Tisztújítás előtt áll a bál az MSZP-nél
Menekülnek a magas párttisztségektől az MSZP ifjú titánjai. A hétvégi kongresszuson várhatóan balra igazodó szocialistáknál az államfőnek is jelölt Balogh András a mindenre alkalmas aspiráns – áll a HVG elemzésében.
Konszenzusközeli egyetértés van arról, hogy most Mesterházy Attila jöjjön. A hangsúly a közelin és a moston van – érzékeltette a HVG-vel az MSZP elnökségének egyik tagja, hogy átmeneti figurának tekintik a július 10-ei tisztújításon a pártelnöki posztért egyedüli jelöltként elinduló frakcióvezetőt. A másik két harmincas trónkövetelő épp a „most” miatt lépett egyet hátra, Botka László szegedi polgármester és Molnár Csaba volt kancelláriaminiszter hovatovább azon versenyeznek, melyikük vonuljon vissza a neki álló pártfunkciótól az MSZP volt államfőjelöltje javára. Így meglehet, hogy a legmarkánsabb új színt az őszes halántékú Balogh András képviseli majd az országos pártvezetésben.
Pedig az utóbbi hetekben úgy tűnt, teljes generációváltás lesz az elmúlt nyolc évben amortizálódott politikai alakulatban. A teljes és gyorsított tisztújítást a tagság követelte ki, nem kis részben amiatti felháborodásában, hogy az országgyűlési frakcióban javarészt az előző kormányzati ciklus „hősi halottai” ülnek. Ám hogy nem túl vonzó karrier ma vezető szocialista politikusnak lenni, már a napokban zárult megyei tisztújítások során kiderült: két megyei és a budapesti szervezet kivételével mindenütt a régi elnökök maradtak, nem elsősorban a székükbe kapaszkodás miatt, hanem kihívók híján. Az országos elnökségben persze nagyobb lesz a jövés-menés, hiszen az eddigi meghatározó személyiségek – Mesterházy kivételével – valamennyien bejelentették, hogy visszavonulnak. Lendvai Ildikó pártelnök még a választások éjszakáján lemondott, de nem jelöltette magát Szekeres Imre, Kiss Péter, Lamperth Mónika és Ujhelyi István sem.
A jelölési folyamat során az tűnt a legvalószínűbbnek, hogy a Mesterházy–Molnár–Botka triumvirátus vezeti majd a pártot. Botka gyűjtötte be a legtöbb jelölést a választmányi elnöki posztra, ám a testület jelenlegi elnöke, Simon Gábor is úgy döntött, ringbe száll pozíciója megtartásáért, mire Botka bejelentette visszalépését, mondván, esetleges veresége rossz üzenet lehet az őszi önkormányzati választásokon.
A teljes cikk a HVG csütörtöki számában olvasható.