Szeptember 15-ig jelentést tesz a Gripen-vizsgálóbizottság
Szeptember 15-ig jelentést tesz a kormány Gripen vadászrepülőgépek beszerzését vizsgáló bizottsága - jelentette be Vadai Ágnes honvédelmi államtitkár, a testület elnöke a hétfői kormányszóvivői tájékoztatón. Simicskó István, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának KDNP-s elnöke szerint ez az "önvizsgáló bizottság" nem helyettesítheti a pártja által kezdeményezett független parlamenti vizsgálóbizottságot.
Vadai Ágnes elmondta, a bizottság a vadászgépek beszerzésének teljes államigazgatási döntéshozatali folyamatát vizsgálja. A bizottságnak az elnökön túl négy tagja lesz, egy a nemzetközi magánjogban is járatos jogász, egy pénzügyi szakember, egy katonai beszerzésekkel foglalkozó személy, valamint egy nemzetbiztonsági szakértő. A négy tag nemzetbiztonsági vizsgálatát a következő napokban végzik el, és két héten belül megnevezik őket - mondta Vadai Ágnes.
Közölte, a testület munkáját a honvédelmi tárca köztisztviselője titkárként segíti majd. A bizottság tagjai nem részesülnek díjazásban, de költségtérítésre igényt tarthatnak. Hangsúlyozta, arra törekednek, hogy ne a kormányzati szférában tevékenykedő szakemberek legyenek tagjai a bizottságnak.
Vadai Ágnes szerint a parlamenti vizsgálóbizottság munkájához is alapot adhat a testület jelentése. Mint mondta, hétfőn már bekérte a Gripen-ügy összes államigazgatási döntéshozatallal kapcsolatos iratát. Kiemelte: nem csak a beszerzést, hanem a szerződés módosítását is meg kívánják vizsgálni; az iratok áttanulmányozását már az első ülés előtt megkezdik.
Kiemelte, hogy a miniszterelnök is világossá tette: nem kívánnak egyoldalú vizsgálatot végezni, azaz nincs prekoncepciója a bizottságnak. Mindannyiunk érdeke, hogy a Gripen-beszerzéssel kapcsolatos legendák "kerüljenek arra a polcra ahová valók, a legendák közé" - fogalmazott.
Vadai Ágnes kérdésre válaszolva elmondta: nem csak a meglévő dokumentumokból dolgoznak majd, hanem a döntések előkészítésében és meghozatalában részt vevő személyeket is szeretnék meghallgatni, "ha erre lesz nyitottság".
Az államtitkár közölte: az államtitok és a szolgálati titok védelme mellett minden olyan információt nyilvánosságra szeretnének hozni, ami bebizonyítja, hogy "Magyarországon az ilyen típusú beszerzések tisztességesen történnek". Hozzátette: "ha pedig nem így volt, amennyire erre bizonyítékot találunk, akkor a felelősöket meg kell nevezni".
A kormány június 20-án határozott a beruházásról, azzal indokolva a döntést, hogy alapos szakmai vizsgálat nélkül nem érthető, miért döntött az Orbán-kormány a svéd vadászrepülőgépek vásárlása mellett, amikor 2001-ben teljes szakmai egyetértés alakult ki abban, hogy amerikai repülők váltsák le a honvédség orosz gépeit. A kormány szerint nem engedhető meg, hogy ekkora nagyságrendű beszerzést korrupciós gyanú lengjen körül.
Simicskó István (KDNP) hétfői sajtótájékoztatóján azt mondta: önvizsgálat helyett objektív vizsgálatra van szükség, ez az "önvizsgáló bizottság" nem helyettesítheti a KDNP által kezdeményezett független parlamenti vizsgálóbizottságot.
Arra a kérdésre, hogy miért jobb a parlamenti vizsgálóbizottság Simicskó István azt mondta: a kellő objektivitás így garantálható, és ezt várja el a közvélemény is.
Megjegyezte: arra még nem nagyon volt példa, hogy ne mondják meg név szerint, kik lesznek a vizsgálóbizottság tagjai, és sajátos az is, hogy az újságírók csak két kérdést tehettek fel Vadai Ágnesnek.
Mint mondta, svéd televízió leleplező híranyaga rávilágított arra, hogy a svéd vadászrepülők beszerzésének módosítása hátrányos volt, kétszer annyiba került az országnak, hogy felesleges képességeket vásároltak meg, például a légi utántöltést. Mint mondta, az Orbán-kormány időszakában megkötött szerződés előnyös volt, hiszen 110 százalékos gazdasági ellentételezést hozott az országnak, munkahelyeket, befektetéseket teremtett.