2007. november. 26. 15:14 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. november. 26. 17:37 Itthon

Gripen-bizottság: nem vizsgálták, volt-e kenőpénz

Az SVT svéd televízió nyári tényfeltáró műsora után a New York Times is úgy értesült, hogy a BAE Systems brit hadiipari csoport több millió dollárt fizetett hat évvel ezelőtt magyarországi pártoknak azért, hogy vele kössenek szerződést vadászgépek beszerzéséről. A kormány "Gripen-bizottságának" elnöke, Vadai Ágnes szerint ennek kivizsgálása nem tartozott a feladataik közé.

Vadai Ágnes. A brit légierő más
gépeket használ
© Túry Gergely
Vadai Ágnes, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára a hvg.hu-nak elmondta, a New York Times értesüléseire, miszerint a jelentősebb hazai pártok kenőpénzt kaptak a Gripen melletti döntésért, nem tud reagálni, mert a bizottság a megkötött szerződés törvényszerűségét és célszerűségét vizsgálta kizárólag szakmai alapon.

„A Gripenek beszerzéséről a szerződést rövid idő alatt, közbeszerzési eljárás nélkül, nem kellő gondossággal kötötték meg. Nyilvánvaló, hogy politikai döntés született, hiszen még a honvédelmi tárca is az F16-osok mellett tette le a voksát, és az akkori miniszter, Szabó János ezt be is jelentette.

Ennek ellenére a Nemzetbiztonsági Kabinet 2001. szeptember 10-én megtartott ülésén, amelyen kivételesen Orbán Viktor miniszterelnök is részt vett, a Gripent hirdették ki győztesnek, majd december 20-án aláírták a szerződést, s az első részlet utalása december 28-án meg is történt.”

A BAE dollármilliókkal olajozta a Gripen-szerződés útját
A New York Times hétvégi számában arról ír, hogy a BAE Systems brit hadiipari óriással szemben amerikai hivatalos vizsgálat indult a cég szaúd-arábiai és közép-európai megvesztegetés-gyanús ügyei miatt. A lap értesülése szerint magyarországi pártok is több millió dollárt kaptak, hogy a BAE benne legyen a vadászgép-ügyletben.
A részletek it olvashatók.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a Gripen ellen szólt az is, hogy ezek a gépek a NATO-val való együttműködésre korlátozottan alkalmasak: „Furcsa, hogy egy NATO tagállam egy semleges országtól szerez be vadászgépeket, s ha már annyira hangoztatják a brit érdekeltséget, megjegyezném, hogy a Brit Királyi Légierő egyetlen pilótája sem repül Gripenen.”

Mindehhez Vadai Ágnes hozzátette: gondoltak arra is, hogy a vizsgálat során meghallgatnak politikusokat is, de aztán úgy döntöttek, ezt tegye meg a parlamenti vizsgáló bizottság, ha összeáll. „Az akkori döntéshozók, akik a Nemzetbiztonsági Kabinet ülésén részt vettek, így mint említettem, Orbán Viktor, Szabó János honvédelmi miniszter és Pintér Sándor belügyminiszter, ha akarják, megválaszolják majd, azokat a kérdéseket, amelyek a New York Times cikke kapcsán felvetődtek.”

Hirdetés