2010. március. 04. 14:58 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 04. 14:57 Itthon

Négyszázmillió forintból kampányoltak eddig a pártok

A Fidesz, a Jobbik, az LMP, az MDF és az MSZP márciusig összesen mintegy 400 millió forintot költött a kampányára - hangzott el három korrupcióellenes civil szervezet sajtótájékoztatóján. Majtényi László szerint a pártok beszámolóit jóváhagyó Állami Számvevőszék "nem áll feladatának magaslatán".

Az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet, a Freedom House és a Transparency International képviselői csütörtöki budapesti sajtótájékoztatójukon közölték: eddig a legtöbb pénzt, körülbelül 160 millió forintot az MSZP fordította a kampányra. Ebből a köztéri hirdetések 70 millió forintot tettek ki. A piaci árakra alapozott számítás szerint a Fidesz mintegy 100 millió, az MDF 67 millió, a Jobbik 46 millió, az LMP pedig 24 millió forintot költött.

A folyamatosan frissülő adatokat a www.kepmutatas.hu weboldalon teszik közzé. Molnár Bálint, a Freedom House Europe igazgatója elmondta: a 400 millió forintban a februári, a köztereken és a médiában megjelenő hirdetésekre fordított összegek még nincsenek benne. Ráadásul - tette hozzá Majtényi László, az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet vezetője - a civilek a feltételezett kampányköltség egy részét megtippelni sem tudják. Becslésük sincs például a külföldi kampányszakértők honoráriumáról és a pártkampányokat segítő "álönkéntesek" díjazásáról.

"Nem az a baj, hogy a pártok sokat költenek, hanem hogy illegális forrásokból" - mondta Majtényi László, hozzátéve, hogy jelöltenként egymillió forintból nyilvánvalóan lehetetlen kampányolni, és akciójuk elsősorban erre kíván rámutatni. Alexa Noémi, a Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatója emlékeztetett arra, hogy a civil szervezetek tavaly a kampányfinanszírozás reformját javasolták.

Indítványuk jelöltenként ötmillió forintban maximálta volna a kampányban elkölthető összeget, erősítette volna az Állami Számvevőszék (ÁSZ) ellenőrző szerepét, és bevezette volna a kiadások átláthatóságát szolgáló nyílt kampányszámlát. Majd miután a pártok nem tudtak megállapodni, a civilek úgy döntöttek: folyamatosan dokumentálják a kampánykiadásokat.

Majtényi László a sajtótájékoztató után az MTI kérdésére elmondta: a pártok beszámolóit jóváhagyó ÁSZ jelenleg "nem áll a feladata magaslatán". Véleménye szerint ugyanis, ha civil szervezek képesek bizonyítani, hogy a pártok gazdálkodása törvénysértő, akkor erre az ÁSZ-nak is képesesnek kell lennie. Márpedig - mutatott rá - intézetük négy évvel ezelőtt már megállapította, hogy a pártok a kampányban az engedélyezett 386 millió forint többszörösét költötték el. Hozzátette: bár számításukat senki sem vitatta, a számvevőszék rendben találta a pártok gazdálkodását.

Majtényi László elismeri, hogy az ÁSZ lehetőségei korlátozottak, azonban a számvevőszék honlapján olvasható olyan módszertani utasítás, amely szerint a pártok gazdálkodásának vizsgálatakor nem kell automatikusan elfogadni a beszámolóikban szereplő adatokat.

 

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.