2009. március. 09. 19:32 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 09. 19:27 Itthon

Szétválasztaná az igazságügy a főbírói és az OIT-elnöki posztot

Szétválasztaná az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) a Legfelsőbb Bíróság elnökének és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) vezetőjének posztját, ez utóbbit egyszerű többséggel választaná az Országgyűlés, hatásköre viszont kiterjedne a Legfelsőbb Bíróságra is - közölte az egyik parlamenti párt frakciója. A Fidesz addig nem vesz részt a bírósági szervezet átalakításában, amíg nem választják meg az LB új elnökét.

A jelenlegi szabályok szerint a kétharmados parlamenti többséggel megválasztott legfelsőbb bírósági elnök tölti be az OIT elnöki posztját is - ezt változtatná meg a javaslat, amelyről csütörtökre ötpárti szakértői egyeztetést hívott össze az igazságügyi és rendészeti miniszter. A törvénymódosítási tervek elfogadásához kétharmados parlamenti támogatásra van szükség.

Az igazságügyi minisztériumi kodifikációs vázlata szerint az önálló OIT-elnököt a Legfelsőbb Bíróság elnökéhez hasonlóan az Országgyűlés választaná meg, de nem minősített, kétharmados, hanem egyszerű többséggel, és nem a köztársasági elnök, hanem a házelnök, a Legfelsőbb Bíróság elnöke és a szakminiszter javaslatára.

Szintén fontos változás, hogy a javaslat szerint a bíróságok központi igazgatását változatlanul az OIT látná el, de hatásköre kiterjedne a Legfelsőbb Bíróságra is.

Az IRM az MTI érdeklődésére megerősítette, hogy csütörtökön ötpárti szakértői konzultáció lesz a javaslatokról. Ugyanakkor jelezték azt is, hogy a kormány és a tárca sincs elkötelezve semelyik megoldás mellett sem.

Répássy Róbert, a Fidesz jogi kabinetvezetője a hétfői sikertelen országgyűlési főbíró-választás után azt mondta, hogy amíg az Országgyűlés nem választja meg a legfelsőbb Bíróság új elnökét, addig a Fidesz nem kíván részt venni a bíróság szervezetét érintő törvénymódosításban.

Először legyen főbíró, aki a szükséges változtatásokat elfogadtatja a bírói szervezettel, helytelen lenne a sorrendet megfordítani, és  rákényszeríteni a törvényhozás akaratát a bíróságokra - mondta a fideszes politikus.

Az Országgyűlés hétfőn immár másodjára nem választotta meg a Legfelsőbb Bíróság elnökévé Havasiné Orbán Máriát. A főbírójelölt megválasztásához az országgyűlési képviselők kétharmadának, 256 főnek az igen szavazatára lett volna szükség. Az államfő jelöltje ezúttal 230 igen szavazat ellenében 123 nem szavazatot kapott, és 12 érvénytelen voks volt. A Fidesz, a KDNP, az SZDSZ és az MDF a decemberi szavazáshoz hasonlóan támogatta a jelöltet, az MSZP pedig ismét lelkiismereti szavazást rendelt el.

Sólyom László köztársasági elnök bejelentette, hogy nem jelöli újra Havasiné Orbán Máriát, hanem igyekszik minél gyorsabban alkalmas jelöltet találni.

Hirdetés