2005. május. 04. 09:30 MTI Utolsó frissítés: 2005. május. 04. 20:54 Itthon

Megsemmisítették Kulcsár lehallgatási jegyzőkönyveit

"Színtiszta képtelenségnek" minősítette Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár azt a feltételezést, miszerint a jegyzőkönyveket azért semmisítettek volna meg, mert azokból fény derülhetett volna Kulcsár politikai kapcsolatrendszerére.

Tóth András államtitkár. Kinek mi
van a füle mögött?
© Túry Gergely
Felháborító, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) megsemmisítette azt az 595 lehallgatási jegyzőkönyvet, amely Kulcsár Attila telefonjainak lehallgatását rögzítette.  "Biztosak vagyunk abban, hogy azért semmisítették meg a jegyzőkönyveket, mert azokból fény derülhetett volna Kulcsár Attila politikai kapcsolatrendszerére" - mondta Répássy Róbert fideszes politikus.

"A Nemzetbiztonsági Hivatal beszámolója kapcsán kérdésemre Galambos Lajos főigazgató úr elmondta, hogy azt az 595 darab lehallgatási jegyzőkönyveket, amiket 2003 nyarán vettek fel, és amelyben Kulcsár Attilának és társainak a beszélgetéseit rögzítették, az elmúlt év végén megsemmisítették" - mondta a politikus. Kérdésére, hogy miért semmisítették meg a jegyzőkönyvet, azt a választ kapta, hogy az NBH a rá vonatkozó szabályok szerint járt el, "amely szerint az ügy lezárulta után három hónapon belül meg kell semmisíteni ezeket az iratokat" - magyarázta Répássy.

Ezek azok a jegyzőkönyvek, amelyekbe március 31-én, illetve azt követően is sikertelenül próbáltak betekinteni az akkor még létező brókerbizottság ellenzéki tagjai. Az NBH döntését bíróság előtt megtámadták, és a Fővárosi Ítélőtábla tavaly augusztus 31-én elutasította a keresetet. "Amikor arra hivatkoztunk a testület ülésén, hogy a büntetőeljárás most is folyamatban van, az NBH-tól azt a választ kaptuk, hogy a nyomozó hatóságok nem kértek egyéb jegyzőkönyvet ezekből" - közölte az ellenzéki politikus.

A testület ülésén kiderült az is, hogy Tóth András politikai államtitkárt előzetesen tájékoztatták a jegyzőkönyvek megsemmisítésének szándékáról, tehát "az ő tudomásával történt" a megsemmisítés. Azt azonban tagadták, hogy az államtitkár adott volna utasítást a jegyzőkönyvek megsemmisítésére. "Én úgy gondolom, ez felháborító és nagyon súlyos gyanút vet fel. Eddig csak sejtettük, hogy ezekből a jegyzőkönyvekből Kulcsár Attila politikai kapcsolatrendszerére derülhetne fény. Most már biztosak vagyunk benne, hogy ezért semmisítették meg ezeket a jegyzőkönyveket" - jelentette ki Répássy Róbert, hozzéfűzve, mindent meg fognak tenni, hogy kivizsgálják ennek a megsemmisítésnek a körülményeit.

A Fidesz véleménye az ügyről

A Kulcsár-jegyzőkönyvek megsemmisítése miatt távozásra szólította fel szerdán Tóth Andrást, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításában közreműködő politikai államtitkárt a Fidesz két politikusa. Részletek

"Nem úgy kezdődött, hogy megsemmisítették a jegyzőkönyveket. Az ügyészség megnézte, elvitte, ami kell. Utána nemhogy megsemmisítették, de - nem mondom, hogy csak az ügyészséget nem érdekli, hogy kik - valakik azóta még másolják is" - reagált a történtekre Tóth Károly, a bizottság szocialista alelnöke. Tóth Károly szerint "mindenféle jegyzőkönyv, tanúvallomások, gyanúsítotti vallomások megjelenik a Heti Válaszban és a Magyar Nemzetben". 

Az alelnök felhívta a figyelmet a nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló törvényre, amely rögzíti a célhoz kötöttség elvét, azaz, hogy az összes olyan adatot meg kell semmisíteni, amelyek az elrendelés szempontjából nem bírnak relevanciával. Répássy Róbert legfeljebb azért moroghatna, hogy három hónap
helyett miért közel másfél év után semmisítették meg a jegyzőkönyveket - tette hozzá.

Tóth András, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításában közreműködő politikai  államtitkár kedd esti nyilatkozatában csodálkozásának adott hangot Répássy Róbert eljárásán, "aki a titokgazdával való előzetes egyeztetés nélkül önkényesen interpretálva a történteket, zárt ülésről számol be". Az államtitkár szerint "ez a magatartás a képviselőkre vonatkozó házszabály megsértésének gyanúját veti fel, amelyet az ügyrendi bizottság kivizsgálhat". 

Tóth András szerint "színtiszta képtelenség" az a feltételezés, hogy jegyzőkönyveket azért semmisítettek volna meg, mert azokból fény derülhetett volna Kulcsár politikai kapcsolatrendszerére. Utalt arra, hogy a rendőrség és az ügyészség 2003-ban "maga válogatta ki mindazokat a dokumentumokat, amelyekre a büntetőeljárás eredményessége érdekében szüksége volt". 

"Egyértelműek a rendelkezések arról, hogy azokat az adatokat, amelyek viszont nem relevánsak a büntetőeljárás szempontjából, meg kell semmisíteni. Ez nem mérlegelés dolga, ezt nem lehet napi politikai igényektől függővé tenni" - fűzte hozzá az államtitkár. 

Szerdán este az államtitkár egy rádióműsorban azt is közölte: a Nemzetbiztonsági Szolgálatnál tartalmi összefoglaló készült Kulcsár Attila lehallgatott telefonbeszélgetéseiről, melyet Demeter Ervin (Fidesz), az Orbán-kormány volt titokminisztere is megismerhet, ha azt az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottsága megszavazza - közölte egy kereskedelmi rádió műsorában szerdán este.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.