Leszavazták az önfeloszlatást
Az Országgyűlés elutasította a parlament feloszlásáról szóló Fidesz-KDNP-javaslatot, valamint az ugyanerről szóló országos népi kezdeményezést hétfőn.
A Fidesz-KDNP határozati javaslatát 170 igen, 204 nem és 1 tartózkodás mellett, a népi kezdeményezést hasonló arányban, 170 igen és 205 nem szavazattal utasította el a Ház.
A Fidesz-KDNP javaslatára nemmel szavazott 186 MSZP-s képviselő, 17 SZDSZ-es, valamint Gyenesei István önkormányzati miniszter, aki független képviselő. Igennel szavazott 136 fideszes és a 23 KDNP-s politikus, valamint 8 MDF-es képviselő és három független, Almássy Kornél, Tóth András és Vas János. A független Császár Antal tartózkodott. Jelen volt, de nem szavazott az MDF-es Lengyel Zoltán és az SZDSZ-es Gulyás József. Ugyanez volt a helyzet a népi kezdeményezés esetében is, azzal a különbséggel, hogy arra Császár Antal nemmel szavazott. Pokorni Zoltán és Ódor Ferenc fideszes képviselők egyik indítványról sem szavaztak.
A szavazás előtti vitában Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője elmondta: március 8-ával a Magyar Országgyűlésnek ki kellene mondania feloszlatását, így adva lehetőséget arra, hogy az EP-választással egy időben ki lehessen írni az előre hozott országgyűlési választást. 2006-ban az MSZP és az SZDSZ a választási kampányban félrevezette a lakosságot, így az Országgyűlés jelenlegi összetétele a 2006. tavaszi állapotot mutatja. Lehet húzni még egy évig az időt, ám az agóniát egy mai döntéssel meg lehetne rövidíteni; ma Magyarországnak hiteltelen, cselekvőképtelen kormánya van.
Az MSZP vezérszónoka, Kovács Tibor kifejtette: a kormány folytatni kívánja munkáját, hiszen a parlament feloszlatása nagyobb kárt okozna a társadalomnak azzal, ha a gazdasági válság igényelte sürgős intézkedéseket nem hozza meg. Szükség van arra, hogy ez az Országgyűlés rendezze a parlament ügyeit; így konszenzussal meg kellene alkotni a képviselőválasztást rendszerét, a pártfinanszírozás kérdésében meg kellene állapodni, valamint a képviselők juttatásainak ügyét is rendezni kellene még ebben a ciklusban. Ha mindezt sikerülne ebben a ciklusban konszenzussal elfogadni, akkor a követkelő parlament tisztán állhatna a választópolgárok elé. Úgy vélte, ezek az indokok alátámasztják azt, hogy a parlament feloszlatása sokkal nagyobb kártokozna a társadalomnak.
Szijjártó Péter, a Fidesz vezérszónoka felszólalásában azt mondta: Kovács Tibornak abban igaza van, hogy a rendszerváltás óta az volt a megszokott, hogy a kormányok négy évig működnek. A működés azonban a jelenlegi kormányról nem mondható el - tette hozzá. A képviselő szerint soha nem volt még olyan indokolt a feloszlatásról szóló indítvány, mint most. Hangsúlyozta, nemcsak a Fidesz és a KDNP indítványáról van szó, hanem az emberekéről is.