2007. október. 08. 17:52 MTI Utolsó frissítés: 2007. október. 08. 17:53 Itthon

Őszöd: a többség szerint Gyurcsánynak mennie kellett volna

A megkérdezettek 53 százaléka véli úgy, hogy az őszödi beszéd napvilágra kerülése után távoznia kellett volna a kormányfőnek, míg 41 százalék szerint helyesen döntött, hogy nem mondott le; a válaszadók 76 százaléka ugyanakkor elítéli, hogy a Fidesz és a KDNP képviselői azóta rendszeresen kivonulnak a miniszterelnök előre meghirdetett beszédei alatt - olvasható a Századvég és a Forsense szeptemberi közvélemény-kutatásának összefoglalásában.

Egy évvel az események nyilvánosságra kerülése után összességében a magyar állampolgárok relatív többsége véli úgy, hogy a Balatonőszödön elhangzott vitaindító inkább a "hazugság és a csalás lelepleződésének beszéde" volt (47 százalék), mintsem az "őszinteség és az igazság megnyilvánulása" (39 százalék) - áll a szeptember 18-a és 27-e között végzett kutatás összegzésében.

A tavaly szeptemberi zavargásokért legtöbben Gyurcsány Ferencet tették felelőssé: 59 százalék szerint nagy, vagy nagyon nagy mértékben hibáztatható a történtekért. A megkérdezettek 56 százaléka ugyanezért a tüntetőket teszi felelőssé, míg a rendőrséget a válaszadóknak csupán 36 százaléka hibáztatja. Orbán Viktort valamivel többen tették felelőssé az ügyben (41 százalék), mint az ellenzéket a maga egészében (38 százalék).

A beszéd az állampolgárok megítélése szerint nem csak a kormánypárt és a kormányfő megítélésének ártott, de egyúttal a politikai közhangulat drasztikus romlásához is hozzájárult - olvasható az összefoglalóban.

A közlemény szerint a politikusok kedvezőtlen megítélését erősíti az őszödi beszéd következményeként foganatosított ellenzéki gyakorlat is: az, hogy a Fidesz-KDNP frakciószövetség rendszeresen kivonul a miniszterelnök előre meghirdetett beszédei alatt. Ezt támasztja alá az adatsor, amely szerint a megkérdezettek 76 százaléka elítéli, többségük pedig kifejezetten ellenzi a tiltakozásnak ezt a módját.

A Fidesz szavazótábora is erősen megosztott a kérdésben: 50 százalékuk inkább elveti, 48 százalékuk pedig inkább helyesli az ellenzéknek ezt a magatartását.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.