2005. október. 04. 16:49 MTI Utolsó frissítés: 2005. október. 04. 16:58 Itthon

Éjszakai videofelvételek a boncteremről

Új biztonsági intézkedéseket vezetnek be a debreceni anatómiai intézet bonctermében - mondta Paragh György egyetemi tanár, ugyanakkor cáfolta azt a lapértesülést, miszerint videofelvételt készítenének a boncteremben gyakorlatot folytató hallgatókról.

A Debreceni Egyetem anatómiai intézetének boncterme ez év tavaszán került az érdeklődés középpontjába, amikor a norvég TV2, majd annak nyomán az egyik magyar kereskedelmi tévécsatorna olyan, rejtett kamerával készített filmet mutatott be, amely szerint norvég orvostanhallgatók lefizetik a boncmestert és éjszaka, engedély nélkül boncolnak, illetve különböző emberi szerveket csempésznek ki a boncteremből.

Az ezt követő széles körű vizsgálat kiderítette: az anatómiai intézetben a tanulmányi célra felajánlott tetemek és preparátumok kezelése a jogi és etikai szabályoknak megfelelően történik.

Paragh György, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC) Általános Orvostudományi Karának dékánja közölte: a leltározáskor kiderült, hogy az intézetből nem hiányzik preparátum és semmilyen bizonyíték nem utal arra, hogy emberi szervek kerültek volna ki a boncteremből.

A vizsgálat ugyanakkor kiderítette, hogy az egyik boncmester hivatalos időn túl, számos alkalommal hallgatókat engedett be a boncterembe, amiért fegyelmi eljárást indítottak ellene.

Éjszaka is lát a boncterem kamerája (Oldaltörés)

Paragh György dékán szerint a vizsgálat lezárta után tovább elemezték a helyzetet, és olyan rendszert dolgoztak ki, hogy a gyanú lehetőségét is kizárják az esetleges visszaélésekkel kapcsolatban. Ennek sorában elsőként említette, hogy a hallgatók az első gyakorlaton írásban is nyilatkoznak arról, hogy betartják a játékszabályokat, amire egyébként esküjük is vonatkozik.

"Ezen túlmenően a napokban megkezdi működését a chipkártyás beléptető rendszer, amivel azonosítható lesz, ki mikor járt a boncteremben" - mondta a dékán. Hozzátette: videokamerákat is felszereltek az anatómia bonctermében, amelyekkel nem oktatási idő alatt rögzítik az állapotokat, így azonnal fény derülhet arra, ha netán éjszaka valaki illegálisan keresné fel a bonctermet.

Ugyanakkor Paragh György megerősítette: az intézet nyitott a hallgatók számára, akik a tanulmányaikhoz szükséges megfelelő időt tölthetnek a boncteremben.

A professzor arról nem tud, hogy másutt működik-e hasonló videokamerás rendszer, de chipkártyás beléptető igen. Nyugati egyetemeken például felügyelet nélkül éjjel-nappal mehetnek a hallgatók a boncterembe, mert a chipkártyával nyomon követhető a mozgásuk. Paragh György elképzelhetőnek tartja, hogy a jövő ez lesz a debreceni anatómiai intézetben is.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.