2009. július. 24. 14:42 HVG Utolsó frissítés: 2009. július. 24. 14:52 Itthon

Elnöki rezidenciák Magyarországon?

A miniszterelnökök elszállásolására máig nem született egységes megoldás, még ha húsz éve a Német-kormány meg is próbálkozott az elnöki rezidenciák kialakításával. A HVG 1989. július 29-iki cikkét olvashatják.

„A mindenkori magyar miniszterelnök és a majdani köztársasági elnök számára Budapesten egy-egy állam-, illetve kormányfői rezidencia kialakítására kíván javaslatot tenni az Országgyűlésnek a következő hónapokban a kormány. A Minisztertanács elképzelése szerint a leendő államfő a XII. kerület, Béla király úti, állami tulajdonban lévő reprezentatív villaépületek egyikét kapná meg hivatali idejére. Miniszterelnöki rezidenciának a II. kerület Várhalom tér 7. szám alatti épületet szemelték ki a kormányzati tisztviselők.

Ez utóbbi javaslatot azonban a kormány egyelőre nem fogadta el, mert – mint Raft Miklós, a Minisztertanács Hivatalának vezetője kérdésünkre elmondta – sokallotta az épület felújításához és berendezéséhez állítólag szükséges 20 millió forintot. A kormány álláspontja szerint meg kell vizsgálni, hogyan lehetne jelentősen csökkenteni a szóban forgó összeget.

A Minisztertanács javasolni kívánja az Országgyűlésnek azt is, hogy a Béla király úti, jelenleg kormányzati vendégházaknak minősített villák (amelyek egyikében az 50-es években többek között Rákosi Mátyás is lakott) a jövőben a vidéki parlamenti képviselők egy részének szálláshelyéül szolgáljanak. Az államfői és a miniszterelnöki rezidencia kialakítása nyomán a kormány föl kívánja számolni azt az elmúlt évtizedekben kialakult szokásjogot, amelynek alapján a magas rangú politikusok hivataluk átadása után gyakran megtartották köztisztviselőként kapott villájukat. A jövőben a vezető politikusok – a kormány javaslata szerint – hivatali idejük alatt kötelesek lennének fenntartani saját lakásukat, ahova megbízatásuk lejártával vissza kellene költözniük.

„Az állam- és a kormányfők csak ruhatárukat és személyes holmijaikat vihetnék beköltözéskor rezidenciájukra, a bútorok kicserélésére, a berendezés lényeges átalakítására nem volna joguk” – mondta érdeklődésünkre a kormány hivatalának vezetője.

Az ügy hátteréről és következményeiről olvassa el a HVG-ben megjelent cikket!


Hirdetés