Kisebb önkormányzat: az ellenzéknek nem tetszik a fideszes javaslat
Csökkentené az önkormányzati testületek létszámát a Fidesz. A kormánypárt által benyújtott törvényjavaslat nem tetszik az ellenzéknek. Az MSZP-nek azért, mert szerintük az a Fidesz pártérdekeit szolgálja, a Jobbik a demokráciát félti, az LMP pedig úgy véli, a módosítás csak az erősebbeknek kedvez.
Hatékonyabb, átláthatóbb lesz a döntéshozatal - ezt várja a fideszes Kovács Zoltán a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló törvényjavaslat elfogadásától. A Fidesz vezérszónoka csütörtökön a parlamentben az előterjesztés általános vitájában kiemelte, hogy ez a törvényjavaslat főleg a megyék és főváros vonatkozásában a korábbi elképzeléseket meghaladóan csökkenti a testületek létszámát. A főbb elemek közül megtartja a polgármesterek közvetlen választását, ami legitimitást ad.
A fideszes politikus az árvíz miatt kialakult nehéz helyzetre is kitért, mint mondta a védekezés megszervezésének kulcsfigurája a polgármester. Nem mindegy tehát, hogy az önkormányzati képviselők és polgármester kiválasztása hogyan történik - fogalmazott a fideszes politikus. Megtartja a rendszer a kompenzációs listát is, a töredékszavazatok így nem vesznek el - fejtette ki.
Új elem ugyanakkor, hogy hatékonyabb lesz a döntéshozatal, a kisebb testületek könnyebben működtethetők - mutatott rá. Az olcsó és takarékos állam jegyében csökken az önkormányzati képviselők száma - jegyezte meg. Közölte: a takarékoskodás nem elsősorban a képviselők létszámából adódik majd, de nem "kicsinyellené le" azt néhány milliárd forintot, amit így megspórolnak. A valódi költségcsökkentés a közigazgatási rendszer átalakításával érhető el, a párhuzamosságok megszüntetésével - fűzte hozzá. Az indítvány főbb elemei megfelelőek, és a fideszes politikus elfogadásra javasolta a módosítást.
MSZP: a módosítás a Fidesznek kedvezne
Az MSZP támogatja az önkormányzati képviselők számának csökkentését, a Fidesz törvényjavaslata viszont nem erről szól, ugyanis ennek leple alatt a párt saját aktuális pártpolitikai érdekei alapján akarja átírni az önkormányzati választási törvényt – reagált minderre az MSZP vezérszónoka.
Botka László úgy fogalmazott, egységes a választói akarat abban, hogy kevesebb legyen az önkormányzati képviselő, de a Fidesz lényegében kiiktatná a javaslatból az arányosság elvét. A politikus az önkormányzatiság lényegének nevezte, hogy a helyi sokszínű társadalom leképeződése legyen a képviselő-testület. Véleménye szerint ezt a Fidesz most megszünteti a "képviselőszám-csökkenés népszerű szlogenjének álcája mögött". Úgy fogalmazott, hogy ez az eljárás "tisztességtelen, ha tetszik hazug, de mindenképpen antidemokratikus eljárás".
Botka László azt mondta, a legnagyobb probléma a 10 ezer főnél nagyobb városok esetében jelentkezik, mert ott vegyes választási rendszer működik, az egyéni képviselők mellett a mandátumot nem nyert, de jelentős támogatást szerzett képviselőkre leadott voksok a kompenzációs listára kerülnek.
Szerinte a Fidesz által javasolt rendszerben viszont a győztes mindent visz, a többiekre leadott szavazatok elvesznek. A képviselő úgy látja, ezt a szándékot erősíti az a szabály is, hogy a kompenzációs listáról kiosztott mandátumoknál az egyéni körzetekben győztes jelöltekre leadott szavazatok ötven százalék feletti részét is figyelembe kell venni, vagyis "a győztes kétszer fog nyerni".
Botka László ezek kapcsán arra figyelmeztetett, hogy minden ilyen törekvés vége a "pofára esés szokott lenni", mert egy ilyen törvény sokáig marad hatályban és majd a Fidesz népszerűsége is vissza fog esni. Valódi problémának azt nevezte, hogy a törvényjavaslat az önkormányzatiság lényegét rombolja.
A Jobbik is nekiment a Fidesznek
Élesen bírálta a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló törvényjavaslatot a Jobbik vezérszónoka. Apáti István szerint a javaslattal a Fidesz-KDNP újabb sebeket akar ejteni a demokrácián.
Az "önkormányzatok Trianonjával" egyenlő jelen formájában az indítvány, amely rendkívül súlyosan csorbítja az ellenzéki jogokat - fogalmazott az általános vitában. A módosítás kirívó aránytalanságokat tartalmaz, kidolgozatlan - tette hozzá, kifogásolva, hogy ilyen horderejű kérdésben ilyen rövid idő alatt kell döntenie az Országgyűlésnek.
A jobbikos képviselő a javaslatot "lex diktatúrának" nevezte, amely a politikai szemfényvesztés tárházát vonultatja fel. Az indítvány súlyos elméleti, gyakorlati, politikai problémákat vet fel - hangoztatta. Kifejtette: a testületek számának jól érzékelhető csökkentésében partnerek lehetnek adott esetben, de a módjában eltér az álláspontjuk. A javaslat jelen formájában az ellenzék háttérbe szorítására, "politikai értelmű lemészárlására" irányul.
Apáti István kitért arra, hogy az összegyűjtendő ajánlószelvények számának növelése újabb problémákat vet fel, árfolyamuk ezek után az "egekbe szökik" majd. Szerinte nincs szükség az ajánlószelvény-limit növelésére.
A legnagyobb probléma a javaslat kompenzációs listával összefüggő pontja, amely alkotmányellenes is szerinte. A kompenzációs lista gyakorlatilag megsemmisülne a javaslatban fogalmazottak teljesülése esetén - tette hozzá. A képviselő megszólította a köztársasági elnököt is, mint mondta, reméli, alapos mérlegelés tárgyává teszi majd, hogy aláírja-e a törvényt, ha így fogadja el az Országgyűlés. A javaslatot a Jobbik elutasítja - közölte.
Felszólította a fideszes képviselőket, hogy vonják vissza a javaslatot és nyújtsák be azt új változatban. Ha ezt megteszik, akkor az MSZP támogatja a javaslatot, ha nem, akkor "szó nincs itt új politikai korszakról, a Fidesz átvisz erőből mindent, amit aktuális pártpolitikai érdekének tart" - vélekedett.
LMP: a módosítás azt segíti, hogy az erősek még erősebbek legyenek
A Lehet Más a Politika (LMP) szerint a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló törvényjavaslat azt segíti elő, hogy "az erősek, még erősebbek legyenek", s a tényleges megtakarítás csupán minimális lehet. Ivády Gábor szerint a társadalmi elvárás nem a képviselők számával kapcsolatban fogalmazódott meg, hanem, hogy tiszta közéletben tisztességes politikusok dolgozzanak.
Az LMP-s politikus az általános vitában azt mondta, a javaslat csak létszámcsökkentésről szól, és a Fidesz pártpolitikai érdekeit szolgálja. Elősegíti, hogy az erősek még erősebbek legyenek - hangoztatta. A képviselő-testületeket nem kötelezi, hogy ugyanazt a pénzt ne osszák szét kevesebb képviselő között. A tényleges megtakarítás így minimális lehet - derült ki szavaiból.
Ivády Gábor hiányolta, hogy az indítvány a képviselők tiszteletdíjára nem terjed ki. Mostantól egy képviselőre jóval nagyobb lakosszám jut, így sokkal jobban le lesznek terhelve, s a problémák "becsatornázása" is nehezebbé válik.
A javaslat érdemi egyeztetés nélkül kerül az Országgyűlés elé, ami egy ilyen horderejű kérdésnél elfogadhatatlan - jelentette ki. Az indítványt az LMP nem támogatja.
Az ülést vezető Jakab István (Fidesz) alelnök az általános vitát elnapolta.