2008. november. 17. 14:54 MTI Utolsó frissítés: 2008. november. 17. 14:57 Itthon

Elhalasztották a HospInvest-kontraktus tárgyalását

Elhalasztotta a Nógrád Megyei Bíróság az egri kórház szerződésének tárgyalását, miután hétfőn, az első tárgyalási napon meghallgatta a feleket.

Eger önkormányzata annak a szerződésnek az érvénytelenítését kérte a bíróságtól, amelyet Heves megye önkormányzata kötött a HospInvest Zrt.-vel a Markoth Ferenc megyei kórház működtetésére. A tárgyaláson Eger jogi képviselője azzal érvelt, hogy a szerződés megkötése jogszabályba ütközött, ugyanakkor azt hangsúlyozta: miután Eger is jelentkezett a pályázatra, Heves megye önkormányzatának a várossal kellett volna szerződést kötnie. Az alperes Heves Megyei Önkormányzat és a HospInvest jogi képviselői viszont azt állították, hogy Eger városa olyan döntésbe próbál beleszólni, amely nem az ő hatásköre, amelyben sem jogai, sem kötelezettségei nincsenek.

Heves megye önkormányzata és a HospInvest Zrt. március 27-én írta alá a húsz évre szóló vagyonkezelési és üzemeltetési szerződést, a társaság november 1-jével vette át az egri megyei kórház működtetését. A Heves Megyei Bíróság szeptember 15-én hatályon kívül helyezte a megyei közgyűlési határozatnak azt a pontját, amelyben megnevezték nyertesként a HospInvest Zrt.-t, Heves megye a Legfelsőbb Bíróságon kérte ennek felülvizsgálatát. 

A hétfői tárgyaláson a szerződés érvényessége mellett alapkérdéssé vált Eger megyei jogú városnak a fekvő- és járóbeteg-ellátással kapcsolatos joga és kötelezettsége. Eger ugyanis erre hivatkozva szerette volna ingyenesen átvenni a kórházat, amikor ajánlatot nyújtott be a pályázatra és fenntartja: ajánlata után a megyei önkormányzat már nem mérlegelhetett volna, hanem a városnak kellett volna átadnia a kórház működtetését. 

A megyei önkormányzat jogi képviselője közölte: ezt a kérdést a megyei közgyűlés elutasította, és rögzítette, hogy a vagyonkezelői jogot visszterhesen kívánja átadni. Eger azért tartja jogellenesnek a szerződést, mert a nyertes HospInvest késve igazolta, hogy nincs három éven belüli banki tartozása. Ráadásul igazolva látja, hogy "az alperesek tudatosan készültek a jogszabály megkerülésére", mivel a szeptemberi bírósági döntés ismeretében vehette át a zrt. a kórházat novemberben.

A Heves megyei önkormányzat jogi képviselője hangsúlyozta: az alperesek közötti szerződés két közgyűlési határozaton alapul, és azt, amely a HospInvest Zrt.-t nevezi meg nyertesként és felhatalmazza az elnököt a szerződés megkötésére, nem érinti a bírósági döntés. A Heves Megyei Bíróság nem létező határozatot helyezett hatályon kívül, szeptemberi ítéletét október 20-án kijavította, de a megyei közgyűlés március 20-i döntését  ez sem érinti - mondta. A Nógrád Megyei Bíróság a feleket a hivatkozott iratok becsatolására kötelezte, a tárgyalást későbbi időpontban folytatja.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.