2009. február. 20. 16:57 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 20. 16:50 Itthon

Várhatóan hétfőn sem oszlatják fel a parlamentet

A tavaly őszi sikertelen szavazás után várhatóan hétfőn sem oszlatja fel magát az Országgyűlés, miután sem az MSZP, sem az SZDSZ nem támogatja a javaslatot, így igen szavazataival kisebbségben marad a Fidesz, a KDNP és az MDF.

A hétfői ülésnapon a parlament feloszlására vonatkozó két kezdeményezést is tárgyalnak majd: az egyik a Fidesz és a KDNP január végén benyújtott országgyűlési határozati javaslata, amely március 8-i hatállyal oszlatná fel az Országgyűlést, a másik pedig egy népi kezdeményezés, amelyet az Országos Választási Bizottság közlése szerint 3 hónapon belül amúgy is napirendre kellene tűzni. A Ház együtt tárgyalja a két indítványt, az expozét a Fidesz tartja, de külön-külön szavaznak majd a két határozatról.
 
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője az MTI-nek azt mondta, hogy az elmúlt egy hét eseményei minden eddiginél fényesebben igazolták, hogy az embereknek vissza kell kapniuk a jövőről szóló döntés lehetőségét. Szerinte Gyurcsány Ferenc a hétfői parlamenti ülésnapon a "reménytelenség csomagját" jelentette be, és azonnali lépések helyett, hosszú évek múlva esetleg életbe lépő intézkedésekről beszélt, figyelmen kívül hagyva azt, hogy jövőre mindenképpen lesz választás. 
 
Kovács Tibor, az MSZP frakcióvezető-helyettese az MTI-nek nyilatkozva sajnálatosnak nevezte, hogy a Fidesznek a hatalom megszerzése mindennél fontosabb. Mint mondta, azért nem támogatják az Országgyűlés feloszlásáról szóló javaslatot, mert a gazdasági válság olyan feladatok elé állítja minden ország politikai vezetését, amelyhez az összes energiájukra szükség van. Ahhoz, hogy a gazdasági válság kezelésében Magyarország sikeres legyen, nem választási kampányra van szükség - tette hozzá.

Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője az MTI-nek azt mondta, hogy pártja tartja magát korábbi döntéséhez, miszerint nem támogatja a parlament feloszlását. Hozzátette: a jelenlegi helyzetben nem ez az alapvető kérdés, hanem az, hogy a válságban milyen megoldásokat találnak az ország számára.
 
A liberális politikus szerint a kormánynak kell a helyzet megoldására javaslatokat megfogalmaznia, nem háríthatja át a felelősséget az ellenzékre. Tény, hogy a miniszterelnök által bejelentett csomag megismétli az SZDSZ 2007-es javaslatait, de most sem a vagyonadó bevezetésének, sem nyugdíjkorhatár emelésének nincs realitása, így ezek az intézkedések nem kezelik a válságot - közölte Horn Gábor.
 
Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője azt mondta: a 10 tagú képviselőcsoport megszavazza a parlament feloszlásáról szóló mindkét indítványt. A frakcióvezető emlékeztetett arra, hogy az MDF tavaly ősszel is így döntött, amikor maga adta be a parlament feloszlatásáról szóló javaslatot.
 
A tavalyi MDF-es javaslat elbukott, akkor 171 igen és 204 nem szavazattal utasította el a parlament. Az MDF mellett akkor is a Fidesz és a KDNP voksolt igennel, az MSZP és az SZDSZ nem támogatta, ahogy a független országgyűlési képviselő, Gyenesei István önkormányzati miniszter és a szintén független Lengyel Zoltán sem, aki azóta belépett az MDF-frakcióba.
 
A jövő hétfői állapot szerint a 385 mandátummal rendelkező parlamenti képviselő közül a Fidesz és a KDNP összesen 162 szavazattal bír, de ez az MDF-fel együtt is csak 172 igen voks. Ezzel szemben a szocialistáknak a független Gyenesei István önkormányzati miniszterrel és a 19 SZDSZ-es képviselővel 208 szavazatuk van. Így ha az MSZP és az SZDSZ teljes létszámban bent van az ülésteremben, akkor a végeredményt már nem befolyásolja, hogy a négy további független képviselő hogyan szavaz.
 
Az alkotmány külön nem rendelkezik a döntéshez szükséges szavazati arányról, így ebben a kérdésben az általános szabályok az irányadóak, vagyis a jelenlévő képviselők többségével ki lehet mondani az Országgyűlés feloszlását.


Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.