Meghalt a Kelet-Németországba szökött nyugatnémet kémelhárító
Meghalt Oroszországban az az egykori nyugatnémet kémelhárító tiszt, aki 1985-ben Kelet-Németországba szökött. Hansjoachim Tiedge 73 éves korában hunyt el.
Meghalt Oroszországban az az egykori nyugatnémet kémelhárító tiszt, aki 1985-ben Kelet-Németországba szökött. Hansjoachim Tiedge 73 éves korában hunyt el.
A hvg.hu oldalain korábban olvashattak az új magyar külkapcsolati stratégia előkészítő munkálatairól, illetve bepillantást nyerhettek az ennek jegyében készült szakértői résztanulmányokba. Sorozatunk befejező része.
A hvg.hu oldalain korábban olvashattak az új magyar külkapcsolati stratégia előkészítő munkálatairól, illetve bepillantást nyerhettek az ennek jegyében készült szakértői résztanulmányokba. Most új szakasz kezdődik a stratégia elkészítésében.
Ki jeleníti meg a nemzeti érdekeket? Félretolható-e a történelmi hattér? Mekkora a magyar külpolitikai mozgástér? Miért fontosak a nemzetközi szervezetek? Gazdag Ferenc tanulmánya többek között ezekre a kérdésekre ad választ.
A biztonság terminológiája a múlt század második felében jelent meg a politikai szóhasználatban. A két világháború olyan következményeket produkált, hogy a védelmi doktrínák, szervezetek és infrastruktúrák anakronizmussá váltak.
Sorozatunk befejező részében Magyarország biztonsági érdekeiről mondhatják el véleményüket, négy résztéma kapcsán. Értékeljék a külügyminisztérium felkérésére készült stratégiai tanulmányokat!
Külügyi stratégiával foglalkozó sorozatunkban ezúttal Dr. Botz László A magyarországi biztonsági rendszer és elemeinek helyzete és felkészültsége a várható fenyegetések elhárítására című tanulmányát olvashatják.
A tanulmány a nemzetközi terrorizmusnak és a szervezett bűnözésnek a nemzetközi biztonságra és Magyarország biztonságára gyakorolt hatását vizsgálja.
Szokásos sorozatunk keretében ezen a héten a sikeres EU-csatlakozásról mondhatják el véleményüket, tíz résztéma kapcsán. Értékeljék a külügyminisztérium felkérésére készült stratégiai tanulmányokat!
A sikeres EU-tagság integrációs (belső) tényezői: a magyar és az uniós munkaerőpiac összefüggései. Szóljon hozzá Ön is!
A bővítésre esélyes országcsoportok közül a Nyugat-Balkán kerülhet a magyar külpolitikai stratégia prioritásai között előkelő helyre. A tagjelölt Törökország csatlakozása ugyanakkor sem a szomszédság, sem gazdasági kapcsolataink szorossága, sem a kisebbségek, de még stratégiai okok (pl. energetikai hálózat) alapján sem szükséges, hogy prioritásunk legyen – írja az EU-bővítés lehetőségeit elemző szöveg.
Az Európai Unió a nemzetközi kereskedelempolitika hagyományosan egyik maghatározó alakítója és aktív szereplője. E hagyományos szerepe és aktivitása annak ellenére érvényesül, hogy az Unió tagállaminak a kereskedelmét több mint háromnegyed részben az integráción belüli, illetve döntően kétoldalú szabadkereskedelmi megállapodásokon alapuló, az EU részvételével működő regionális csoportosulások belső szabályai befolyásolják.