2007. augusztus. 06. 20:08 MTI Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 06. 20:02 Itthon

Halálos műhiba: nyolcmilliós kártérítés

Nyolcmillióforintra bírságolta az Egészségbiztosítási Felügyelet a soproni kórházat, mivel egy férfi hasában műtét után törlőkendőt hagytak.

A kórház gazdasági igazgatója a távirati irodának nyilatkozva méltánytalanul magasnak tartotta a bírság összegét.
A 78 éves férfit április 23-án bélelzáródással műtötték mega soproni kórházban, s a műtét után hazaengedték. A férfi május 2-án általános gyengeségre és rossz közérzetre panaszkodva ismét megjelent a kórházban. Megvizsgálták, rendellenességet nem tapasztaltak, de a kórházban tartották. Az idős ember május 9-én
hunyt el.

A boncoláskor derült fény arra, hogy a műtéti törlőkendő benne maradt a sebben. Az ügyben a rendőrség halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen indított nyomozást. A kirendelt igazságügyi orvos szakértő véleménye szerint a sebben maradt
törlőkendő elfertőződése és az idős ember halála között közvetlen okozati összefüggés állapítható meg. 
   
Kiss Gábor emlékeztetett arra, hogy az Egészségbiztosítási Felügyelet a híradásokból értesülve indított vizsgálatot. Ha a kórház felülvizsgálatot kér, a bíróság a döntéshozatalig felfüggesztheti a bírság kifizetését. Ugyanakkor a bíróság döntése mind a kórházra, mind a felügyeletre nézve kötelező érvényű - jegyezte meg.A soproni Erzsébet Kórház gazdasági igazgatója hétfőn azt nyilatkozta a távirati irodának, hogy a kórháznak mintegy egy napi működési költségét teszi ki a nyolcmillió forintos büntetés, amellyel az Egészségbiztosítási Felügyelet a fekvőbeteg intézményt szankcionálta.
    
A felügyelet hivatalos tájékoztatását hétfőn kapta meg a kórház. A pénzügyi szakember - mint mondta - "méltánytalanul" magasnak tartja a büntetés összegét a kórház működési költségéhez képest, figyelembe véve, hogy maximálisan tízmillió forint lehet a bírság. Tudomása szerint az eddigi legmagasabb összeg, amellyel egy kórházat sújtottak, hárommillió forint volt. A felügyelet döntése rendkívül érzékenyen érinti financiálisan az intézményt, amely egyébként is anyagi gondokkal küzd. 
   
Arra a kérdésére, hogy jogorvoslati kérelemmel fordulnak-e bírósághoz, a gazdasági igazgató azt válaszolta: a
tulajdonos soproni önkormányzattal egyeztetve hozzák meg az ügyben a döntést. A gazdasági igazgató szólt arról is, hogy az ügyben indított belső vizsgálat még nem zárult le, mert a szakértők ellentétes véleményeket alakítottak ki az ügyről. Egyes szakmai vélemények szerint a törlőkendőnek a sebben felejtése és az idős beteg halála között nem állt fenn közvetlen összefüggés. Más szakértők viszont ezzel ellentétesen foglaltak állást. A felügyelet nyilván az utóbbi véleményeket vette figyelembe döntése meghozatalakor. 

Hirdetés