2006. november. 20. 19:09 MTI Utolsó frissítés: 2006. november. 21. 13:49 Itthon

MTV-ostrom: törvényes, szakszerűtlen rendőri fellépés

Törvényes, de az irányítás részéről szakszerűtlen volt a rendőrség fellépése a Magyar Televízió székházának szeptember 18-19-i ostrománál - tartalmazza az Országos Rendőr-főkapitányság hétfőn nyilvánosságra hozott jelentése. Eszerint az irányítás rendje több esetben megbomlott, sokszor az egyes parancsnokok önállóan döntöttek az egyes egységek irányításáról. Előfordult, hogy az irányító parancsnokok között ellentmondásos parancsok, utasítások keletkeztek.

"A 2006. szeptember 17-19-ig terjedő időszakban a Kossuth téren, különösen a Magyar Televízió székházánál történt események során a Rendőrség fellépése törvényes volt. Az alkalmazott rendőri művelet során az irányítás részéről szakszerűtlenségek mutatkoztak. A végrehajtó és alparancsnoki állomány feladatát az adott helyzetben és körülmények között a lehető legjobb tudása szerint hajtotta végre. A személyi állomány felszereltségben mutatkozó hiányosságok, az elmaradt és szakszerűtlen elöljárói intézkedések összességében járultak hozzá ahhoz, hogy a rendőri tevékenység kudarcot vallott és számos rendőr ennek következtében megsérült" - olvasható az ORFK honlapján nyilvánosságra hozott, a szeptemberi eseményekről készült vizsgálatot ismertető jelentésben.

A jelentés kiemeli: "a Szabadság téren szolgálati feladatot ellátó rendőri állomány - az összes körülményt értékelve - példásan, sokszor erejét meghaladóan helytállt".

A bizottság a munkáját szeptember 26-án kezdte, s kiterjedt a helyszín megtekintésére, jelentések megkérésére, rádióforgalmazási adatok beszerzésére, elemzésére és a csapatszolgálati tevékenység modellezésére, ezek során 51 személyt hallgattak meg.

A jelentés szerint a jogszabályok és a belső normák a törvényes, szakszerű, hatékony és hatásos rendőri munkát nem akadályozták. "A Magyar Köztársaság Rendőrsége Csapatszolgálati Szabályzata fogalomrendszerének felülvizsgálata azonban szükséges és indokolt" - olvasható.

A jelentés szerint a Kossuth téren szeptember 17-én a délutáni órákban kialakult demonstráció nem volt választási gyűlésnek tekinthető, a rendőrségnek a jogszabályok alapján fel kellett oszlatnia. A kijelölt főtiszt választással kapcsolatos rendezvény biztosítására készített műveleti tervet.

Ennek felépítése és tartalma nem felelt meg az előírtaknak, "általános, sablonos, valótlan adatokat tartalmaz", nem készült el például a tömegoszlatási terv és a biztosítási terv sem. A műveleti tervben a rendzavarások lehetséges helyszíneként a Magyar Televíziót és környékét nem nevesítik.

Nem folyt a döntések előkészítéséhez szükséges törzsmunka, nem volt helyzetnyilvántartás, helyzetelemzés, nem dolgoztak ki előzetes intézkedéseket, "a kiadott döntések legtöbbször ötletszerűek voltak". Nem volt visszacsatolás a rendőri feladatok végrehajtásáról és nem dolgozták fel a változásokat. Az együttműködés hiánya a rendőri erők felmorzsolását eredményezte.

Az irányítás rendje több esetben megbomlott, sokszor az egyes parancsnokok önállóan döntöttek az egyes egységek irányításáról. Előfordult, hogy az irányító parancsnokok között ellentmondásos parancsok, utasítások keletkeztek.

A Kossuth téren a helyszínparancsnokok nem váltották egymást szabályszerűen. Bár kijelölték az MTV székházánál a helyszínirányító parancsnokot, de az odavezényelt rendőri erők parancsnokai erről nem tudtak. A Szabadság térre átcsoportosított rendőri erők parancsnoki állománya minden esetben felelősséggel rendelkezett az alárendelt személyi állomány testi épségének megóvására.

Az alkalmazott rendőri erő létszámával a műveletet irányító parancsnokok nem voltak tisztában, nem ismerték a személyi állomány összetételét, alkalmazhatósági feltételeit. A rendőri művelet megtervezése során nem gondoskodtak tartalékerőről.

Az erőátcsoportosítások során több szolgálati egységet is megbontottak, ezáltal a rendőri erők alkalmazási képessége jelentősen csökkent, így fordulhatott elő, hogy a bevetett kisebb, de koordinálatlan egységeket a támadók rendszerint szétzúzták. Az egyes alegységek önállóan tevékenykedtek, egymás tevékenységéről szinte nem tudtak.

A jelentés szerint késve - 23.55-kor - rendelték el a főkapitányság személyi állományának a riadót.

A székház védelmére kirendelt rendőrök nem rendelkeztek gázálarccal, a literes könnygáz spray hatásfoka nem volt megfelelő, a palackok több esetben a kődobás hatására felrobbantak.

A rendőrségi utasításokat, jelentéseket az EDR rádiórendszeren, a REBISZ rádiórendszerén és mobiltelefonon továbbították, a megyei főkapitányságok csapatszolgálati századai azonban nem rendelkeztek ilyennel. A rádióforgalmazás alapvető szabályait rendszeresen nem tartották be.

A jelentés felrója, hogy a helyszíni egységek parancsnokai nem hoztak létre csoportokat az agresszív támadó, hangadó személyek kiemelésére, elfogására.

A nyilvánosságra hozott jelentésben személyiségi jogok miatt kockázták ki a dokumentumban szereplők nevét - mondta el az MTI érdeklődésére Garamvölgyi László, az ORFK szóvivője. Hozzátette: a rendőrség honlapjára a mellékleteket is felrakták, de csak azt a 53 oldalt, amely nem tartalmaz szolgálati titkot. A szóvivő mást nem kívánt közölni arra hivatkozva, hogy kedden sajtótájékoztatót tartanak e témában a rendőrségen.

Az ORFK csak az MTV székházánál történteket vizsgáló bizottság észrevételeit hozta nyilvánosságra, az ehhez fűződő, a BRFK által készített megállapításokat nem. Az MTI megkereste a BRFK szóvivőjét, Jármy Tibort is, hogy a BRFK tervezi-e azt nyilvánosságra hozni a kiegészítéseket, csak annyit közölt: ez az ORFK hatáskörébe tartozik.

A bizottság a munkáját szeptember 26-án kezdte, s kiterjedt a helyszín megtekintésére, jelentések megkérésére, rádióforgalmazási adatok beszerzésére, elemzésére és a csapatszolgálati tevékenység modellezésére, ezek során 51 személyt hallgattak meg. Ignácz István dandártábornok, az öttagú bizottság vezetője november 10-én jelentette be, hogy befejeződött a vizsgálat.

Hirdetés
Világ Németh András 2024. november. 30. 12:30

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

Amerikai illetékesek is megerősítették, hogy észak-koreaiak is voltak azok között a katonák között, akik a napokban az oroszországi Kurszk térségében életüket vesztették egy brit manőverező robotgépekkel végrehajtott ukrán támadásban. Közben az is kiderült, hogy a Putyin segítségére vezényelt távol-keleti katonák zsoldja leginkább Kim Dzsong Un diktátort és környezetét gazdagítja.