2007. március. 02. 19:31 MTI Utolsó frissítés: 2007. március. 03. 10:52 Itthon

Fidesz-dominancia a pártválasztók között

A határozott pártpreferenciával rendelkezők között a Fidesz előnye 37 százalék; az MSZP 25 százalékos, míg a Fidesz 62 százalékos támogatottsággal bír –állapitja meg a Gallup, a február elején végzett felmérés alapján. A teljes szavazóképes népességet figyelembe véve az MSZP-re 14 százalék, míg a Fideszre 33 százaléka voksolna.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Az „elszánt párthívek”, vagyis pártot választó biztos szavazók között a szocialista párt 29 százalékos, míg az ellenzéki párt 60 százalékos tábort tudhat maga mögött.

Az MDF-re és az SZDSZ-re az összes megkérdezett két-két százaléka, a határozott párpreferenciával rendelkezők három-három százaléka, a pártot választó biztos szavazóknak pedig a négy-négy százaléka voksolna – írja a Gallup.

Az ország gazdasági helyzetét a megkérdezettek 87 százaléka tartja többé-kevésbé rossznak, minden harmadik válaszadó pedig nagyon rossznak ítéli. Az adatok szerint a magyarok 78 százaléka látja úgy, hogy családja anyagi helyzete, megélhetési lehetőségei rosszabbak az egy évvel ezelőttinél, és mindössze 11 százaléka érzékel javulást. A megkérdezettek 28 százaléka mondja, hogy többé-kevésbé jól él, ezzel szemben 71 százalék nagyon elégedetlen, vagy „inkább elégedetlen” azzal, ahogy él – olvasható a közvélemény-kutató intézet közleményében.

A kilátásokat tekintve különösen rövidtávon, a következő egy évre nézve szembeszökő a pesszimizmus: a kérdezettek 60 százaléka a családja számára további romlást feltételez, a hosszabb távú hatást tekintve pedig a megkérdezettek valamivel több mint negyede remél pozitív változást, közel harmada pedig úgy látja, hogy négy év múlva még rosszabb lesz a helyzet. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök munkájával a magyar felnőttek kétharmada, azaz 67 százaléka elégedetlen – áll az elemzésben.

A kormányfő munkájának megítélése ezzel újra rekordokat döntött: „még soha ennyien nem voltak elégedetlenek a munkájával (a magyar felnőttek kétharmada, 67%), és soha ilyen kevesen nem álltak mögötte (minden ötödik választópolgár, 20%)” – írja a Gallup. A Gyurcsány-kormány tevékenységével a megkérdezettek 13 százaléka elégedett, 73 százaléka pedig elégedetlen.

A TÁRKI csütörtökön közreadott pártpreferencia kutatásából az derül ki, hogy a Fidesz hat százalékponttal vezet a nagyobb kormánypárttal szemben az összes választó és tíz százalékponttal a biztos szavazó pártválasztók körében. Az MSZP-re a januári 17 százalékhoz képest februárban az összes választó 20 százaléka szavazna, míg a Fidesz támogatottsága a januári 30 százalékról februárra 26 százalékra csökkent. A felmérés szerint a biztos szavazó pártválasztókon belül az SZDSZ négyszázalékos, míg az MDF nyolcszázalékos táborral rendelkezik.

A Szonda Ipsos szerdán közzétett jelentése szerint csökkent a különbség a Fidesz és az MSZP között. Az ellenzéki párt továbbra is vezet, de egy hónap alatt tizenháromról tíz százalékpontra csökkent előnye az összes választókorú polgár körében, a biztos pártválasztóknál pedig az előny 22 százalékról tizenhat százalékra mérséklődött. Az MDF pedig a szavazatok hét százalékát kapná meg, ha most vasárnap lennének a választások. A Szonda Ipsos szerint az SZDSZ jelenleg a választók öt százalékára számíthat.

A Századvég február közepén megjelent elemzésében az olvasható, hogy a teljes választókorú népesség 17 százaléka szavazna a Magyar Szocialista Pártra, 25 százaléka a pedig a Fideszre. A választásra jogosult biztos szavazó pártválasztók 51 százaléka a Fideszre, 35 százaléka a szocialistákra voksolna. A kutatás szerint az Országgyűlés másik két kis pártja továbbra is a parlamentbe kerülési küszöb környékén foglal helyet: az MDF támogatottsága a biztos szavazók körében hat százalékot, míg az SZDSZ-é négy százalékot mutat.

A Medián február elején készített tanulmányából az derül ki, hogy az ellenzéki pártra a teljes népesség 37 százaléka szavazna. Az MSZP támogatottsága egy százalékponttal csökkent a januári adatokhoz viszonyítva.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.