2006. szeptember. 24. 17:15 MTI Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 24. 16:13 Itthon

Elitellenesség a téren

Demagógia, populizmus, elitellenesség talált táptalajra a budapesti Kossuth téren - vélte helyszíni tudósításában és elemzésében a Le Journal du Dimanche című párizsi lap.

A lap 100 százalék magyar című írása szerint a kormányfő leváltást követelő megmozdulás nemzeti izgatás és populáris megtorlás hangulatában zajlik a budapesti Kossuth téren. A lemondás követelésén túl a napok múlásával egyre több dolgot fogalmaznak meg a tüntetők: a megszorító intézkedések visszavonása mellett a "még mindig hatalomban lévő" kommunisták gyűlöletét és a Nagy-Magyarország iránti nosztalgiát. A füvön nagymamák és diákok, öltönyösök és katonai szerelésben lévők, bőrfejűek és kamaszlányok keverednek.
   
A lap idézi Lánczi Andrást, a Corvinus Egyetem Politikatudományi Tanszékének kutatóját, aki szerint a megmozdulás olyan szociális és politikai kategóriák közege, amelynek semmilyen közös pontja nincsen. Egyetlen gondolat tartja össze: az elitellenesség.
   
A szombaton felhangzott, "a korruptakat, a tolvajokat, a hazudósokat és a médiát" szidalmazó beszédek alapján a cikkíró Antoine Malo úgy véli, hogy demagógia és populizmus talált táptalajra a budapesti Kossuth téren, ahol külföldi cégnél dolgozó fiatalok lengetnek a "magyar nácik szimbólumának számító" (sic!) Árpád-sávos zászlót és hordanak 100 százalék magyar feliratú pólót.
   
A lap szerint a szélsőjobboldali szervezetek is egyre láthatóbbá váltak a hét során, amelyek közül a MIÉP-et, a Jobbikat és a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalmat (HVIM) nevezi meg a cikk. A HVIM elnökét, Toroczkai Lászlót "nyugtalanító figurának" minősíti az újság, akinek célja a Trianon előtti Magyarország helyreállítása, és aki körül bőrfejűek találhatóak. A magyar sajtóra hivatkozva a párizsi lap megjegyzi: Toroczkai jelen volt az MTV szétverésénél és azóta ő akar az általa forradalomnak nevezett megmozdulás élére állni.
   
A radikalizálódással szemben a Fidesz óvatosabbá vált, de ugyanakkor Schmidt Pál, a párt alelnöke, európai képviselő szintén a téren követelte Gyurcsány Ferenc lemondását. Pelczné Gáll Ildikó szerint Gyurcsánynak nemcsak azért kell távoznia, mert "elárulta a népet, hanem mert az államháztartási hiány olyan nagy, hogy a kormány nem képes megmagyarázni, hova lett a pénz".
   
A Fidesz népszavazássá kívánja változtatni az önkormányzati választásokat, a kormányfő pedig akkor sem kíván lemondani, ha azt az MSZP elveszti. A két nagy párt hajthatatlansága kifizetődő lehet Lánczi szerint, ugyanis a tiltakozási megmozdulás lassanként kifárad, és a magyarok többsége nem fog megmozdulni, még akkor sem, ha a hazugságok miatt keserűséget érez - írta a párizsi újság.
Hirdetés