Orbán vezér és Gyurcsány vezér egy csárdában
Sorozatos csalódások és újrakezdések jellemezték az elmúlt esztendőt a Political Capital Institute évvégi jelentése szerint. Egymást érték a sorsfordítónak nevezett események, sem a szereplők, sem a pártpolitikai közeg nem tudott azonban megújulni. Szakpolitikai téren ugyanakkor nem beszélhetünk mozdulatlanságról, a reformok elindítása ugyanis előrelépést jelent a korábbi évekhez képest - áll az értékelésben.
A 2006-os év a választási kampány célegyenesbe fordulásával kezdődött, a parlamenti választásokon a Fidesz győzelmét biztosra vevőket a Magyar Vizsla című kampánykiadvány, s az MSZP szerverére történt behatolás bizonytalaníthatta el először. Annak a legendának is véget vetettek ezek a botrányok, amely szerint a Fidesz mindig megtalálja leghatékonyabb választ az éppen kialakult politikai szituációra.
A zavarodottság inkább a párt válságtüneteinek kicsapódása volt, az ezt követő választási vereség oka az „egy a tábor, egy a zászló” elvén nyugvó hibás politikai stratégia, melyet a párt 2006-ban sem volt képes megújítani - áll a politikai elemzésben.
© Kiricsi Gábor |
Tizenkét éve először nyert az a politikai erő, amely kevesebbet ígérgetett, az osztogatáó politikából kijózanodó választói csoportok miatt azonban nem számoltak le az eddigi beidegződésekkel: az elkerülhetetlen megszorító intézkedések a kormány, s az ellenzék oldalán is életben tartották a szociális demagógiát.
Az MSZP a hárommillió - jórészt baloldali érzelmű - nyugdíjast afelől biztosította, hogy hátrány nem érheti őket, a Fidesz pedig az „emberek” szükségtelen megsarcolásaként utasította el a kormányzati döntéseket. Az amúgy előrelépésként értékelhető reformok - bizonytalankodó - kezdő lépéseit a Fidesz össze kívánta mosni a megszorításokkal, hiszen 2006-ban az egészségügyi reform kórházi ágyak megszüntetését, a közlekedési reform kevesebb vasútvonalat és drágább tömegközlekedést jelentett a közvélemény számára - írja a politikai elemző cég.
© Dudás Szabolcs |
A kormánnyal szemben állók és média leegyszerűsítően értelmezte a politikai újrakezdésről, azaz a népszerűségkeresés minden mást felülíró logikájával való szakításról szóló beszédet, ennek hatására a társadalmi csalódottság, valamint az utcai erőszak kiváltó okaként jelent meg a nyilvánosságban. Valójában azonban a magyar szélsőjobboldal újjászerveződését jelző zavargások ürügyévé váló beszéd nem okozott jelentős változásokat a közvéleményben: az MSZP számára súlyos vereséget hozó önkormányzati választás csak a kormányoldal már korábban is kimutatható népszerűtlenségét tükrözte.
Az utcai erőszak megfékezése, és az erről szóló viták két hónapig minden más téma elől elvették a teret. A sokat emlegetett 8 ezer milliárd forintos fejlesztésekről szóló vitanap először elhalasztódott, majd teljesen visszhangtalanul zajlott le a zavargások árnyékában. Gyurcsány Ferenc pedig azzal tudta stabilizálni helyzetét, hogy a külföld felé szigorúan elkötelezte magát a gazdasági stabilizáció végrehajtására, a szeptemberben elfogadott konvergenciaprogram pontos végrehajtására.
© Túry Gergely |
© Dudás Szabolcs |
A kisebb pártok közül az SZDSZ és az MDF számára egyaránt jól sikerült a parlamenti választás, míg azonban átmeneti stagnálás után az év végére a kisebbik ellenzéki párt pozíciója tovább erősödött, a csalódott liberálisok tartós népszerűségvesztést voltak kénytelenek elkönyvelni. A Fidesszel frakciószövetségben lévő KDNP-nek ugyancsak alkalma lett volna arra, hogy önálló politikai erőként építse fel magát, mégis képtelenek voltak kilépni a Fidesz árnyékából.
Az érvek hatástalanná váltak
2006 történései összességében lehetőséget adtak arra, hogy újrakezdődjenek olyan viták, amelyekről érdemben utoljára legfeljebb a rendszerváltáskor esett szó, de a politika ismét csalódást okozott sokaknak, akik abban bíztak, hogy mindez egyben a pártérdekek háttérbe szorítását is jelenheti - írja a Political Capital.
A szembenálló politikai erők annak érdekében, hogy egymást sarokba szorítsák, azt bizonyították be, hogy nem képesek a politikai újrakezdésre, csak a már jól bejáratott, nagy biztonsággal működő vádakat és ellenvádakat veszik elő újra és újra. A kommunistázás és a fasisztázás, a másik oldal kiszorítása a demokratikus és parlamentáris politikai térből éppolyan fontos eszköze volt a 2006-os politikai vitáknak, mint bármikor az elmúlt 8-10 évben. Már most jól látható azonban, hogy ezek az érvek, ha nem is kopnak ki a közbeszédből, de egyre inkább hatástalanná válnak: ahogy a Fidesz csak vesztett áprilisban azzal, hogy Gyurcsány Ferenc állampárti múltját állította a középpontba, úgy az MSZP-t sem mentette meg az önkormányzati választás előtt az, hogy összemosta Orbán Viktort a radikális jobboldallal.
A sokak által bírált politikai megosztottságot jelképező Gyurcsány-Orbán szembenállás vége a rendkívüli eseményekben bővelkedő 2006-os évben még nem érkezett el. Sőt, a két vezér megerősödött az év utolsó heteiben, és ezzel saját pártjuktól és politikai táboruktól lehetőséget kaptak az újrakezdésre, bár mindketten okoztak csalódást is választóiknak - zárja tanulmányát a politikai elemző cég.
Political Capital Institute