2009. december. 02. 09:36 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. december. 02. 15:07 Itthon

Lemondott Draskovics Tibor

Távozik posztjáról Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter. Bajnai Gordon szerint Draskovics jó munkát végzett. A Fidesz szerint éppen ideje volt, hogy távozzon.

A tárca szűkszavú közleményében azt írta, Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter tegnap tájékoztatta a miniszterelnököt, hogy miniszteri tisztségéről le kíván mondani. "A miniszter azért döntött így, mert az általa vállalt jogalkotási és más feladatok túlnyomó részét munkatársaival együtt sikerrel elvégezték, a következő időszak pedig sokkal inkább a pártpolitikáról, mint a szakmai munkáról szól majd" - írják. Bajnai Gordon a lemondást tudomásul vette. Draskovics Tibor decemberben távozik a kormányból.

Bajnai közleményben is megköszönte Draskovics Tibor munkáját, amit "minisztersége alatt az ország közbiztonságának megerősítéséért tett, a mindennapok biztonságának fenntartásában elért". Bajnai szerint a Draskovics felügyelete alá tartozó rendőrség hatékonyan lépett fel a szélsőséges szervezetek ellen, sikeresen indította be a Rend és biztonság programot, amelynek része a közbiztonság további erősítése, a rendőrség állományának bővítése és a településőri rendszer kialakítása. "A Draskovics Tibor vezette Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium jogalkotási munkájának köszönhetően hatékonyabbá vált az állami közigazgatás" - írta Bajnai, aki szerint a miniszter "sikeresen vitte véghez a Büntető Törvénykönyv szükséges szigorítását a többség szabadságjogainak védelmében, és a Polgári Törvénykönyv módosításait, amely korszerű elemeivel tovább erősítette a modern magyar jogrendet".

© Hernádi Levente


Draskovics munkája

Draskovics nevéhez fűződik az a videó, amelyről a miniszter azt állította: a Magyarok Nyilai szervezet tagjai robbantanak. A felvételről azonban kiderült, hogy nincs köze a nevezett szervezethez. Ő volt az is, aki a miskolci rendőrkapitány leváltását bejelentette, majd visszavonta 2009 elején. Pásztor Albertnek azért kellett volna távoznia, mert többek között azt nyilatkozta: "Azt nyugodtan kijelenthetjük, hogy a közterületi rablások - amik ilyen erőszakos jellegű rablások - elkövetői cigány emberek. Igazából Miskolcon azt kell, hogy mondjam, hogy legfeljebb pénzintézetet vagy benzinkutat rabol ki magyar, minden más rablás viszont az ő részük".

Egy 2008-as történet is nagy port kavart. A Hír TV munkatársai azt mondták, hogy egy férfi megkereste őket, s azt mondta: Veres János akkori pénzügyminiszter kampányfőnöke bízta meg őt, hogy tegyen drogot a kocsijukba. Az újságírók feljelentést tettek. A rendőrök ezután elfogták a férfit, akiről kiderült, csak sütőport csempészett a riporterek autójába. Az akkori pénzügyminiszter kampányfőnöke szerint viszont a díler kereste meg őket azzal: kábítószert szokott eladni a tévéseknek. Az információért illetve a hallgatásért pénzt kért mindkét oldaltól. Petőfi Attila, a Nemzeti Nyomozóiroda főigazgatója ügyészségen tett vallomásában azt mondta: "...vezetői értekezlet után keresett meg Draskovics Tibor miniszter úr, és négyszemközt azt a tájékoztatást adta, hogy Veres János miniszter úrtól arról van tudomása, hogy.. a Hír TV két szerkesztő riportere kábítószer élvező illetve fogyasztó." A nyomozó iroda vezetője szerint Draskovics Tibor azt is elmondta neki, hogy az újságírók korábban kedvezőtlen színben tüntették fel az akkori pénzügyminisztert és több munkatársát. A kábítószerbirtoklás vádjáról később bebizonyosodott, hogy nem volt igaz.

Az Index olajbűnözésről szóló 2007-es cikksorozata az üzletelést lehetővé tevő jogszabályi háttérrel, és az ebben közreműködő hivatalnoki gárdával is foglalkozott. A portálnak nyilatkozó - s később megfenyegetett - Arnold Mihály, a Vám- és Pénzügyőrség volt parancsnoka azt mondta Draskovics Tiborról: "A legjobb közigazgatási államtitkár volt, tudta kezelni az apparátust, és a közigazgatási államtiktárnak az a dolga, hogy dolgoztassa az apparátust. - A kérdés, hogy milyen céllal" - mondta sokat sejtetően. A cikkben azt írták: az olajügyekkel kapcsolatos kormányzati rendelkezések egyik legfőbb alakítója a PM volt, ahol helyettes államtitkárként dolgozott a most lemondott politikus. A lap megkeresésére akkor úgy nyilatkozott: ő a behozatalra vonatkozó szabályozás szigorításában működött közre.

© Stiller Ákos

Pénzügyminiszterként rendre tévesen hangsúlyozta, hogy tarthatók a költségvetésben meghatározott tervek, ám többször is kiderült, hogy nagyobb volt a hiány az általa prognosztizáltnál – emlékezett a Független Hírügynökség. 2008 júliusában a tojásdobálás elleni szigorú fellépést szorgalmazta. "A jogászok túlnyomó többségével együtt nekem is ég az arcom, amikor azt hallom, hogy az emberek a bíróság szerint komolyan gondolhatták: a erőszakos, mások méltóságát sértő magatartás jogszerű és elfogadható" – mondta Draskovics Tibor. 2009. február 1-től aztán életbe lépett a jogszabálymódosítás, mely szerint két évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető az, aki a garázdaságot tojásdobálással követi el. Legutóbb pedig a pécsi lövöldözés kapcsán beszélt arról, hogy el kell gondolkodni azon, elég szigorúak-e a fegyvertartás szabályai.

Korábban a Draskovics Tiboré volt az a kétszintes budai ház, amelyik valószínűleg gyújtogatás miatt teljesen kiégett idén április 17-ről 18-ra virradó éjszaka. A rendőrség szándékosságról és arról beszélt, hogy nincs arra utaló jel, miszerint a korábbi tulajdonos ellen irányult volna a gyújtogatás.

Draskovics Tibor a Németh-, az Antall-, a Horn-, a Medgyessy- és a Gyurcsány-kormány idején is minisztériumi vezető vagy miniszter volt, s bekerült a Bajnai-kormányba is. Már a rendszerváltás előtt - 1979-től - a Pénzügyminisztériumban dolgozott, ahol később 1994 és 1998 között közigazgatási államtitkárként is dolgozott. 1995-től 1998-ig a Magyar Nemzeti Bank jegybanktanácsának tagja volt. 2002. május 27-től Medgyessy Péter miniszterelnök kabinetfőnöke, majd pénzügyminiszter 2004-2005-ben. 2004 és 2007 között a Magyar Villamos Művek Zrt. Igazgatóságának elnöki posztját is betöltötte. Emellett 2004-ben Medgyessy pénzügyminiszterré nevezte ki, de  2005 áprilisában a következő kormányfő, Gyurcsány Ferenc felmentette. A második Gyurcsány-kormány idején az Államreform Bizottság alelnökeként folytatta, s ennek megszűnése után a kormányzati igazgatás összehangolásáért felelős tárca nélküli miniszter volt. 2008. február 19-től pedig igazságügyi és rendészeti miniszter lett, Takács Albertet váltva a poszton, s tárcavezető maradt a Bajnai-kormányban is.

Mesterházy: lesz utódja

Mesterházy Attila szerint racionális időpontban mondott le hivataláról Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter. A frakcióvezető azt mondta, konzultálni fog Draskovics Tibor utódjáról a miniszterelnökkel és lesz is személyi javaslata. Mesterházy Attila, akit az MSZP elnöksége és országos választmánya közösen javasol a párt miniszterelnök-jelöltjének, Draskovics Tibor lemondása kapcsán egy szerdai sajtótájékoztatón úgy reagált: a tárca a jogalkotás nehezén túl van, és a lemondás időpontja miatt még arra is lesz lehetőség, hogy akár még az idén az utód letegye hivatali esküjét.

A frakcióvezető nem tud arról, hogy más miniszter távozna a kormányból, szerinte erre most nincs is ok, hiszen számos feladat van még a kabinet előtt. A politikus leszögezte: Bajnai Gordon miniszterelnök joga és felelőssége az új miniszter kinevezése, de szerinte miniszterelnök-jelöltként lesz arra jogosítványa, hogy konzultáljon a kormányfővel az utódról, és lesz is javaslata.

A Fidesz szerint éppen ideje volt a miniszter távozásának. "Végig tekintve Draskovics botránykrónikáján, bőven itt volt az ideje távozásának. Ugyanakkor az egész Gyurcsány-Bajnai kormánynak már régen ugyanezt kellett volna tennie. Távozásukkal újabb öt hónapnyi kilátástalan vergődést spórolhatna meg Magyarország" - írta közleményében Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője.

Az MDF szerint az, hogy az igazságügyi miniszter  „fogyóeszköz” egy kormányban, azt mutatja, hogy súlyos szervezeti és szerkezeti problémák is terhelik a rendszert. "A miniszter lemondása alátámasztja azt, amit a Magyar Demokrata Fórum 2006 óta hangoztat, nem vagy nehezen összeegyeztethető, hogy valaki egyszerre a jogalkotás felelőse és a rendészeti szervek képviselője a kormányban" - írta közleményében Herényi Károly, az MDF elnökhelyettese.

Miniszteri változások a 2009. április 16-án alakult Bajnai-kormányban:

2009. április 29.: Varga Istvánt nevezték ki nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszternek az eaddig megbízott Hónig Péter közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter helyett.

2009. szeptember 14.: Ficsor Ádám, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter lemondott, mert az MSZP választási kampányában kíván feladatot vállalni.

2009. szeptember 17.: Juhász Gábor lett az új polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter.

Hirdetés