2007. február. 22. 18:54 MTI Utolsó frissítés: 2007. február. 22. 18:53 Itthon

Göncz Kinga: támogatni kell Szerbiát

A magyar külügyminiszter szerint nagyon intenzív segítséget kell nyújtani Szerbiának ahhoz, hogy az európai úton maradjon, tehát támogatni kell azokat az ottani erőket, amelyek az európai értékeket képviselik.

Göncz Kinga csütörtökön Bécsben fejtette ki az erre vonatkozó magyar álláspontot a Regionális Partnerségi Kezdeményezés külügyminisztereinek soros találkozóján, amelyre a visegrádi négyek (Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia), valamint Ausztria és Szlovénia külügyminiszterei mellett meghívást kapott Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, Martti Ahtisaari, az ENSZ főtitkárának koszovói megbízottja és Mohammed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója.

A külügyminiszter az MTI-t arról tájékoztatta, hogy a találkozón Martti Ahtisaari volt finn elnök, az ENSZ főtitkárának koszovói megbízottja számolt be a Bécsben felújított szerb-koszovói albán tárgyalások menetéről. A megbízott közölte, hogy március végén terjeszti az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé koszovói rendezési tervét, és a kérdéskörben a testület hozhat döntést.

Göncz Kinga kiemelte, hogy ezzel összefüggésben erősítette meg azt az álláspontot, miszerint nagyon fontosnak tartja a biztonsági tanácsi határozatot, mert ez ad legitimitást a (Koszovóval kapcsolatos) döntésnek, bármi legyen is az. Ezzel összefüggésben emelte ki az európai értékeket képviselő szerbiai erők egyidejű támogatásának a fontosságát. Hozzáfűzte, hogy konkrét támogatási formákról is szó volt Bécsben, például a vízumkiadások könnyítésével foglalkozó tárgyalások mihamarabbi lezárásáról, valamint arról, hogy milyen programokat nyújt a regionális partnerség a civil társadalom erősítése érdekében. A külügyminiszter emlékeztetett arra, hogy Magyarország a bel- és igazságügyi együttműködés erősítésének feladatát vállalta ebben a kérdéskörben.

Göncz Kinga kiemelte, hogy az eszmecserén az iráni atomprogrammal kapcsolatban megfogalmazódott: a párbeszéd nem helyettesíthető semmivel. Emlékeztetett arra a biztonsági tanácsi határozatra, amelyben felszólították Iránt urándúsító programjának a leállítására. Érdekesnek nevezte a tanácskozáson elhangzott megfogalmazást, hogy "a tárgyalás nem jutalom, hanem eszköz, hogy elérjünk valamilyen célt". Nyilvánvalónak nevezte, hogy a cél most az: ne folytatódjon az iráni urándúsítási program.

A Közel-Kelettel kapcsolatban arról adott tájékoztatást, hogy Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szerint nagyon intenzív szakaszba jutott a közel-keleti kvartett munkája. Láthatóan kirajzolódik a lehetősége annak, hogy tovább lehessen lépni a békefolyamatban. Kiemelte, hogy most mindenki a palesztin egységkormány megalakulását várja, és optimizmus érezhető ezzel kapcsolatban. Alapkérdésnek nevezte, hogy az új kabinet hogyan fog viszonyulni olyan alaptételekhez, mint Izrael állam létének az elismerése, tartózkodás az agressziótól, valamint a korábbi megállapodások elfogadása.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.