Lamperth a brókerügy áldozata lehet
Kulcsár Attila kihallgatásain többször beszélt kormánypárti politikusokhoz és azok bizalmasaihoz fűződő kapcsolatairól. A legújabb kiszivárogtatások ismét Lamperth Mónika férjére, Jegesy András ügyvédre próbálják ráterelni a figyelmet. A belügyminiszter többszörösen cáfolta, hogy férje valaha is üzleti kapcsolatban állt volna a brókerügy érintettjeivel.
A Kulcsár-ügy fő gyanúsítottjai |
Nevek és egykori, a Kulcsár-ügy szempontjából fontos beosztásaik. Kulcsár Attila: K and H Equities Rt., befektetési tanácsadási üzletágvezető; K&H Bank Rt., önkormányzati és európai uniós ügyekért felelős üv.; Britton Llc., alapító Bitvai Miklós: Állami Autópálya-kezelő Rt. vezérigazgatója Dudás Gábor: Balmoral Group Ltd., képviselő Forró Tamás: Forka Kft., alapító tag és ügyvezető; Tízezer Tömegkommunikációs és Ügynöki Kft., alapító tag; KH Invest Befektetési Tanácsadó Kft., fb-tag, közvetett résztulajdonos; Zöld Újság Tömegkommunikációs és Kiadói Rt., elnök-vezérigazgató Garamszegi Gábor: Betonút Rt., vezérigazgató-helyettes, résztulajdonos; Lobagola Investment Inc., képviselő Hasan El Abed: pénzváltó, a Kulcsár által átutalt pénzek felvevője és továbbítója Kerék Csaba: Britton Llc., képviselő, a cégcsoport magyarországi vezetője Mahmoud Abdo: pénzváltó, a Kulcsár által átutalt pénzek felvevője és továbbítója (külföldre szökött, az eljárás a távollétében folyik ellene) Mészáros János: Britton Llc., képviselő, a cégcsoport magyarországi vezetője Rejtő Endre Tibor: K&H Bank Rt., vezérigazgató Schönthal Henrik: Montrade Ltd., képviselő (a gyanút még nem közölte vele a rendőrség, kiadatását kérték az Egyesült Államoktól) Szekér Gyula („Taxis Gyuszi”): Kulcsár sofőrje és pénzszállítója Vargáné Vasadi Julianna: az ESMA Spanyol-Magyar Reklám Kft. gazdasági igazgatója |
A bonyolult, többszereplős bűnügy nyomozását a büntetőeljárási törvény szerint két év alatt, azaz idén szeptemberig le kell zárni. A HVG értesülései szerint (2005. febr. 26.) MSZP-s körökben szilárd a meggyőződés, hogy az ellenzékhez kötődőnek tekintett ügyészség kampányidőszakra időzíti majd a vádemeléseket. Igaz, a szocialisták azzal vigasztalják magukat: politikusaik, üzleti holdudvaruk csak periférikusan érintett az ügyben.
Már tavaly megszellőztetették, hogy kihallgatása során Kulcsár azt állította volna: Kodela László – akkor a Miniszterelnöki Hivatal korábbi helyettes-államtitkára, jelenleg a Magyar Hivatalos Közlönykiadó elnök-vezérigazgatója – 2002 nyarán megkérte őt, hogy a Britton cégcsoport székházában (Budapest, V. kerület Újpest rakpart 1.) biztosítson irodát Jegesy Andrásnak, illetve az általa képviselt ügyvédi irodának. Kulcsár ennek eleget is tett, és az egyik helyiséget szavai szerint „ingyen és bérmentve” rendelkezésükre bocsátotta.
Kodela László a hvg.hu-nak cáfolta, hogy Kulcsárt megkérte volna a Jegesy Andrásnak tett szívességre. Mint elmondta, erről emlékei szerint Kerék Csaba és Jegesy András – meg nem nevezett – társa tárgyalt. Jegesy András pedig már 2003 júliusában közleményben tudatta: „Korábban ügyvéd társammal valóban közös irodát béreltünk a Britton cégtől a Budapest, Újpesti rakpart 1. szám alatt, azonban (...) magam soha nem foglalkoztam a Britton ügyeivel. Ez év [2003] tavaszán szétváltunk, és irodám elköltözött.”
Lamperth Mónika belügyminiszter a férje és Kulcsár állítólagos kapcsolatát érintő, az utóbbi hetekben újból felröppenő híreszteléseket a Népszabadságnak úgy kommentálta, hogy „szeretném ismételten és nyomatékkal leszögezni, férjem nem állt üzleti kapcsolatban az úgynevezett bróker ügy érintettjeivel.” A miniszter szavainak különleges hátteret adott a Kulcsár és Jegesy koccintásáról készült, a Magyar Nemzet által közölt képsorozat. Lamperth szerint az üzleti kapcsolat rágalom vagy becsületsértés, amiért férje kész jogi elégtételt venni.
A hvg.hu úgy tudja, Kulcsár vallomásaiban azt is állította: 2003 tavaszán arra utasította a Brittonnál dolgozó egyik bizalmasát, a ma már szintén gyanúsított Mészáros Jánost, hogy kössön tanácsadói szerződést Jegesy András ügyvédi irodájával, mintegy havi 300 ezer forint értekben. És bár nem tudott nyilatkozni arról, hogy hány esetben volt tényleges pénzátutalás, Mészáros úgy informálta, hogy azokra „rendben” sor került. Ezt a gyanúsított bróker azzal indokolta, hogy szüksége volt az ügyvéd jó kapcsolataira, még azon az áron is, hogy Jegesy valójában nem végzett ügyvédi munkát a Brittonnak.
Kulcsár Attila bécsi kiadatási tárgyalásán. Rendőrök tudtával? © Fazekas István |
A TV2 Tények című műsorával Orodán Sándor, a BM szóvivője annyit közölt, hogy a belügyminiszter minden nagyobb bank vezetőjével találkozott. "Mint az önkormányzatokért is felelős miniszter, Lamperth Mónika valamennyi nagybank vezetőivel és önkormányzatok ügyeivel foglalkozó vezetőivel is találkozott, beleértve a Kereskedelmi és Hitelbank vezetőit is. Az önkormányzati ügyek vezetője ennél a banknál akkor Kulcsár Attila volt."
Nem látni pontosan, hogy Lamperthnek ekkor már hivatalosan tudomása lehetett-e Kulcsár viselt dolgairól. Egy éve, Demeter Ervin (Fidesz-MPSZ) azonnali kérdésére a parlamentben mindenesetre a miniszter azt mondta, a rendőrség 2003. július 7-én rendelte el a nyomozást a K&H Bank négy nappal korábbi feljelentése alapján. Bár maga is elismerte, hogy a Pannonplast-részvények felvásárlása ügyében már korábban nyomozott a rendőrség, igaz, június 23-án az eljárást még megtagadták.
Az sem világos pontosan, hogy Lamperth szóvivőjén keresztül mikori találkozóját ismerte el. Kulcsár ugyanis tudomásunk szerint két személyes találkozójukról is beszámolt. De ezek egyike sem 2003 nyarán volt. Az egyikre állítólag 2002 őszén a képviselői klubban került sor, a másikra 2003 elején Kodela László lakásán. Az elsőn Jegesy, a másodikon – Kulcsár visszaemlékezése szerint – Rejtő E. Tibor is megjelent. Kodela a hvg.hu-nak cáfolta, hogy részt vett volna ilyesféle megbeszéléseken.
Mindenesetre Kulcsár a kihallgatásán egyszer azt állította, hogy a 2003 eleji találkozón szerette volna rábírni a minisztert, hogy járjon el a K&H bankcsoport érdekében az önkormányzati piacon, másszor pedig tagadta, hogy bármiféle segítséget kért volna Lamperth Mónikától.
Kulcsár vallomásaiban többször felbukkan Jegesy neve. Az exbróker állítása szerint az ügyvéd segítette abban is, hogy személyes kapcsolatba kerülhessen Lamperth Mónikával. A hvg.hu-nak Jegesy András nem kívánta kommentálni Kulcsár egyetlen állítását sem.
Kulcsár Attila. Ha ő egyszer kinyitja a száját © Fazekas István |
Az exbróker kihallgatóinak beszélt arról is, hogy kikérte Bácskai Jánosnak, a Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ akkori vezetőjének, illetve Kodela Lászlónak a véleményét is. Mindketten az önfeljelentést tanácsolták Kulcsárnak, mondván, ha ezt választja, pár hónap letartóztatással megúszhatja az egészet. Kodela a hvg.hu kérdésére elmondta, valóban javasolta az önfeljelentést, de arról szó sem volt, mint ahogy azt Kulcsár állítja, hogy felajánlotta volna, háttere és kapcsolatai révén segítséget tud neki nyújtani.
Mindenestre Kulcsár „elállt” az önfeljelentéstől, és 2003. július 1-én Kirgizisztán tiszteletbeli konzuljának diplomáciai rendszámmal ellátott kocsiján Bécsbe menekült. Bár a határon feltartóztatták – mint Lamperth Mónika a parlamentben elmondta: Kulcsár személyi felelőssége csak július 4-e után merült fel –, utasítás híján a határőrség továbbengedte.
Molnár Csaba, az ORFK Nemzeti Nyomozó Iroda Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságának akkor osztályvezetője felajánlotta, kijön érte és hazaviszi, de Kulcsár nem ment vele, arra hivatkozva, hogy Bácskai János és rajta keresztül mások lebeszélték a hazamenetelről. Az sem nyugtatta meg az exbrókert, hogy állítása szerint Bácskai személyesen tájékoztatta: odahaza kormányzati szinten vitatták meg, mi legyen vele, illetve a K&H-üggyel.
Dobos Gabriella, a Fővárosi Főügyészség szóvivője a hvg.hu-t arról tájékoztatta, hogy Jegesy András és Kodela László ellen büntetőeljárás jelenleg nincs folyamatban.