2009. március. 04. 17:16 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 04. 17:18 Itthon

Gyurcsány: nagyon feszes gazdálkodás kell

A kormányfő a Válságkezelés és növekedés - Stratégia az erős Magyarországért elnevezésű konferencián tartott beszédet helyi vállalkozók és szocialista politikusok előtt.

A válság idején a kormány első számú kötelessége, hogy megóvja az ország pénzügyi-gazdasági stabilitását - jelentette ki Gyurcsány Ferenc szerdán Szegeden. Ehhez nagyon feszes gazdálkodás szükséges, s mindeközben olyan lépések sokasága, amelyek már arról szólnak, hogy egyszer vége lesz ennek a nehéz időszaknak és újra nagyobb sebességre lehet kapcsolni - mondta a kormányfő a Válságkezelés és növekedés - Stratégia az erős Magyarországért elnevezésű konferencián, melyen vállalkozók, a környező települések szocialista politikusai és nyugdíjasok vettek részt.         

Ha csak spórolunk, nem lesz erősebb ország, pusztán kiadáscsökkentéssel nem megy előrébb az ország – hangsúlyozta a miniszterelnök, hozzátéve, azt el kell mondani az embereknek, hogy 2000 és 2006 között sokkal nagyobb tempóban építkeztünk, mint amilyen terheket elviselt volna az ország gazdasága. A kormány felemelte a köztisztviselők fizetését, bevezette a 13. havi nyugdíjat, s egy hihetetlenül kedvező lakástámogatási rendszert - ez utóbbi a mai napig több mint 200 milliárd forinttal terheli meg a büdzsét.    

A kormány annak érdekében, hogy újra gyorsabb növekedési pályára állítsa az országot, az adórendszer, a szociális ellátás és a nyugdíjak területén tervez lépéseket - közölte a miniszterelnök. Az adórendszer területén a változások központi eleme, hogy ha valaki legálisan vállal munkát, több - jövőre az átlagfizetés környékén havonta mintegy tízezer forint - pénz maradjon a zsebében - részletezte Gyurcsány Ferenc. Mint mondta, a változások másik eleme a szociális ellátások szigorítása. Eltartani saját magát és családját elsősorban az egyén felelőssége, persze előfordul, hogy valaki "kezét-lábát töri", mégsem jut munkához, ilyenkor a kormánynak kell beavatkozni. Úgy fogalmazott, lehet, hogy jobban járunk, ha a segély folyósítása helyett részben inkább munkahelyet teremtünk.         

A kormányfő közölte, a harmadik nagy területet a nyugdíjak jelentik. Az MSZP szerint nem lenne tisztességes a nyugdíjasokkal szemben, hogy járandóságuk csupán a reálértékét őrizze meg, szükség van azonban a nyugdíjemelési-rendszer átalakítására. Nagy a nyomás a kormányon, hogy eltörölje a 13. havi nyugdíjat, ehelyett azonban azt inkább beépítenék a havi járandóságba. Hozzátette: hosszú távon az is segíti megőrizni a nyugdíjkassza egyensúlyát, hogy 2016-tól fokozatosan emelik a nyugdíjkorhatárt.    

Gyurcsány Ferenc kifejtette, a költségvetés bevételei elegendőek ahhoz, hogy a kormány kifizesse kötelezettségeit, például a közalkalmazottak és köztisztviselők bérét, a nyugdíjakat. A valutatartalék és a Nemzetközi Valutaalappal kötött megállapodásból származó források csaknem 40 milliárd eurót tesznek ki, ez elégséges a az ország idei, mintegy 3 milliárd eurós fizetési kötelezettségeire.    

A rendezvény kezdetén az épület előtt a miniszterelnököt mintegy félszáz, nemzetiszínű és árpádsávos zászlót lengető, kormányellenes jelszavakat skandáló tüntető fogadta. Bár a tüntetők kiáltásai a kormányfő előadása alatt is behallatszottak a terembe, Gyurcsány Ferenc azt mondta, "csöppet sem haragszik rájuk", szerinte az ilyen jelenségek elsősorban azoknak a felelőssége, akik azt állították, elfogadható a politikai kommunikációnak ez a formája. 

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.