Késett a börtönkoszt, megdöbbentek a rabok
Megnyugodtak a kedélyek a tiszalöki börtönben, miután a többszáz elítélt a megszokott időhöz képest később, de megkapta a reggelit szeptember 7-én. A csúszás oka az volt, hogy az ellátásért felelős alvállalkozó és az intézmény üzemeltetője vitába keveredett egymással – tudta meg a hvg.hu. A Budapesti Katonai Ügyészség közélet tisztasága elleni bűncselekmény – vesztegetés vagy befolyásal való üzérkedés – gyanúja miatt nyomoz.
Szerdán reggel a tiszalöki börtönben a pontos szervizhez szokott rabok kénytelenek voltak várni a reggelire, holott ilyen – állítólag – eddig nemigen fordult elő. A foglyok ezt igencsak zokon vették, a hangulat pedig csak akkor csillapodott, amikor a kiszolgálás menete újból visszaállt az eredeti mederben.
Az étkeztetés körüli perpatvar kapcsán a börtönt üzemeltető KÉSZ Csoport – pontos nevén a KÉSZ Holding Zrt. – és a vele szerződésben lévő, az étkeztetést mostanáig ellátó Prison Food Kft. egymásra mutogat. Az ügyhöz kapcsolódik az a feljelentés, amelyet ismeretlen személy tett, és amelynek alapján közélet tisztasága elleni bűncselekmény gyanúja miatt nyomoz augusztus 9-e óta a Budapesti Katonai Ügyészség – mint azt a szervezet szóvivője, Balogh Zoltán a hvg.hu-val közölte. Elmondta azt is, a nyomozás várhatóan több hónapot vesz majd igénybe.
A KÉSZ Csoporttal 2005-ben kötött szerződést a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BvOP) a tiszalöki börtön felépítéséről és üzemeltetéséről, PPP-konstrukcióban (Public Private Partnership: a magán- és közszféra együttműködése, aminek keretében a magánbefektetők átvállalnak állami feladatokat). A börtön üzemeltetésének teljes költségét – beleértve az étkeztetéssel kapcsolatos kiadásokat – a BvOP fedezi. A KÉSZ 2007-ben 15 évre szóló szerződés keretében állapodott meg az alvállalkozóval, a Prison Food Kft.-vel a foglyok étkeztetéséről.
A holding marketing- és kommunikációs igazgatója, Pintyőke Marcell szerint azonban a Prison Food a megállapodást fél éve megszegte. Ennek mikéntjét ugyan üzleti titokra hivatkozva nem részletezte, de állítja, ezzel veszélybe került a börtön zavartalan működése, amire – tette hozzá – a büntetés-végrehajtás vezetése is felhívta a figyelmet, kérve a helyzet mielőbbi megnyugtató rendezését. „Tárgyalni kezdtünk a Prison Fooddal, a megbeszélések azonban holtpontra jutottak, majd az egyeztetésekről a kft. egyszer csak távol maradt és ezzel egyidejűleg a sajtó nyilvánosságához fordult – közölte az igazgató a hvg.hu-val. – Ezt követően kiderült, hogy a kft. a szerződési hiányosságok elfedésére valótlan tartalmú okiratot használt.” Majd a társaság megtudta azt, valaki feljelentést tett a Budapesti Katonai Ügyészségen.
A feljelentés szerint a KÉSZ Csoport egyik vezetője kifejti, fel kell mondani a szerződést az étkeztetésről gondoskodó alvállalkozójukkal, mert a szolgáltatás átvállalásával még nagyobbat tudnak szakítani az üzletből. A kft-t különböző indokokkal nem fizetik ki, így előbb vagy utóbb nem tudja a szerződésben foglaltakat teljesíteni. A szerződésszegés miatt pedig át tudják venni ezt a tevékenységet – fejtegeti tervét a vezető, legalábbis a dokumentum szerint. Pintyőke közlése szerint a dolog fordítva történt: ők a nem megfelelő teljesítés után döntöttek úgy, hogy nem fizetik ki az étkeztetésért járó kilencvenmillió forintot. Azt nem árulta el, konkrétan mi volt a kifogásuk, de hangsúlyozta, hogy „a KÉSZ Csoport tevékenységével kapcsolatban sem vesztegetés, sem bármilyen jogszabályba ütköző cselekmény nem történt”.
A Prison Food Kft. ügyvezetője, Kovács Viktor viszont állítja, a KÉSZ 40 millió forintot követel tőlük, miután a konyhán dolgozó tíz rabot másfél évvel ezelőtt visszavették a munkából. Ám a rabok visszavonása nem a Prison Food hatáskörébe tartozott, hanem a BvOP és az üzemletető megállapodása értelmében került rá sor. A Prison Food Kft. egyébként közleményben is leszögezte, hogy az ügyészségi nyomozáshoz semmi köze nincs, vagyis az nem tőle indult ki. „Az viszont tény, hogy a jogtalan pénzvisszatartással, illetve egyéb ellehetetlenítési kísérleteivel, és a mostani jogtalan felmondási kísérletével a KÉSZ jelentős kárt okoz a Prison Food Kft.-nek” – hangoztatta Kovács Viktor. Mint hozzátette: a KÉSZ Csoport nemcsak a 40 millió forintot követeli, hanem számára előnyös módon akarja módosítatni a szerződéseket. Egyelőre a KÉSZ Csoport vette át a tiszalöki börtön rabjainak élelmezését.