2007. április. 10. 16:08 Utolsó frissítés: 2007. április. 10. 16:14 Külkapcsolati stratégia

A nemzetközi terrorizmus és a szervezett bűnözés hatása

A tanulmány a nemzetközi terrorizmusnak és a szervezett bűnözésnek a nemzetközi biztonságra és Magyarország biztonságára gyakorolt hatását vizsgálja.

A teljes tanulmány
Letölthető itt.
Ennek során mindenekelőtt olyan kérdéseket vet fel, olyan elméleti fogódzkodókat kíván nyújtani, melyeket megfontolásra érdemesnek tart a magyar külkapcsolati stratégia elkészítésekor.

A tanulmány – néhány módszertani, definíciós és szemléleti probléma felvetését követően – helyzetelemzéssel folytatódik, melyben a terrorizmus és a nemzetközi szervezett bűnözés biztonságpolitikai relevanciájának globális, regionális és hazai vonatkozásait vázolja fel, valamint számba veszi a terrorizmus és szervezett bűnözés elleni küzdelem eszközeit is ugyanezeken a szinteken.

Ezt követően a nemzetközi terrorizmusnak és a szervezett bűnözésnek a nemzetközi biztonságra és Magyarország biztonságára gyakorolt jövőbeni hatásával kapcsolatos dilemmáit próbáljuk felvázolni, majd azon elvekkel és értékekkel kapcsolatban vetünk fel két kulcskérdést, melyeknek a magyar külpolitika általi követését kívánatosnak tartanánk az említett két biztonságpolitikai kérdéskör kapcsán.

Tanulmányunk ötödik részében – egyfajta összefoglalásként – néhány elvi és gyakorlati javaslatot fogalmazunk meg a magyar külpolitika számra a terrorizmus és szervezett bűnözés elleni küzdelem kapcsán. Ezek közül két kérdést tekint kulcsfontosságúnak.

Egyrészt a Magyarország biztonságával foglakozó releváns dokumentumok terrorizmussal kapcsolatos részeinek felülvizsgálatát és – szükség esetén – differenciáltabb újrafogalmazását az ország tényleges terrorfenyegetettségének tükrében. Ezek ugyanis – a tanulmány szerint – sokkal inkább kötődnek a nemzetközi elvárásokhoz, mint az ország tényleges terrorfenyegetettségének mértékéhez. E dokumentumoknak érzékeltetniük kell azt, hogy miközben globális szinten kétségtelenül növekedett a terrorfenyegetettség, Európának pedig a korábbiaknál komolyabb kihívást jelent a terrorizmus globális típusa, Magyarország továbbra is a világ kevésbé terrorfenyegetett régióihoz tartozik, ahol elsősorban a terrorizmussal összefüggő egyéb kihívások elleni küzdelem és a nemzetközi együttműködés áll a terrorizmus elleni tevékenység homlokterében.

Másrészt a terrorizmusról felhalmozott tudás és terrorizmus elleni küzdelem marketingjének erősítését, különösen a közvéleményt formáló politikai elit és a média képviselőinek körében. Fontos lenne elérni azt, hogy az említettek képesek legyenek helyi értékén kezelni a terrorizmus jelenségét, megfelelően interpretálni Magyarország terrorfenyegetettségét, továbbá hogy tisztában legyenek annak káros következményeivel, ha a terrorizmus kérdését – és általában a biztonsággal összefüggő kérdéseket – indokolatlanul és szakszerűtlenül bevonják a napi politizálásba, illetve a médiumok közötti hírversenybe.
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?