TEVA: van ügy - HospInvest: nincs ügy
Továbbra is cáfolja a HospInvest, hogy a cég ellen felszámolási eljárás lenne folyamatban. Azt elismerték, a TEVA Magyarország Zrt. jelezte nekik, hogy kezdeményezni fogja ezt, ám ennél több nem történt. A TEVA a hvg.hu-nak adott közleményében fenntartja állításait, s újabb felszámolási eljárás kezdeményezését helyezi kilátásba.
A tíz kórházi patikát működtető a HospInvest patikaműködtető cége, az Ispotály Holding Kft. az egészségügyi készítményeket egyedi megállapodások alapján szerzi be a gyógyszergyártóktól, illetve az egyik legnagyobb hazai gyógyszer-nagykereskedő cégtől a Hungaropharmától. Mivel a kórházak csúszva fizetnek, így ők is késve tudnak teljesíteni, de ez az általános ezen a területen – tudte meg a hvg.hu a HospInvesttől. Az eddigi gyakorlat az volt: ha késtek a számlák ellentételezésével, a TEVA addig leállította a szállítást, majd a teljesítést követően újra indította azt.
A TEVA Magyarország az Ispotály Holdinggal meglévő nyolc éves együttműködésük alatt többször kezdeményezett felszámolási eljárást, amelyek aztán sosem kezdődtek el. Ezek közül az egyik néhány hónapja történt: a TEVA illetékese közölte, hogy egy több százmilliós tartozás miatt elindítják a jogi procedúrát. Ez azonban elmaradt, mivel a bíróság hiánypótlást kért, ami aztán – tudomásunk szerint – nem történt meg, és időközben az Ispotály tulajdonosa, a HospInvest rendezte a tartozást.
A múlt héten újabb felszámolási eljárást kezdeményezett a gyógyszergyártó és -nagykereskedő vállalat. A HospInvestnél azt a tájékoztatást adták a hvg.hu-nak, hogy a TEVA által megküldött számlákat, már korábban kiegyenlítették, így nem tudni, mire hivatkozik a cég. „Sokadszorra és eredménytelenül próbálkozik a TEVA, mert mindig rendezzük az elmaradásainkat velük szemben” – közölte a hvg.hu-val Deák Gábor, a HospInvest alelnöke. Érdekes találja, hogy a TEVA csak velük ennyire kérlelhetelen. „Mindig megállapodunk, aztán a dolog valahogy mindig félresiklik. Nem túl jó a viszonyunk, ami mögött nemcsak üzleti szándékok rejlenek.”
A HospInvest most nem is erre összpontosít leginkább, hanem az OEP-pel való szerződéskötésre, hiszen november 1-jétől – mivel október 20. óta rendelkeznek jogerős ÁNTSZ-engedéllyel – átvennék az egri Markhot Ferenc kórházat. Az ÁNTSZ szóvivője, Ritoók Emese a hvg.hu kérdésére a jogerős működési engedély kiadását nem tudta megerősíteni, de hozzátette, amennyiben egy-két napja történt meg a dolog, akkor lehet, hogy ez a hír még nem jutott el hozzá. A HospInvestnél egyébként úgy látják, hogy a Közép-dunántúli ÁNTSZ által kiadott működési engedély birtokában most már egyszerű a helyzet, és aki aláírta velük a munkaszerződést, azt tovább foglalkoztatják, aki viszont nem akar velük dolgozni, annak végkielégítést fizetnek.
A TEVA Magyarország a hvg.hu-nak elküldött tájékoztatása szerint „mind az Ispotály Holding Kft., mind pedig a HospInvest Zrt., valamint jó pár másik, a HospInvest-csoporthoz tartozó kft. ellen indítottunk felszámolási eljárást 2008. júniusban.”
Megjegyezték: két alkalommal éltek a felszámolási eljárás kezdeményezésével. Először 2005 novemberében, amikor 275 millió forint felett volt a követelés, illetve idén, amikor 350 millió forintot szeretnének megkapni. A TEVA részéről hangsúlyozták: jelenleg is folyik kereskedelem a két cég között, de a Hospinvest-csoportot csak úgy tudják kiszolgálni, ha a gyógyszerek ellenértékét előre kifizeti a TEVA-nak.
A HospInvest-cégek kintlévőségeinek mértéke az elmúlt 4 hónapban gyakorlatilag nem változott. „Technikailag a cégek ugyan nagyrészt kifizették azokat a számlákat, amelyek a TEVA által június hónapban indított felszámolási kérelmek alapját képezték, de ugyanilyen összegben újabb kifizetetlen számlatartozást halmoztak fel. Tudomásunk szerint a bíróság nem szüntette meg a júniusban indított felszámolási eljárásokat, és az újonnan felhalmozott számlatartozásokkal kapcsolatban is heteken belül megindítjuk a felszámolási eljárásokat.” A cégtől megkérdeztük, hogy hasonlóan lép-e fel más vállalkozásokkal szemben késedelmes fizetés esetén, de erre nem kaptunk választ.
A TEVA a hvg.hu-nak megküldött válaszához mellékelve csatolt egy október 10-én kelt levelet is, amelyben az Ispotály elismerte tartozásait, s azokra 2009. február 15-ig tartó, négy szakaszból álló ütemezési tervet ajánlott fel a gyógyszercégnek.