Nemzetpolitika: az MDF négypárti egyeztetést kezdeményez
Négypárti egyeztetést kezdeményez az új nemzetpolitika kidolgozásáról Dávid Ibolya, az MDF elnöke - közölte Herényi Károly frakcióvezető.
A jövő csütörtökre összehívott négypárti egyeztetés tárgyalási alapját egy MDF-es javaslat képezné - mondta Herényi. A javaslat legfontosabb pontjának azt nevezte, hogy a pártok a lehető legrövidebb időn belül jussanak egyetértésre abban: az Országgyűlésnek az eredménytelen népszavazás teremtette helyzetben ki kell nyilvánítania, hogy a határon túli magyarságot a magyar nemzet elválaszthatatlan részének tekinti.
A pártelnök csütörtökön keltezett, a parlamenti pártok elnökeihez eljuttatott levele szerint az MDF azért kezdeményezi az egyeztetést, mert az MSZP választmányának decemberben közzétett, az új nemzetpolitika kidolgozásáról szóló, négypárti egyeztetésre vonatkozó javaslatát eddig nem kapták meg.
Herényi Károly elmondta: az MDF által elfogadásra javasolt dokumentumban az Országgyűlés azt is kinyilvánítaná, kész vállalni, hogy egyezségre jusson a nemzetpolitikai minimumok kérdésében, köztük abban, hogy a harmadik évezred elején, az EU-tag Magyarországon a "ki a magyar", a "ki jogosult képviselni a nemzet érdekeit, ki nem" kérdések eldöntését ne sajátíthassa ki senki.
Az elfogadásra javasolt dokumentum lezárja az elmúlt időszak "vélt vagy valós sérelmeit" - fűzte hozzá. Fontosnak nevezte, hogy a határokon túl élő magyarság legitim vezetőinek bevonásával meghatározott menetrend és tematika szerint jussanak megegyezésre arról a nemzetpolitikáról, amelynek legfőbb célja a nemzet határokon átnyúló békés újraegyesítése.
"Amennyiben március 15-ig a kettős állampolgárságról szóló törvényt nem alkotja meg az Országgyűlés, akkor mint vállalt feladatai teljesítésére alkalmatlan testület, oszlassa fel magát, és új választásokat írjanak ki" - hangsúlyozta ismételten Herényi Károly.
Kifejtette: a miniszterelnök hibát követett el azzal, hogy a nemzeti vízumról tett bejelentése előtt nem egyeztetett a határon túli magyarokkal és a parlamenti pártokkal. A határon túliak nem nemzeti vízumot, nem a szülőföldön maradás támogatását szolgáló törvényt, "hanem egyértelműen és világosan" kettős állampolgárságot kérnek - mondta.