Tragédia az élményfürdőben: csak a szörfmedencét zárták le
Pénteken is fogadta a vendégeket az újpesti Aquaworld élményfürdő, ahol előző nap meghalt egy kilencéves kisfiú. A gyermek – eddig tisztázatlan okból – az egyik medence hullámgépébe zuhant. Csak ezt a szörfmedencét zárták ma be, a többi üzemel.
Egyelőre keveset lehet tudni arról, pontosan hogyan történhetett meg a tragédia. Jóllehet az Aquaworld kommunikációs igazgatója, Kelecsényi Ágnes több médiumnak is nyilatkozott, valójában kevés érdemi információt mondott. A kisfiú a fürdő szörfmedencéjének hullámgépébe zuhanhatott, feltehetőleg úgy, hogy az oda vezető csatorna fedele meglazult. Az aknában két turbina csinálja a vízben a hullámokat, ezek a turbinák roncsolták szét a gyermek testét.
A tragédia idején a szörfmedence üzemelt, Kelecsényi szerint a teljes személyzet (úszómester, oktató és instruktor) a helyszínen volt. A TV2 reggeli hírműsorában ugyanakkor a marketing igazgató nem tudta megmondani, hogyan, milyen úton keresztül juthatott el a gyermek a medencétől a gépházig, ahol végül megtalálták.
A Blikk információja szerint a hullámgéphez vezető aknát takarő fedél már korábban meglazult, s erről tíz napja jegyzőkönyv is készült. Az Indexnek ugyanakkor Kelecsényi azt állította, hogy nem találtak ilyen jegyzőkönyvet. A Bors pénteki számában Kemény Gábor, az Aquaworldöt építő Interstate Ingatlanfejlesztő volt műszaki vezetője viszont azt nyilatkozta, hogy a tragédia "borítékolható volt". Kemény elmondta: négy hónappal az élményfürdő átadása előtt azért mondott fel, mert "ellenkezett az elveimmel”, hogy a komplexumot elkapkodva adják át. „Több időre lett volna szükség a fürdő biztonságossá tételére, a tavaly decemberi átadással borítékolhatóvá vált a tragédia. A megnyitó óta már többen kulcscsonttörést szenvedtek a park csúszdáin" - mondta. Az Aquaworld kommunikációs igazgatója szerint azonban a fürdőben nem volt több baleset, mint amennyi az ilyen jellegű fürdőkben szokott lenni.
Jelenleg a rendőrségi nyomozás mellett az Aquaworldben egy belső vizsgálat is próbálja kideríteni, mi történhetett. Ezen kívül a külföldi gyártó cég is vizsgálódik. A rendőrség életvédelmi osztálya halált okozó, foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés miatt ismeretlen tettes ellen indított nyomozást. A strandon térfigyelő kamerák működnek, ezek felvételeit a rendőrség bekérte és jelenleg is vizsgálja.
Az Aquaworld a Megyeri híd pesti hídfője mellett épült, a komplexum 86 ezer négyzetméteren terül el. Két részből áll: az Aquaworld Budapest élményfürdőből, valamint egy szálloda csendesfürdőjéből. Az élményfürdőt 72 méter átmérőjű, 5 emelet magasságú óriási kupola fedi - olvasható a létesítmény honlapján.
Hiányos a balesetvédelmi szabályozás és ellenőrzés az úgynevezett mutatványos berendezéseknél, amilyenek például az élményfürdők, körhinták, vagy felfújható ugráló várak - mondta pénteken egy minőségtanúsítványok kiadásával foglalkozó cég vezetője, akit az MTI az Aquaworldben történt gyermektragédia kapcsán kérdezett meg. Az országban az ÉMI-TÜV SÜD Kft. mellett csupán a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem emelőgép tanszéke foglalkozik e fajta minőségellenőrzéssel.
Madaras Gábor ügyvezető igazgató elmondta: ezen a területen csupán általános szabályozás van, amit a gazdasági tárca rendelete tartalmaz. Ám hiányoznak az ellenőrzés részletszabályait rögzítő rendelkezések csakúgy, mint az illetékes önkormányzatok határozott fellépése, hogy érvényt szerezzenek a balesetvédelmi előírásoknak. A kft. például csak akkor ellenőriz, ha az üzemeltető kihívja, az önkormányzatok pedig többnyire nem igyekeznek érvényt szerezni az ellenőrzésekre vonatkozó, amúgy is hézagos szabályoknak - tette hozzá a cégvezető.
A szakember szerint az is rontja a helyzetet, hogy jelenleg csupán az egyes berendezések, egy aquapark esetében például csak a vízforgatók, csúszdák ellenőrzését kell bizonyos időszakonként elvégezni, de a környezetüket, a létesítmény egészét nem. Így történhet, hogy a csúszdák közti járda, vagy egy szerelőakna miatt akkor is balesetveszélyes egy létesítmény, ha az alapvető berendezéseket átvizsgálják.
Körhintáknál, ugráló váraknál tipikus probléma, hogy azokat évente egyszer ellenőrzik balesetvédelmi szempontból, aztán kiadják a tanúsítványt, hogy milyen feltételek mellett működtethető biztonságosan a berendezés. Azt viszont már többnyire nem ellenőrzi senki, hogy a következő összeszerelésnél is a tanúsítványnak megfelelően járnak-e el az üzemeltetők. Két évvel ezelőtt például egy tragikus balesetnél a szükséges 12 helyett csupán 4 ponton rögzítették a felfújható ugráló várat, így az lett volna a meglepő, ha előbb, vagy utóbb nem dől össze a játékvár - mondta a szakember.