2005. január. 25. 15:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. január. 25. 16:23 Itthon

Hasznos tippek felvételiző nyolcadikosoknak

A nyolcadikosok január 29-én, szombaton délelőtt 10 órakor kezdik meg a 9. évfolyamra történő központi írásbeli felvételijüket. A közel 110 ezer végzős általános iskolai nebuló közül 57 ezer jelentkezett írásbeli vizsgára. Mellékletünkben a lehetőségekrők tájékozódhat, és letöltheti a múlt évi teszteket is.

© HVG
Ha a középfokú iskola - saját felvételi eljárása részeként - a 9. évfolyamra (magyarul négy- vagy ötévfolyamos gimná-ziumba, szakközépiskolába és szakiskolába) jelentkező tanulók számára írásbeli felvételi vizsgát is tart, azt tavaly óta a matema-tikából és anyanyelvből központilag kiadott, egységes követelményeket tartalmazó fela-datlapok felhasználásával is megszer-vezheti. Ezt a lehetőséget az 1173 közép-fokú oktatási intézmény közül 320 választotta. Írásbelire a végzős általános iskolások több mint a fele jelentkezett.

Töltse le a tavalyi tesztfeladatokat és javítókulcsaikat! Kattintson!

Az írásbeli felvételi időpontja országosan egységes: 2005. január 29-én 10 órától kell megtartani. 2005. február 3-án 14 órától azok a tanulók írhatnak pótló felvételit, akik az előző alkalommal, nekik fel nem róható ok (orvos által igazolt betegség, váratlan közlekedési nehézség stb.) miatt nem tudtak részt venni az írásbelin. Vizsgaismétlésre nincs mód, minden nebuló csak egyszer tehet írásbeli vizsgát.


A felvételi határidőiről bővebben itt olvashat. Kattintson!

A középiskoláknak és szakiskoláknak legkésőbb tavaly október végéig felvételi tájékoztatójukban nyilvánosságra kell hozniuk felvételi eljárásuk rendjét. Ennek kiemelten fontos része volt a felvételi eljárást megelőző írásbeli vizsga szervezésére, illetve e vizsga eredményének az adott iskola felvételijébe való beszámítására vonatkozó egyedi, valamint a felvételi lebonyolításával kapcsolatos egyéb technikai információk (pl. az iskola kéri a felvételi eljárást megelőző írásbeli vizsga eredményeit tartalmazó Értékelő lap másolatának csatolását a jelentkezési laphoz) közzététele is.

 A diákok 2004. december 10-éig jelentkezhettek az írásbeli vizsgára. Figyelem, az erre szolgákó jelentkezési lap csak a felvételi eljárást megelőző írásbeli vizsgára vonatkozik! Nem tévesztendő össze a felvételi eljárásban használatos jelentkezési lappal, amelyet a középfokú iskolákba való jelentkezésre kell majd használni. Egy tanuló csak egy intézménybe jelentkezhetett írásbeli felvételi vizsgára.  A felvételiző diák az egyik iskolában szerzett írásbeli pontszámát viszont a másik iskolába továbbviheti.

A nyolcadikosoknak írásbeli felvételi vizsgát szervező középfokú tanintézményeket itt találhatja meg. Kattintson!

A gyakorló pedagógusok és mérési szakemberek bevonásával anyanyelvből és matematikából készített központi írásbeli vizsgatesztek elsősorban nem tantárgyi, lexikális tudást mérnek, hanem azokat az "eszköztudás" körébe tartozó képességeket és készségeket, amelyek a középfokú iskolában való eredményes továbbtanuláshoz szükségesek.

A vizsga 2x45 percet vesz igénybe, a két feladatlap kitöltése között 15-20 perc szünetet kell adni.

Az írásbeli vizsga eredményéről a középiskola vagy szakiskola 2005. február 11-éig közvetlenül tájékoztatja a vizsgázókat egy olyan értékelő lapon, amelyen szerepel megszerezett összpontszám, illetve a feladatonkénti részeredmények. A tanuló ennek ismeretében nyújtja be jelentkezési lapját, adatlapját, és vesz részt  az általános felvételi eljárásban.

A 6 és 8 évfolyamos gimnáziumi felvételiről itt olvashat. Kattintson!

Szóbeli és eredményhirdetés (Oldaltörés)

Iskolakereső
Találja meg gyereke jövendő iskoláját az egyetlen hivatalos forrás, az Oktatási Minisztérium középiskolai azonosító- és tagozatkódjegyzéke segítségével! Kattintson!
2005. február 18-áig lehet jelentkezni, akár több helyre is. Az általános iskola továbbítja a tanulói jelentkezési lapokat a középiskolának vagy szakiskolának, a tanulói adatlapok első példányát pedig a Felvételi Központnak (Educatio Kht Közoktatási Információs Iroda, 9001 Győr, Pf. 681).
 
Vannak olyan iskolák, amelyekben osztályon belüli tagozatokat különböztetnek meg aszerint, hogy az angol első idegen nyelv után milyen második idegen nyelvet fognak a 9. évfolyamtól kezdve tanulni a diákok. Ezért a jelentkezési lap megfelelő helyén feltétlenül meg kell jelölni, milyen tagozatra, illetve tagozatokra jelentkezik a gyerek. Több tagozat esetén azok fontossági sorrendjéről is dönteni, s ezt a tanulói adatlapon rögzíteni kell, mivel az iskolákban tagozatonként állítják majd sorba a tanulói teljesítményeket.

A középiskolák tavalyi és ötéves összesített rangsorát itt találhatja meg. Kattintson!

Az általános felvételi eljárásra, az annak keretében szervezett felvételi vizsgákra (esetleges írásbeli felmérőkre, szóbeli meghallgatásokra) 2005. február 21. és március 11. között kerül sor.

A középfokú iskola március 16-ig nyilvánosságra hozza az ideiglenes felvételi jegyzéket.

Ezután március 18-ig lehetőség van az általános iskolában a tanulói adatlapok módosítására. A módosító tanulói adatlap kitöltésekor korábban megjelölt tagozatot nem lehet törölni, de lehetőség van a tagozatsorrend átalakítására, illetve új tagozat felvételére abban a középfokú iskolában, ahová a diák jelentkezett.

Április 13-ig
a középfokú iskola igazgatója a végleges felvételi jegyzéket (rangsor, felvehető létszám, a biztosan fel nem veendők listája) megküldi a Felvételi Központnak (elektronikus úton és írásban).

A Felvételi Központ április 22-ig egyezteti az elektronikusan és levélben érkezett igazgatói döntéseket, kialakítja a végeredményt az igazgatói döntések alapján, és elküldi azt a középfokú iskoláknak (ezt nevezik egyeztetett felvételi jegyzéknek).

A felvételt hirdető középfokú iskolák április 27-ig megküldik a felvételről vagy az elutasításról szóló értesítést a jelentkezőknek és az általános iskoláknak.

 

Hirdetés