Ügyészség: a Tettrekész szakítson a Jobbikkal!
Figyelmeztette a Legfőbb Ügyészség (LÜ) a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezetének (TMRSZ) képviselőjét, hogy bontsa fel a Jobbikkal kötött megállapodást – tájékoztatta a hvg.hu-t Borbély Zoltán, a LÜ szóvivője. A szakszervezetnek harminc napja van, hogy elbírálja azt.
A politikai párttal kötött együttműködés a Tettrekész szakszervezet alapszabályába és programjába ütközik – mondta a hvg.hu-nak Borbély Zoltán, a Legfőbb Ügyészség szóvivője. Az LÜ Bencze József országos rendőrfőkapitány – korábban beígért – megkeresésére folytatott vizsgálatot, mint a társadalmi szervezetek felett törvényességi felügyeletet ellátó szerv. Az országos rendőrfőkapitány szerint a politikai szerepvállalást kell a vizsgálatban tisztázniuk, azt, hogy egy rendőrség által bérelt épületben megköthető volt-e a szerződés a Jobbikkal.
A szakszervezet, mint társadalmi szervezet működését a rendőrség vizsgálata után az ügyészség is elvégezte. Annak eredményét Borbély Zoltán szóvivő ismertette. „Az alapszabállyal azért ellentétes a politikai együttműködés, mert annak 7. pontja kimondja, hogy a szakszervezet célkitűzéseit önállóan az állami, politikai és társadalmi szervezetektől függetlenül fogalmazza meg és váltja valóra. A 2004-es programmal pedig azért ellentétes a megállapodás, az első pont szerint a TMRSZ érdekképviseleti, érdekvédelmi tevékenységét a politikai pártoktól és mozgalmaktól függetlenül, a Magyar Köztársaság Alkotmányának, az egyesülésről szóló törvénynek, a hazai és nemzetközi szabályoknak és jogszabályoknak megfelelően, az Alapszabályban foglaltak szerint végzi.”
Szima Judit © Fazekas István |
A fentiek miatt a Legfőbb Ügyészség figyelmeztette a TMRSZ-t a törvényes állapot helyreállítására. „A szakszervezetnek harminc napja van, hogy elbírálja a figyelmeztetést, s ha nem fogadja el, és nem bontja fel a Jobbikkal aláírt együttműködést, akkor az LÜ a törvényes állapot helyreállítása érdeskében jogosult bírósághoz fordulni.”
Szima Judit, a Jobbik EP-képviselőjelöltje az egyik sajtótájékoztatóján arra hivatkozott, hogy szakszervezete törvényességi felügyeletét ellátó ügyészség szerint a szakszervezet és a Jobbik együttműködése, megállapodása törvényes, azt semmilyen jogszabály nem tiltja. Így – a főtitkár szerint – az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium, valamint az általa irányított ORFK „vizsgálata” teljességgel érdektelen. Borbély Zoltán ezzel kapcsolatban közölte, a Tolna Megyei Főügyészség csak általánosságban foglalt állást, nem konkrétan a Jobbikkal aláírt együttműködésről nyilatkozott.