Hitelezők kergetik a futárt
A történet viszonylag egyszerű és sajnos mindennapos: egy cég nem tudja kifizetni tartozásait. A hitelezők pedig nem tudják behajtani a pénzüket, mert az ügyvezető és a tulajdonos személye időközben megváltozik, s a vállalkozás ügyeiben eljáró illetékesek nem mások, mint fellelhetetlen, elérhetetlen emberek.
A számítástechnikai eszközökkel kereskedő, 2006-ban létrehozott PDA Futár nem fizetett az Atcomp Kft-nek, amelytől továbbértékesítésre elektronikai cikkeket, többek között laptopokat vásárolt. A PDA Futár arra hivatkozott, hogy nem jutott hozzá a kinnlevőségeihez, ezért vált fizetésképtelenné. Az Atcomp csalás miatt ismeretlen tettes ellen feljelentést tett, ám a megindult nyomozás kapcsán a mai napig senkit sem gyanúsítottak meg, ennél fogva a nyomozást vezető bíró a jogszabályoknak megfelelően elutasította a cég vagyonának zárolását.
Hogy mentse, ami menthető, a PDA Futár ügyvezetője/résztulajdonosa, Turós László 2008 második felében a cég „reorganizációjára” adott megbízást a GVP-Co Kft.-nek. A megbízás azonban rövidéletűnek bizonyult. Mint a GVP-Co ügyvezetője a hvg.hu-nak elmondta, nem tudott együttműködni Turóssal, aki különbséget tett hitelező és hitelező között, miközben a GVP-CO minden hitelezővel egységesen meg akart állapodni. Igaz, a megállapodások sem jöttek össze, pedig felajánlották a a követelések 50-60 százalékának kiegyenlítését, de ezt a hitelezők keveselték.
Turós és élettársa, Horváth Mária bedobták a törülközőt, és 2008 végén megváltak a PDA Futárban lévő tulajdonrészüktől. Ezt követően, 2009 tavaszán, a cég egy decsi lakos, Tóth Attila tulajdonába ment át. (Próbáltuk elérni, eredménytelenül.) Tóth színrelépése után két hónappal a PDA Futárral szemben megindult a felszámolási eljárás. Az erre kijelölt Pátria Consult Gazdasági Tanácsadó és Vagyonkezelő Zrt. felszámoló biztosa, Németh Brigitta a hvg.hu-nak elmondta, hiába próbálták felvenni a kapcsolatot a PDA Futár embereivel, senkit nem tudtak elérni. Felszólításuk ellenére nem tudtak hozzájutni a cég maradék vagyonához, ezért a számvitel rendéjének megsértése miatt feljelentést tettek a vám- és pénzügyőrségen. A testület részéről a hvg.hu-nak megerősítették: 2009 szeptembere óta folyik a nyomozás, egyelőre ismeretlen tettes ellen.
Turós László közben két új vállalkozást indított be bátaszéki székhelyen, a TP Budai Kft-t és a TP Builder Kft-t. Ezek sem voltak hosszú életűek: a két vállalkozásból Turós fél év után ki is szállt. A felszámolás alatt lévő PDA Futár nevével egyébként a cég több volt telephelyén lehet még találkozni, így egy pécsi üzlethelyiség falán is. Az üzletben a Navitronic.hu Kft. található –
tulajdonosa Turós egykori párja, Horváth Mária.
A PDA Futár adósságait nem tudják behajtani, a hatóságok pedig hiába folytatnak eljárást, egyelőre nincs senki, akit felelősségre tudnának vonni. Tipikus történet ez Magyarországon, sokan igyekeznek fellelhetetlen személyek segítségével kimenteni magukat a fizetés és az esetleges büntetőeljárás alól.
Cs. B.