - mondta el Csomós.
"Vannak elképzeléseink, hogyan tehetjük attraktívabbá múzeumainkat. Tervezzük, hogy többnyelvű digitális tárlatvezetési rendszert vezetünk be a múzeumokban, elsősorban a saját intézményünkben, a Budapesti Történeti Múzeumban" - közölte a főpolgármester-helyettes.